Gastronomi Gezileri

Trabzon’un Sokak Lezzetleri: En Popüler 5 Lezzet

Trabzon Sokak Tatları

Trabzon, Karadeniz dendiğinde akla gelen ilk isim. İklim özelliklerinin etkili olduğu Trabzon’un sokak lezzetleri denemeye değer enfes lezzetlerden oluşuyor.

Trabzon’un Sokak Lezzetleri

İlginizi çekebilir: Trabzon’un Meşhur Yemekleri: Hamsi ve Tereyağının Krallığı

Trabzon, 4000 yıla dayanan tarihi geçmişi ve kültürel mirası ile eşsiz bir mutfağa sahip. Trabzon mutfağı, kayıtsız kalamayacağınız Trabzon sokaklarının lezzetleri ile renkleniyor. Karadeniz’e kıyısı olan Trabzon, yeşillikler cenneti adeta.

Hodan Böreği

Hodan bitkisinin ana vatanı Suriye. Hodan bitkisi Trabzon sınırları içinde de yetişmektedir. Pek çok yemekte kullanılır. Hodan bitkisinin kullanıldığı en meşhur Trabzon’un sokak lezzetleri içinde Hodan Böreği bulunur.

Önceden açılmış olan böreklik yufkanın üstüne iç harç konur. Bu iç harç, baharatlar ve Hodan bitkisinden oluşur. Fırında pişirilen börek çıtır çıtır bir lezzete sahip olur.  Trabzon halkının çok sevdiği Hodan Böreği yörenin vazgeçilmez tatlarındandır.

trabzon'un sokak lezzetleri

Akçaabat Köftesi

Akçaabat Trabzon’un küçük bir ilçesidir. Akçaabat Köftesi bu şirin ilçeyi dünyaca bir üne kavuşturmuştur. Akçaabat Köftesi, yöreye has, herkes tarafından bilinen ve vazgeçilmez bir Trabzon sokakları lezzeti olarak meşhurdur.

Akçaabat Köftesi sahip olduğu lezzeti içinde bulunan sarımsaktan almaktadır. Yurdumuzda bulunan onlarca köfte çeşidi arasında en güzel ve en lezzetli köftelerdendir.

trabzon'un sokak lezzetleri

Laz Helvası

Trabzon’un sokak lezzetleri arasında bulunan meşhur Laz Helvası irmikten yapılır. İrmik unu ve vanilyanın birleşimi ile yapılır. Tereyağı katılır. Muhallebi kıvamına gelene dek karıştırılır. Kolay bir tarife sahiptir. Çok lezzetli olur.

Laz Helvası dondurmaya çok yakışır. Bu nedenle tercihe göre tarçın ya da dondurma ile servis edilir. Trabzonluların çok sevdiği bir tatlı çeşididir.

trabzon'un sokak lezzetleri

Pepeçura

Pepeçura Trabzon’da yaşamış olan Rumların bu şehre bıraktığı bir hediyedir. Siyah üzüm, Antep fıstığı, Hindistan cevizi, fındık, tercihe göre mısır unu ya da vanilya ile yapılır. Pepeçura Trabzon’un sokak lezzetleri içinde bulunan ve mutlaka denenmesi gereken bir tatlıdır.

trabzon'un sokak lezzetleri

Laz Böreği

Laz Böreği, çay ya da ayran eşliğinde yenecek bir börek sanılmaktadır. Her ne kadar adı bir böreği andırsa da Laz Böreği Trabzon’un sokak lezzetleri arasında bulunan bir tatlıdır.

Yapımı oldukça zordur. Tahmini bir günü alır. Ancak lezzeti bir hafta yeter.

Laz Böreği Karadeniz’in simgesi haline gelmiştir. İncecik açılan baklava yufkalarının arasına önceden hazırlanan koyu kıvamlı bir muhallebi konulur. Fırına verilir. Fırından çıkan tatlı tercihe göre ya üstüne pudra şekeri konur ya da şerbetlenir. Çıtır çıtır bir lezzet olan Laz  Böreği bu şekilde servis edilmektedir.

trabzon'un sokak lezzetleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri