Festivaller

Alaçatı Ot Festivali Ne Zaman Başlayacak?

Alaçatı Ot Şenliği Nerede?

Alaçatı Ot Festivali, Ege bölgesinin en çok ilgi gören festivallerinin başında gelmektedir. Yıllara göre katılımcı sayısı da git gide artan bu festivalde doğanın geniş çeşit yelpazesine siz de tanıklık edeceksiniz.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali, Ege mutfağının incisi çeşitli otların sergilendiği, şifalı bitkilerin tanıtıldığı bir festival. Ege mutfağına ve özellikle Ege doğasına ilgisi olanların bu festivali kaçırmaması gerek. Festival haberleri, etkinlik rehberi takip ediyorsanız bu ünlü Alaçatı Ot Festivali’ni duymamış olmanız imkansız. Ege’nin zengin ot, bitki çeşitliliğini en iyi şekilde yansıtan bu festival artık sadece Türkiye’de değil dünya çapında da adından söz ettiriyor. Ülkemize birçok turist, Alaçatı Ot Festivali için geliyor.

Alaçatı Festivali, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bulunan Alaçatı bölgesinde her yıl genellikle nisan ayında gerçekleştiriliyor. Gezi magazin ve gezi haberleri takip ederek Alaçatı’yı keşfe çıkmaya karar verirseniz Ege doğasını yansıtan Alaçatı Ot Festivali’ne mutlaka katılmalısınız. Alaçatı Ot Festivali, 2021 yılında 12. Kez düzenlenecek. 9 Nisan’da Alaçatı’da başlayacak olan festival 11 Nisan’a kadar devam edecek. Peki sizi Alaçatı Ot Festivali’nde neler bekliyor? Öncelikle doğaya meraklı olanların bu festivali seveceğini söyleyebiliriz. Çünkü bu festivalde doğanın bin bir çeşitte bize sunduğu ot türleri sergileniyor. Bunun yanında şifalı bitkileri de burada tanıyabilirsiniz. Ot çeşitleri ve sebze yemekleriyle öne çıkan, ülkemizin eşsiz mutfaklarından Ege mutfağının doğadan aldığı köklerini de Alaçatı Ot Festivali’nde görebilirsiniz. Festival boyunca otlar tanıtılmakla birlikte bu otlardan yapılan yemekler de tadılıyor ve istediğiniz ottan satın alabiliyorsunuz. Deve tabanı, körmen, ebegümeci, deli kereviz, tirşik otu, şevketi bostan ve turp otu Alaçatı Ot Festivali’nde keşfedebileceğiniz, yemeklerini tadabileceğiniz ünlü ot çeşitlerindendir.

Bu festivalde ana tema ot çeşitleri olmakla birlikte organik ve ev yapımı ürünler de festivalde her sene yerini alıyor. Ev yapımı çeşitli reçeller, salçalar, zeytinyağları da görücüye çıkıyor. Hem öğrenmek hem tatmak hem satın alabilmek Alaçatı Ot Festivali’nin şenlik halinde geçmesini sağlıyor. Baharın, taze ot kokularının, lezzetli Ege yemeklerinin, doğanın ve eğlencenin buluştuğu Alaçatı Ot Festivali’ni kaçırmayın!

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri