Gezi Magazin

NASA’nın Ayakkabıyla Girilmemeli Dediği Salda Gölü Bataklığa Döndü

Salda Gölü’nün Son Hali

UNESCO’nun Dünya Doğal Miras Listesi’ne almaya hazırlandığı Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen Salda Gölü adeta bir bataklığa döndü. 2019 senesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Salda Gölü’ne bir “Millet Bahçesi” yapılacağını belirtmişti. Ancak o tarihten bu yana ne bir Millet Bahçesi yapma girişimi başladı ne de bir bakım yapıldı. Salda Gölü’nün son hali her göreni şaşkına çevirdi. Peki Salda Gölü bataklık haline nasıl geldi?

Salda Gölü’nün Son Hali

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarından biri olan, ülkemizin göz bebeği Salda Gölü son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle kelimenin tam anlamıyla can çekişiyor. Kar yağışlarının bile su seviyesini yeterince yükseltememiş olması kuruyan bölgeleri bataklık haline getirdi. Salda Gölü’nün bembeyaz kumlarından, turkuaz suyundan eser kalmadı.

salda gölü bataklık

Salda Gölü Koruma Derneği tarafından gölün son hali paylaşıldı ve görüntüler sosyal medyada adeta gündeme oturdu. Görüntülerde göl sularının ciddi oranda çekildiği görülmektedir. Salda Gölü Koruma Derneği; Göl için koruma talep ederken, gölü besleyen tek düzgün su kaynağı olan Düden Çayı’na Salda Göleti yapılmak istendiğini dile getirdi. Ayrıca aynı açıklamada bölgenin doğal yapısının inşaatlar sebebiyle de bozulduğu vurgulandı.

Salda Gölü Neden Bu Hale Geldi?

salda gölü bataklık

Salda Gölü’nün neden bu hale geldiği konusunda çeşitli görüşler vardır. Kimi taraflarca gölün bataklık haline gelmesinde asıl sebep yağışların az olması yani kuralıktır. Kimi taraflarca ise bölgenin imara açılmış olması ve derelerin önüne sulama göletlerinin yapılmasıyla göl suyu seviyesinde çekilmelerin olması.

Salda Gölü Koruma Derneği yetkilileri göldeki suyun A kalite içme suyu olduğunu söylemiş ve gölün geleceğini korumak için; imar projelerinin tamamen iptal edilmesini, beyaz kumlara basılmaması gerektiğini ve göl çevresindeki yerleşim yerlerinin kanalizasyon sularının göle akmamasını talep etmişti.

Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri