EskişehirYurtiçi Gezilerimiz

Sazova Gezilecek Yerler – Eskişehir Sazova Gezi Rehberi

Sazova Gezisi

Sazova, Eskişehir’de yer alan bir; bilim, sanat ve kültür parkıdır. Yalnızca Eskişehir’in değil ülkemizin en büyük parklarından olan Sazova Parkı, genellikle çocuklu ailelerin hafta sonlarında ve tatil günlerinde en çok vakit geçirdiği yerler arasında gelmektedir. Sazova Parkı içerisinde gezilip görülecek, yemek yenebilecek, eğlenceli zaman geçirilebilecek ve çeşitli aktiviteler yapılabilecek birçok alan bulunmaktadır. GeziLinki’nin bu içeriğinde Sazova gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. İşte Eskişehir – Sazova gezi rehberi:

Sazova Parkı İçerisinde Neler Var?

Sazova Parkı, şehrin en büyük parkı olmakla birlikte ayrıca en özgün olanıdır. Park içerisinde gezilip görülebilecek birbirinden ilgi çekici yerler bulunmaktadır. İşte Sazova Parkı içerisinde gezilecek yerler…

Masal Şatosu

Sazova Gezilecek Yerler

Sazova Parkı içerisinde ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken yerlerden birisi Masal Şatosu’dur. Çünkü görünüm itibariyle oldukça dikkat çekici ve etkileyicidir. Parkın sembolü olan bu yapı görünüm itibariyle ilk başta Disneyland’i andırmaktadır. Her ne kadar Disneyland’i andırıyor olsa da yapımında Galata Kulesi, Kız Kulesi ve Topkapı Sarayı gibi yerlerden ilham alınmıştır. Şato içerisinde ilgi çekici birçok bölüm vardır. Bu bölümler; Gizemli Yolculuk, Efsaneler Diyarı, Evvel Zaman Sokağı, Sihirli Elma Kafe ve Masal Şatosu Sahnesi’dir. Her bölümün kendine özgü yanları bulunmaktadır. Ayrıca içeride hediyelik eşya satın alabileceğiniz, fotoğraf çektirebileceğiniz, atölye çalışmalarına katılabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Şato salı ve çarşamba günleri dışında haftanın her günü açıktır. Ziyaret saatleri 10.00 – 17.00 arasındadır. Girişler ücretli olup tam bilet 15 TL, indirimli bilet 9 TL’dir.

Korsan Müzesi (Gemi Müzesi)

Sazova Gezilecek Yerler

Sazova gezilecek yerler arasında bir diğer önemli yer Korsan Müzesi’dir. Burası parkın merkezinde yer alan yapay gölün hemen yanında yer almaktadır. Masal Şatosu’ndan sonra ziyaretçilerin en fazla olduğu yerlerin arasında gelmektedir. Yapının inşasında 1620 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmek isteyen Pilgrimler’in kullandıkları Mayflower adlı gemiden esinlenilmiştir. Müze içerisinde; kaptan köşkü, zindanlar, kilerler bulunmaktadır. Genellikle çocuklu ailelerin ilgiyle gezdiği bir yerdir. Haftanın her günü saat 09.30 ile 21.30 arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücretli olsa da oldukça uygun bir ücreti vardır.

Gölet

Parkın merkezinde yer alan gölet buranın havasını değiştiren en güzel yerlerden biridir. Oldukça büyük bir gölet olmakla birlikte parkın ilk açıldığı zamanlarda kano ile gezinti yapılabilmek mümkündü. Ancak şu an böyle bir olanak bulunmamaktadır. Göl bu haliyle bile oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Çevresinde gezebilir, ördekleri seyredebilir, gölde yaşayan canlılara yem atabilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası

Sazova Gezilecek Yerler

Sazova gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak hayvanat bahçesi ve sualtı dünyası gelir. Çünkü bu iki mekan esasında parkın en güzel noktalarıdır. Özellikle henüz 2017 senesinde ziyarete açılan hayvanat bahçesi oldukça başarılıdır. Hayvanat bahçesi içerisinde 250’yi aşkın türde hayvan bulunmaktadır. Yüzlerce canlının yaşamını sürdürdüğü bu alan yaklaşık 60 bin metrekarelik bir arsa üzerindedir. Her ne kadar hayvanat bahçeleri canlıların özgürce dolaşmasını engelleyip kendi yaşam alanlarından uzaklaşmalarına neden olsa da çocukların hayvanların dünyasını daha yakından gözlemleyebilmesi açısından tercih edilebilir.

Eti Sualtı Dünyası da 2014 senesinden beri faaliyet göstermektedir. Akvaryum içerisinde 123 farklı türden canlı bulunmaktadır. Binlerce canlının yaşamını sürdürdüğü bu tesis çok büyük olmasa da birçok sualtı canlısını görebilirsiniz. Ziyaret saatleri haftanın her günü saat 10.00 ile 18.00 arasındadır. Sazova Parkı’na girişte aldığınız bilet bu alanda da geçerli olacaktır.

Japon Bahçesi

Sazova Gezilecek Yerler

Sazova gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer mekân da Japon Bahçesi’dir. Burası, hayvanat bahçesinin karşı tarafında yer almaktadır. Hayvanat bahçesi ne kadar yoğun ve kalabalıksa, Japon Bahçesi de bir o kadar tenha ve huzurludur. Park içerisinde kafa dinleyebileceğiniz, doğayla vakit geçirebileceğiniz en güzel alan burasıdır. Alanda bir de küçük göl bulunmaktadır. Harika fotoğraflar çekebilir ve günün stresini burada atabilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Sazova Yeme İçme Olanakları

çiğ börek

Eskişehir’in işlek ve merkezi bir yerinde bulunan Sazova oldukça çeşitli yeme içme alternatiflerine sahiptir. Çevresinde çok sayıda restoran ve kafeler yer almaktadır. Aynı zamanda Sazova Parkı içerisinde de bir kafeterya bulunmaktadır. Burada kısa bir mola vererek bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Eskişehir’in meşhur lezzetlerini denemek istiyorsanız başta; çiğ börek, balaban köfte, yufkalı büryan ve haşhaşlı ekmek tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Ayrıca Eskişehir’in en meşhur yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Sazova Konaklama

Eskişehir’e günübirlik olarak gelmeyi düşünenler aynı gün içerisinde şehrin en popüler yerlerini gezebilirler. Konaklamayı düşünenler ise çok sayıda alternatife sahiptir. Sazova çevresinde butik oteller ve pansiyonlar bir hayli fazladır.

Sazova Ulaşım

Sazova gezilecek yerler hakkında yeteri kadar bilgi verdikten sonra sırada ulaşım konusu gelmektedir. Sazova Parkı’na şehir merkezinde yer alan Atatürk Stadyumu’ndan hareket eden 16 ve 18 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda tramvayla Atatürk Lisesi durağında indikten sonra 11, 17 ve 31 numaralı otobüslere binerek de parka ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Sazova Parkı’na dair gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu