Festivaller

Uluslararası Urla Enginar Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Urla Enginar Festivali Hangi Tarihlerde?

Sağlıklı ve Lezzetli Bir Şenlik: Urla Enginar Festivali Hakkında

Her yıl Nisan ayında düzenlenen Uluslararası Urla Enginar Festivali katılımcılara Urla’nın yöresel lezzetlerini tanıtma amacıyla yapılmaktadır. Festivalde birbirinden lezzetli yemeklerin satışı ve tanıtımı yapılmakla birlikte adından da anlaşılacağı üzere üreticiler kendi mahsulleri olan enginarları ve sebze – meyveleri de satışta bulundurmaktadır.

Festivalin temel taşı olan enginarın çok özel bir hikayesi bulunmakta. Hikayeye göre, hepimizin bildiği Yunan mitolojisinin ünlü tanrılarından olan Zeus, bir gün dışarıda dolaşırken “Cynara” adında bir güzel görmüş ve ona vurulmuş. Bir süre aşık havasını koruyan Zeus, güzeli elde ettikten bir süre sonra tanrıça Afrodit’e gönlünü kaptırmış. Bunun üzerine Cynara adeta deliye dönmüş ve Zeus’un hayatını zindana çevirmeye çalışmış. Tanrı Zeus ise bu güzeli ‘kender’ dikeni adında bir bitkiye dönüştürmüş. Ta o zamanlardan bu yana kender dikeninin goncasına enginar denmeye başlanmış. Yıllar içerisinde ise enginarın çok sağlıklı bir bitki olduğu ortaya çıkmış. Bu neticede Uluslararası Urla Enginar Festivali de büyük önem kazanmış ve her sene geçirilen zor kışın ardından insanlara ilaç gibi gelmeye devam etmiştir.

Katılımcılar Lezzetin Merkezinde Buluşuyor!

İlk olarak 2015 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen festival o seneki performans ve katılımcıların memnuniyeti neticesinde her sene düzenlenmeye başlandı. Yaşanan pandemi süreci sebebiyle covid-19 salgınına tedbir olması amacıyla 2020 yılında festival iptal edildi ve katılımcılar bir araya gelemedi. Bundan iki sene önce yani 2019’da yapılan festival ise akıllara güzel bir hatıra olarak kazındı.

İlginizi çekebilir: Tekirdağ Kiraz Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Uluslararası Urla Enginar Festivali kapsamında şenlikten aylar önce hazırlıklara başlayan girişimciler ve üreticiler enginara dair neredeyse her şeyi sergiye sundu. Bunlar arasında enginar reçeli, enginar yemekleri ve enginar konulu hediyelik eşyalara kadar birçok ürün satışa sunuldu. Festivalin uluslararası boyutta olması neticesinde, şenlik içinde yerli şeflerin yanı sıra yabancı şefler de yerini aldı.

Urla Enginar Festivali 2021 İçin Hazırlıklara Başlandı!

Hem yaşanan zorlu süreç hem de geçen senenin iptal edilişi üzerine gözler bu sene festivalin yapılıp yapılmayacağına çevrilmişti. Kısa süre sonra beklenen müjde geldi ve girişimciler, esnaflar ve çiftçiler 2021 için Uluslararası Urla Enginar Festivali hazırlıklarına başladıklarını duyurdular. Yine Nisan ayı içerisinde düzenlenmesi beklenen festivalin her zamanki gibi 3 gün süreceği tahmin ediliyor. Her sene olduğu gibi bu sene de katılımcılar mutfak atölyesi, söyleşiler, yemek tadımları ve müzik dinletileri gibi birçok etkinlikte buluşacaklar!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri