Keşfet

Tatile Gidecekler İçin Mantar Zehirlenmesi Riski

Mantar Zehirlenmesi Nedir?

Mantarı çok seviyoruz. Hatta öyle ki kültür mantarı yemek yerine ormanlardan topladığımız mantarlar konusunda da kendimize çok güveniyoruz. Bu aslında çok önemli bir konudur, uzmanlar uyarıyor ve zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmenin çok zor olduğunu belirtiyor. Bu konuda ne kadar bilgili olursanız olun, bir şekilde zehirli bir mantara rastlamanız olasıdır. Bu yüzden uzmanlar mantar zehirlenmeleri için uyarıyor. Peki mantar zehirlenmesi nedir?

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri

Mantar zehirlenmeleri zehirli mantarın vücuda alınması ile beraber, 2 saat içinde belirti vermeye başlayabilir. Bulanık görme, sersemlik, tansiyon düşüklüğü, ağızda metalik tat, bulantı, kusma ve terleme gibi etkiler kişi de 2 saat sonra görülmeye başlayabilir. Bu belirtiler önemsenmez ise 6 saat sonra aynı belirtilerin daha ağır halleri ve karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir. Yabani hayatta bulunan mantarların zehirli ve zehirsiz olanlarını ayırt etmek oldukça zordur.

1-8

Havaların ısınması ile beraber, mantarlar da özellikle ormanlarda boy göstermeye başladı. Bu nokta da insanlarımızda da zehirli olan ve olmayan mantarı ayırt etme konusunda gereksiz bir özgüven vardır. Çok zehirli mantarlar özellikle karaciğer kaybına yol açarak, karaciğer nakli bile gerektirmektedir. Eğer, tanımlayamadığınız bir mantar tükettiyseniz, bu mantarın ne olduğunu bilmek, tedavi konusunda faydalı olacaktır. Yenmemiş bir parça, ya da hasta kusmuğundan bir numune alınabilir. Bir yorum yaparsak, eğer bilinmeyen bir mantar türü tüketildiyse, 6 saat sonra ortaya çıkan belirtiler; 2 saat sonra çıkmış olanlara göre mantar zehirlenmeleri daha tehlikeli olabilir. Mantar zehirlenmesi nedir ve ilk müdahale nasıl olmalıdır?

Mantar Zehirlenmelerinde İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Tüm zehirli mantarlar için kusma ve karın ağrısı şikâyetinden bahsedebiliriz. Böyle belirtileri olan kimselerin öncelikle mantar tüketip tüketmediklerini öğrenelim. Sakin kalmak her zaman ilk yardım için en önemli gerekliliktir. Hastayı kusturmayalım, herhangi bir şey yedirmeye de çalışmayalım. Evde yapabileceğimiz çok fazla bir şey olmadığı için kişi kusuyorsa, gerekli pozisyon aldırarak hemen acil olarak ambulans çağıralım. Mantar zehirlenmeleri için evde yapılabilecek bir şey yoktur. Bu durumda hasta hemen bir sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir. Ve alınabilecek en büyük tedbir de yabani mantar tüketmemektir.

Bu içeriğimizde mantar zehirlenmesi nedir, mantar zehirlenmesi durumunda ilk müdahale nasıl olmalıdır gibi sorulara yanıt aranmıştır.

Aşağıdaki içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri