Termal Tatiller

Afyonkarahisar’da Termal Tatil: Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyonkarahisar Kaplıcaları

Afyonkarahisar’da bulunan Gazlıgöl Kaplıcaları termal tatile ihtiyaç duyanların şifa bulacağı yerlerden sadece bir tanesidir.

Afyonkarahisar Hakkında

Afyonkarahisar, binlerce yıllık bir geçmişe dayanan ve Osmanlı, Hititler ve Frigler’den kalma birçok tarihi eser barındıran ve bunun yanı sıra termal turizm açısından da ülkemizin parlayan yıldızları arasındadır. İşte Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi de şehrin yıldızının parlamasını sağlayan yerlerden bir tanesi. Termal turizm açısından ön plana çıkan şehrimiz; turizmin gelişmesi ile birlikte tıp dünyasına girmiş olan cihaz ve teknikleri yavaş yavaş otellerinin bünyesine dahil etmektedir. Böylece Afyonkarahisar’da geleneksel manadaki kaplıca ve şifalı su anlayışı yerini klinik bazı uygulamalara ve bilimsel ve modern kür tedavilerine bırakmaktadır.

Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyonkarahisar’da Kaplıca Tatili Yapılacak Yerler

Afyonkarahisar donanımlı termal tesisleri, fizik tedavi uygulamaları, şifalı kaplıcaları ve doğal terapileri sayesinde Türkiye’nin termal başkenti olarak adlandırılmaktadır. Şunu belirtmek gerekir ki Afyonkarahisar’da Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi gibi yerlerin yanında ister 5 yıldızlı otellerde isterseniz de devre mülklerde kaplıca tatilinizi geçirebilirsiniz. Öncelikler Afyon kaplıcaları arasında Ömer-Gecek Termal Turizm Merkezi bulunuyor. Kısaca bahsetmek gerekirse, kaplıca şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Evliya Çelebi Seyahatnamesinin 9. cildinde bu kaplıcadan bahsediyor ve kaplıcada hekim kontrolünde tedavi uygulamaları da gerçekleşiyor. Bir diğer kaplıcamız ise Frigyalılar zamanına kadar dayanan geçmişi ile efsaneleşmiş Sandıklı Hüdai Termal Turizm Merkezi. Kaplıca tatiliniz sırasında uğrayabileceğiniz bir diğer kaplıca ise, Bolvadin Heybeli Kaplıcası. Bu kaplıca 2019 yılında termal turizm merkezi statüsünden çıkarılsa da hala oldukça fazla ilgi çekmekte.

Bu kaplıca birçok hastalığa derman olmasının yanı sıra özellikle deri hastalıklarına ve uyuza iyi gelmesiyle bilinmektedir. Hatta “Uyuz Hamamı” diye de anılır. Gazlıgöl Kaplıcaları, termal turizm merkezlerinin daraltılması sebebi ile 2019 yılında turizm merkezi statüsünden çıkarılmış olsa da hala bir turizm cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Yerli yabancı birçok turiste her yıl şifa dağıtmaya devam eden Gazlıgöl Kaplıcaları içerisinde bulunan banyolar tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu kaplıca genel olarak romatizmal hastalıklar, dolaşım sistemi sendromları ve gastrointestinal hastalıklar başlığı altında bulunan; safra kesesi, mide ve bağırsakların spastik ağrılı sendromları ve kadın hastalıkları gibi hastalıklara faydalı olduğu gözlemlenmektedir.

Gazlıgöl Kaplıcaları Ulaşım

Kaplıca İhsaniye ilçesinin Gazlıgöl ve Yaylabağı beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Afyonkarahisar’ın kuzeyinde ve aynı zamanda şehir merkezine 21 kilometre uzaklıkta bulunurken İhsaniye ilçesine uzaklığı ise, 16 kilometredir. Dilerseniz özel aracınızla tabelaları takip ederek kaplıcaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi ulaşımı için ilçeye ve oradan da beldeye giden dolmuşları kullanmanızda mümkündür.

Gazlıgöl Kaplıcaları Gitmek İsteyenlere Tavsiyeler  

Bu kaplıcada banyoların tedavi amaçlı kullanıldığını söylemiştik, Gazlıgöl Kaplıcaları içerisinde kapalı ortamlarda meydana gelen nemli ve buharlı hava, solunum yolu problemlerine iyi gelmektedir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız gelmeniz gereken adres kesinlikle burası.

İlginizi çekebilir Şifalı Suları ile Ünlü Kükürtlü Kaplıcası Termal Tatili

Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyonkarahisar’da Kaplıca Tatili ve Sosyal İmkân

Afyonkarahisar’da Türkiye’nin termal başkenti unvanına uygun olarak şehrin birçok yerinde termal turizm merkezleri ve kaplıcalar bulunmaktadır. Şehre uzaklığı çok fazla olmayan kaplıcalar ve termal turizm merkezlerinde her türlü ihtiyacınızı şehirden karşılamanız mümkün fakat oldukça gelişmiş termal turizm merkezlerinin size her türlü olanağı sağladığını da unutmamalısınız. Bunun yanında şehrin merkezinde yer alan devre mülklerde konaklamanız ve kaplıca tatili için bu yerleri tercih etmeniz de size farklı bir tatil deneyimi sunacaktır. Bu devre mülkler termal villalar veya termal evler olarak ayrılıyor. Bütçenize göre istediğinizde karar kılarak güzel bir kaplıca tatilinin keyfini sürebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri