Konserler

Moğollar konseri ne zaman? Moğollar kimdir?

Moğollar Grubu

Moğollar konseri için geri sayım başladı. Moğollar Balıkesir’de hayranları ile bir araya gelecek.

MOĞOLLAR KİMDİR?

Moğollar Türkiye’nin en eski rock gruplarından birisidir. Grup 1967 yılında kurulmuştur. Aziz Azmet ve Murat Ses tarafından kurulan grup 1960’lı ve 1970’li yıllarda dinlenme rekorları kırmıştır. Grup ayrıca Türkiye’de rock müziğinin sevilmesi ve dinlenmesini sağlamıştır.

Grubun en iyi çıkış yaptığı zamanlar ise Barış Manço, Cem Karaca ve Selda Bağcan gibi sanatçıların grubun vokalliğine oturduğu zamanlardır. Bu zamanlar gruba ayrı bir değer katmış ve grubun şarkıları daha geniş kesimlere ulaşmıştır.

Öte yandan 1976 yılından 1976 yılına kadar hızlı bir süreç yaşayan grup takvimler 1976 yılını gösterdiğinde ayrılma kararı aldı.

Moğollar’ın şarkılarından etkilenen ve Leman dergisi karikatüristlerinden olan Kaan Ertem 1992 yılında Moğollar’ın yeniden bir araya gelmesi için imza kampanyası başlattı. Kampanya geniş yankı uyandırınca 31 Mayıs 1993 tarihinde Taner Öngür, Engin Yörükoğlu, Serhat Ersöz ve Cahit Berkay İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda sahneye çıkarak Moğollar’ın yeniden kurulduğunu ilan etti.

Günümüzde ise Moğollar’ın kadrosu şöyledir, Cahit Berkay (Gitar ve Bağlama), Taner Öngür (Bas gitar), Serhat Ersöz (Klavye), Kemal Küçükbakkal (Davul) ve Emrah Karaca (Vokal).

MOĞOLLAR VE BARIŞ MANÇO DÖNEMİ

Moğollar’ın Avrupa macerası sırasında o zamanlar Belçika’da yaşayan Barış Manço grupla tanışma fırsatı yaşadı. Bu tanışmanın ardından Moğollar ve Barış Manço “ManchoMongol” isimli bir birliktelik kurdu. Moğollar’ın Avrupa’da kariyer yapmak ve Barış Manço’nun yurda geri dönme kararının ardından bu birliktelik kısa sürmüştür. Bu dönemin en önemli şarkısı “Dağlar Dağlar”dır.

MOĞOLLAR VE CEM KARACA DÖNEMİ

Cahit Berkay 1972 yılında Cem Karaca ile karşılaşmış ve Cem Karaca o zamanki grubundan memnun olmadığını anlatmıştır. Cahit Berkay’ın Cem Karaca’yı gruba davet etmesi üzerine Moğollar ve Cem Karaca dönemi başladı. Moğollar ve Cem Karaca dönemi yaklaşık 3 yıl sürmüştür. Bu sürecin en bilinen şarkısı “Namus Belası”dır.

Cahit Berkay’ın Fransa’ya gitme kararının ardından grubun dağılma süreci başladı. Ve bu süreç 1976 yılında tamamlandı. Ancak çizer Kaan Ertem’in başlattığı imza kampanyası sonrası grup yeniden bir araya gelmiştir. Bu birlikteliğin ardından grup genç kesimler tarafından da yakından takip edilmeye başlanmıştır.

MOĞOLLAR KONSERİ NE ZAMAN?

Moğollar konseri için geri sayım başladı. Moğollar 2 Aralık Perşembe günü saat 21:00’da Hayal Kahvesi Bandırma Balıkesir’de hayranları ile buluştu. Moğollar konser bileti Tam 113.00 TL Öğrenci 93.00 TL’dir.

Sizin için önerdiğimiz diğer bir konser: Tuna Velibaşoğlu konseri ne zaman? Tuna Velibaşoğlu kimdir?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu