Konserler

Pentagram konseri ne zaman? Pentagram Konseri 2021

Pentagram Konseri Nerede?

Pentagram konseri için geri sayım başladı. Türkiye’nin en önemli rock grubu Pentagram hayranlarıyla buluşuyor.

PENTAGRAM GRUBU NASIL KURULDU?

Pentagram grubu, Thunders ismiyle gitar ve vokalde Hakan Utangaç bas gitarda Kaan Bozoğlu ve davulda Cenk Ünlü tarafından lise çağlarındayken 1984 yılında Bursa’da kurulmuştur.

Kaan Bozoğlu’nun gruptan ayrılmasıyla Cenk Ünnü ve Hakan Utangaç grubu devam ettirmeye çalışmıştır. Grup, 1985 yılında Possessed’in Seven Churches isimli albümünde yer alan Pentagram şarkısından etkilenen ismini Pentagram olarak değiştirmiştir. Grup üyeleri, 1986 yılında bas gitarda birinin olmasını isteyerek arayışlara başlamıştır. O dönem lise öğrenci olan Tarkan Gözübüyük’ten etkilen Ünnü ve Utangaç, Gözübüyük’ün grubu katılması için ikna etmiştir. Böylelikle günümüze kadar gelen Pentagram grubunun ana kadrosu oluşmuştur.

Pentagram ilk sahne deneyim şansını 1987 yılında İstanbul’da bir düğün salonunda buldu. Gözübüyük’ün lisede olması nedeniyle İstanbul’a gelemedi. Onun yerine bas gitarda Kronik grubunun bas gitaristi Özgünay Ünal çalmıştır. Grup düğün salonunda 5 şarkı ile 200 kişi seslenmeyi planlarken daha ilk şarkılardan salondaki masa, sandalyelerin kırılması yüzünden konser bittikten sonra hasarları karşılamak zorunda kaldı.

İkinci konserini Bursa’daki bir festivalde vermeye hazırlanan Pentagram ikinci gitarist olarak Whisky’nin gitaristi Engin Tümer’i gruba katmıştır. Böylece grup dört kişi olarak festivale katılmıştır. Fakat Engin Tümer ile devam edemeyeceklerini düşünen grup Tümer ile yollarını ayırdı. Onun yerine Ümit Yılbar gruba dahil oldu.

EFSANE MODA KONSERİ

1988 yılında Moda Sineması’nda Metalium ve Metafor ile verdikleri konser, Türkiye’de o zamana kadar gerçekleşmiş en kalabalık metal konseri olmasıyla Pentagram’ın kariyerin önemli bir dönüm noktası olmuştur. Ayrıca bu konser için düzenlenmiş afişteki Pentagram logosu Hakan Utangaç tarafından çizilmiş ve günümüze kadar Pentagram bu logoyu kullanmıştır. Konserin coşkusu ile Moda Sineması’na büyük zarar verilmiştir, 1 ay boyunca sürecek olan tadilatlar için Cenk Ünnü’nün davulu rehin bırakılmıştır. Günümüzde bu konser “Efsane Moda Konseri” olarak bilinmektedir.

1989 yılında Harbiye Açık Hava Tiyatro’sunda verdikleri konserin ardından solo gitasirt Ümit Yılbar gruptan ayrılmıştır. Yerini kısa süreliğine Burak Kalaycı doldursa da o da gruptan ayrılmıştır. Ardından kariyerine Murat Net ile devam etse de daha sonradan birliktelikleri bozulmuştur. Günümüz itibariyle grubun efsane üyeleri, Hakan Utangaç, Tarkan Gözübüyük, Cenk Ünnü, Demir Demirkan, Ogün Sanlısoy, Metin Türkcan, Murat İlkan ve Gökalp Ergen’den oluşmaktadır.

PENTAGRAM ISPARTA KONSERİ NE ZAMAN VE NEREDE?

24 Kasım 2021 saat 20:00’da gerçekleşecek olan Pentagram konseri Holly Stone Performance Hall Isparta’da düzenlenecektir. Bilet fiyatı ise 90.50 TL’dir.

PENTAGRAM KONSER KURALLARI

-Konserde 18 yaş sınırı vardır.

-Korona önlemleri kapsamında misafirlerin maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat etmesi ve toplumsal sağlığı riske atacak eylemlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Sizin için önerdiğimiz diğer bir konser: Khontkar konseri ne zaman? Khontkar nerede sahne alacak?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri