Keşfet

Deniz Suyu Sıcaklıkları – Dünyanın En Sıcak Denizi Nerede?

En Sıcak Denizler

Dünya üzerinde gerçekleşen hava kütlelerinin ve olaylarının esas kaynağı denizler ve okyanuslardır. Özellikle iklim değişiklikleri deniz suyu sıcaklıklarını direkt olarak etkilemektedir. Deniz suyu sıcaklıklarının, ekolojik yapı üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Özellikle deniz canlıları bu ekolojik yapıdan etkilenmektedir. Deniz suyu sıcaklığı, atmosferin ısınması ve soğumasından daha farklıdır. Hava daha çabuk veya daha geç ısınıp soğuyabilirken deniz suyu sıcaklıkları böyle değildir. Deniz suları karalara göre daha geç ısınır ve soğur. Bu durumun en önemli sebepleri; enlem derecesi, tuzluluk oranı, soğuk su akıntıları ve esen rüzgarların nereden estiğidir.

Deniz Suyu Sıcaklıkları Nasıl Ölçülür?

Deniz-Suyu-Sicakliklari

Deniz suyu sıcaklıkları nasıl ölçülür sorusu merak konusu olabilir. Deniz suyu sıcaklığını ölçmek için deniz termometresinden yararlanılır. Ancak bu termometreler sıradan termometrelere göre biraz daha farklıdır. Deniz termometrelerinin hazneleri diğer termometrelere göre daha büyük olur ve sıcaklık değişikliklerinden daha az etkilenir. Ayrıca deniz suyu sıcaklığı ölçüldükten hemen sonra su, içerisinde termometre bulunan delikli bir çanak içerisine konulmalıdır. Bunun sebebi sıcaklığın hemen değişmesini önlemektir.

Dünyanın En Sıcak Denizleri Nerede?

dasdfsf

Dünyanın en sıcak denizi Mısır’ın güney kesimlerinde yer alan Kızıldeniz’e kıyısı olan bir bölgede yer almaktadır. Burası aynı zamanda ünlü bir tatil beldesidir. Yaklaşık 20 sene önce küçük bir sahil kasabası olarak biliniyorken günümüzde turizm kapasitesi bir hayli artmış durumdadır. Burası Marsa Alam’dır. Marsa Alam’ı adeta bir turizm cennetine dönüştüren en büyük etken 2001 senesinde şehre açılan Uluslararası Havalimanı’dır. Havalimanının açılması ile birlikte şehrin hareketi bir hayli artmış ve turizm potansiyeli adeta tavan yapmıştır. Deniz suyu sıcaklıkları burada yıl boyunca oldukça fazladır. Deniz suyu sıcaklığı yaz aylarında 29 dereceye kadar çıkarken kış aylarında 23 derecedir. Kış aylarında 23 derecelik bir deniz suyu sıcaklığı alışılmış bir şey değildir. Burada yaz kış dalgıçlık yapılmaktadır.

Eğer yolunuz buraya düşerse dalgıçlık eğitimi alabilir, devasa mercan resiflerini görebilir ve birbirinden harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bölge Almanya’dan, Fransa’dan, Belçika’dan, Polonya’dan her yıl binlerce turist çekmektedir. Dolayısıyla da otel sayısı bir hayli fazladır. Burayı ziyaret edenler aynı zamanda gün batımı manzarasını da oldukça ilgiyle karşılamaktadır. Kısacası sadece deniz suyu sıcaklıkları ile değil doğasıyla, doğal güzellikleriyle ve iklimiyle oldukça merak uyandıran bir bölgedir.

Buna benzer daha birçok ilginç bilgiler ve fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri