FestivallerGezi Magazin

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı 2023

Portakal Çiçeği Festivali

Uluslararası portakal çiçeği karnavalı  oldukça renkli ve güzel geçen karnavalda her yıl Nisan ayında müzik, eğlence, halk gösterileri ve oyunlar yapılırken herkes özellikle halk ve ziyaretçiler oldukça eğlenir.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Nedir?

Binlerce insanın günlerce hazırlıklar yaparak kutlamaların yapıldığı  uluslararası portakal çiçeği karnavalı dört gözle beklenen zamanlardan birisidir. Sloganı ise “ Nisan’ da Adana “ dır.

2013 ‘ten beri her yıl Nisan ayında portakal ağaçlarının çiçek açmasıyla oluşan renk cümbüşü ve mis gibi portakal kokusuyla beraber büyüleyici o zamanın kutlanmasına denir. Sanatçılar, müzikler, halk oyunları, renkli giyim tarzları ve sokak süslemeleriyle her yerde eğlence dolu anlar yaşanır.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı İçeriği

Uzak şehirlerden hatta yurt dışından bile katılım sağlandığı bilinen bir festivaldir. Özellikle içeriği ve renkli ortamı ile her açıdan ilgi gören festival, her yıl muhteşem kokusu eşliğindeki bu eğlenceyle kutlanır. İçeriğinde çeşit çeşit Adana lezzetleri, katılım sağlayan ünlü müzisyenlerimiz, düzenlenen turlar ile de şehrin turistik yerleri gezilir.

2

Portakal Çiçeği Festivali Ne Zaman Yapılır?

Pandemi nedeniyle son yıllarda ertelense de Uluslararası portakal çiçeği karnavalı katılım sağlayanların sayısı oldukça fazladır. Her yıl yapılan bu karnaval bir gelenek haline gelmiş ve oldukça sevilen bu gelenek dört gözle bu yıl da beklenmektedir. Hem pandemi nedeniyle bozulan duygusal durumları düzeltmek için de yapılacak olan şenlik pandeminin son vaka sayısındaki artışa göre yapılıp yapılmayacağı belirlenecektir.

Özellikle Nisan ayında yapılır çünkü portakal çiçeklerinin açtığı ve etrafa güzel kokuların saçıldığı zamandır.  İlk olarak 2013 yılında yapılmıştır. Ve 15 bin kişi katılım sağlamıştır. Bu fikri ortaya atan ise Ali Haydar Bozkurt’ tur. Son birkaç yıldır iptal edilmiştir veya online yapılmıştır. Bu yıl ise 25 Nisan Salı başlayacak, 30 Nisan pazar sona erecektir.

Portakal Çiçeği Festivali Nerede Yapılır?

Adana’ nın Ziyapaşa caddesinde kortej ile başlayacak ve şehir merkezindeki Merkez Park’ ta devam edecektir. Şehrin dört bir yanından gelecek olan portakal çiçeği kokuları eşliğinde eğlence burada devam edecektir. Rengârenk bir ortam oluşacak ve lezzetli Adana yemekleriyle de ziyafet oluşacaktır.

1-1

Herkesin mutlaka ömründe bir kez olsun görmesi gereken bir karnaval olan portakal çiçeği karnavalı katılım sağlayanları büyülemesiyle bilinir. Herkes tarafından sevilen ve karnaval günlerini bekleyen binlerce kişi katılım sağlamaktadır. İsteyenler Nisan ayında bu muhteşem karnavala katılım sağlayabilirler.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri