Keşfet

Dünyanın Merakla Beklediği Perseid Meteor Yağmuru İçin Geri Sayım Başladı

Perseid Meteor Yağmurları Geliyor

Dünyanın gözü kulağı 12 Ağustos’ta gerçekleşecek Perseid Meteor yağmuruna odaklanmış durumda.  Üstelik bu doğa harikası yılda bir kez gerçekleşiyor.  Halk arasında yıldız kayması olarak karşımıza çıkan Meteor yağmuru 12-13 Ağustos tarihinde gerçekleşmiş olacak.

Saniyede 59 kilometre hızla atmosfere girecek olan bu meteor yağmurları adeta ateş topları gibi gözümüze görünecek. Dünyanın merakla beklediği bu doğa olayını daha yakından tanımaya ne dersiniz? Gelin Perseid meteor yağmurlarını daha yakından ele alalım.

Perseid Meteor Yağmuru Nedir?

Perseid meteor yağmuru Swift- Tuttle kuyruklu yıldız ile bağlantısı bulunan meteor çeşidi olarak karşımıza çıkar. Senede yalnızca bir kez Dünya’nın kütle çekim olayından dolayı etkileşime girerek içerisinde yer alan parçalar saçılıyor ve meteor yağmurlarını meydana getiriyor. Genelde dünya genelinde Kuzey Yarım Küre’de daha fazla gözle görülebilen bu meteor yağmurları adeta gökyüzünde ışık dansını meydana getiriyor. Bu eşsiz doğa olayını 12-13 Ağustos gecesinde mutlaka kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Perseid Meteor Yağmuru Nereden İzlenir?

Dünya, büyük bir merakla yılda bir kez gerçekleşen, saniyedeki hızı 59 kilometreyi bulan meteor yağmurlarına odaklanmış durumda. Yazımızın bu kısmında Perseid meteor yağmuru nereden ve nasıl izlemeniz gerektiğini siz kıymetli okuyucularımız ile paylaşmak isteriz. Meteor yağmurlarını izlemek istiyorsanız şehir ışıklarından biraz uzaklaşıp tenha ve karanlık bir bölgeye gitmeniz gerekir. Çünkü ışığın yoğun olduğu bir alanda meteor yağmurları yeterince net gözükmez.

Perseid Meteor Yağmurları Türkiye’de Görülecek mi?

Perseid Meteor yağmurları 12-13 Ağustos gecesinde saat 23.00 ile 01.00 sularında meydana gelecek. Gökyüzünde meteor yağmurlarının büyüleyici dansını elbette Türkiye’den de görebilme imkanına sahipsiniz.

Perseid Metor Yağmurları Türkiye’de Nereden İzlenir?

12- 13 Ağustos gecesi meydana gelecek eşsiz doğa harikası olarak karşımıza çıkan Meteor yağmuru Türkiye’de gözlemlemeniz oldukça bir mümkün bir durumdur. Fakat bu meteor yağmurlarını evinizin balkonundan, terasından rahat bir şekilde göremezsiniz. Bunun için öncelikle şehir ışıklarından uzaklaşmanız gerekir. Dağlar, adalar, yüksek tepelere kurulu kaleler, yaylalar bu konuda meteor yağmurlarını görmenizde size yardımcı olacaktır. Aşağıda sizler için Türkiye’de Perseid meteor yağmurlarını daha yakından göreceğiniz yerleri listeledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

  • Uludağ

  • Nemrut Dağı

  • Ağrı Dağı

  • Hasan Dağı

  • Gümüldür

  • Gökçeada

  • Patara Plajı

  • Gelidonya Feneri

yukarıda belirtmiş olduğumuz yerlere her yı bu doğa harikasını görmek için binlerce yerli ve yabancı turist akın akın ziyarete gitmektedir. Sizler de bu eşsiz güzelliği kaçırmayın. Gökyüzünde Meteor yağmurlarının ışık hızı dansına şahit olun.

Dünya’nın gözü kulağı adeta 12-13 Ağustos’ta meydana gelecek Perseid meteor yağmuru çevrilmiş durumda. O gece uyumayı bir kenara bırakıp gökyüzünde yılda yalnızca bir kez gerçekleşen Meteor yağmurlarının büyüleyici güzelliğine davetlisiniz. Meteor yağmurları daha çok dünya genelinde Kuzey Yarım Küre’de meydana gelir. Güney yarım küreye indikçe meteor yağmurları gökyüzüne yükselir bir vaziyette karşınıza çıkar. Bu eşsiz doğa harikası genelde tepelerden gözlemlenir.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist 12- 13 Ağustos geceleri dağların tepelerine kamp kurar ve bu büyüleyici atmosfere yakından şahit olur. Eğer sizler de bu atmosferi yaşamak isterseniz mutlaka şehir ışıklarından uzak tenha ve karanlık bölgelere gitmelisiniz. Meteor yağmurlarına adeta sayılı günler kaldı. Gökyüzündeki Meteor yağmurlarının büyüleyici dansına sizler de davetlisiniz.

Daha fazla gezi ve tatil önerisi için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu yazımız ilginizi çekebilir: Semicenk Kimdir? Nereli! Nasıl Ünlü Oldu

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri