AkdenizKeşfet

Akdeniz’de Gezilecek Beş Yer: Ilık Sularda Tatil Fırsatı

Akdeniz Gezi Rehberi

Akdeniz’de gezilecek beş yer sizlere doğal güzelliklerin ve tarihin anahtarını verecek. Hem kültür gelişimi hem de farklı keşifler için rehberimiz sizlerle!

Akdeniz’de Gezilecek Beş Yer

Ülkemizin incisi olan tatil beldeleri Akdeniz kıyılarındadır. Aslında Akdeniz deyince akla gelen ilk il Antalya’dır ve Türkiye’deki en çok antik kent sayısının bu ilimizde olduğu söylenir. Yani kent hem doğal güzellikler hem de tarihi kalıntılar açısından bir cennettir. Ama son yıllarda yapılan araştırmalar antik kent açısından Mersin’in de çok zengin olduğunu göstermiştir. Mersin Antalya’nın gölgesinde kalsa da en çok görülmesi gereken illerimizden bir diğeridir. Akdeniz’de gezilecek beş yer deyince mutlaka görmeniz gereken yerleri bu yazımızda sizin için sıraladık.

İlginizi çekebilir: Mavi Turlar Denilince Akla Gelenlerden: Karaada Turu

Akdeniz’in Güzeli Side
Side hem denizin hem de muhteşem tarihsel yapıların bulunduğu bir yer. Doğal olarak ilk çağlardan beri bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Antalya’nın en önemli tatil beldelerinden birisi olan Side’de görkemli antik tiyatrosu ile hala ayakta olan bir antik kentimiz bulunuyor. Muhteşem plajı ve antik kalıntıları ile Side Akdeniz’de gezilecek beş yer arasında mutlaka yer alır.

akdeniz'de gezilecek beş yer

Mersin Cennet ve Cehennem Obrukları
Mersin’de son yıllarda yapılan araştırmalar bu kentimizin antik kentlerinin henüz tam anlamıyla ortaya çıkarılmadığını gösteriyor. Akdeniz’in en güzel illerinden birisi olan Mersin, Avrupa’nın en uzun sahil şeridine sahip olan kentidir. Erdemli yolu üzerinde bulunan Cennet ve Cehennem Obrukları da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Burası yer altı sularının bazı yapıları aşındırması sonucu oluşmuştur. İçine girdiğiniz andan itibaren dinginlik ve huzur bulur, aynı zamanda farklı bir zamana ışınlandığınızı hissedersiniz. Çünkü içerisinde ilk çağlardan kalma resim ve izler de bulunur.

akdeniz'de gezilecek beş yer

Isparta Lavanta Vadisi  
Akdeniz’de gezilecek beş yer desek de bu kadar çok güzel yer arasından sadece beşini sıralamak biraz zor. Ama Antalya ve Mersin dışında Isparta’nın da görülmeye değer yerleri olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bunlar içerisinde mis gibi kokusu ve eflatun renginin en güzel tonu ile huzur ve dinginliğin adresi Lavanta Vadisi’dir. Daha önce böyle bir yer görmüş olamazsınız. Hem rengi hem de havası ile bambaşka bir yere geldiğinizi hissedersiniz. Temmuz ayının ilk haftalarında giderseniz muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

lavanta vadisi

Akdeniz Rehberimiz Eşsiz Güzellikleri Tanıtmaya Devam Ediyor!

Burdur Salda Gölü
Burdur Akdeniz bölgesinin gölleriyle ünlü bir kentidir. Yeşilova ilçe sınırlarında yer alan Salda Gölü ise ülkemizin en derin göllerinden birisidir. Üstelik bu gölün üzerinde çok sayıda ada bulunur ve ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden birisidir. Etrafı ormanlarla kaplı tepeler ve kayalık yerlerle çevrili olan Salda Gölü karstik ve tuzlu bir göldür. Dünyada nadir görülen bir mineral, gölün sularında bulunur.   

akdeniz'de gezilecek yerler

Fethiye Patara
Ege ve Akdeniz’in kavuşma noktası olan Fethiye’deki Patara ile Akdeniz’de gezilecek beş yer yolculuğumuzu tamamlayalım. Burası yine bir antik kent ve muhteşem bir sahilin kavuşma noktasıdır. Yaklaşık olarak yirmi km. civarındaki sahili ve bembeyaz plajı ile eşsiz güzelliktedir. Hem muhteşem bir doğaya şahit olmak hem de deniz tatili yapmak isterseniz Fethiye’ye uğrayabilirsiniz.

pattara

GeziLinki’ni takip etmeyi unutmayın, daha fazla keşfet haberi ile sizlerleyiz!

Şu yazımız dikkatinizi çekebilir: Sonbahar ve İlkbaharda Akdeniz Deniz Suyu Sıcaklıkları

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri