Doğu AnadoluIğdırYurtiçi Gezilerimiz

Tarih ve Doğanın Kesişim Noktası Gökkuşağı Tepeleri Gezisi

Gökkuşağı Tepeleri Nerede?

Doğa tutkunlarının ilgisini çeken Gökkuşağı Tepeleri seyahat rotanız için eşsiz bir seçenek! Hâlâ ziyaret etmediyseniz Gökkuşağı Tepeleri gezi rehberi sizi bekliyor.

Iğdır Nerede? Iğdır Gezisi Hakkında

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum-Kars Bölümü’nde yer alan Iğdır, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Hititliler, Asurlular, Kimmerler, Medler, Persler, Sümerler gibi kavimler Orta Asya’dan gelerek bölgeye yerleştiğini düşünürsek bu tarih kokan yeri Gökkuşağı Tepeleri gezisi sayesinde ziyaret edebilirsiniz. İran üzerinden ülkemize giren ve Doğubayazıt-Kars-Erzurum-Erzincan üzerinden ilerleyen tarihi İpek yolu da buradan geçmektedir.

Iğdır, Ermenistan, Nahçıvan ve İran’a olan sınırı nedeniyle MS 7. Yüzyılda Araplar, 1064 yılında Selçuklular, 1514 yılında Osmanlılar bölgeyi ele geçirmiştir.

1737-1746 ve 1878-1918 yılları arasında, Rus işgaline uğramıştır. 1920 Türk-Ermeni savaşlarının sonuna gelindiğinde ise Ermenistan, 17 Kasım 1920’de öne sürülen barış şartlarını kabul etmiş, Iğdır ve çevresi Türklere bırakılmıştır. Antlaşma imzalandıktan bir süre sonra Ermenistan, Sovyet Rusya denetimi altına girdiğinden antlaşma onaylanmamıştır. TBMM Hükümeti ile Rusya arasında görüşmeler başlamış ve 16 Mart 1921’de il Türklere verilmiştir.

27 Mayıs 1992 tarihinde de Kars ilinden ayrılarak Türkiye’nin 76. ili olmuştur. 4 ilçe, 8 belediye ve 157 köyden oluşur.

Oğuz Han’ın, altı oğlundan biri olan, Cengiz Alp’in, en büyük oğlu olan “Iğdır Beğ” den isminin kaynağı gelmektedir. Kelimenin anlamına bakacak olursak iyi, ünlü, büyük, yiğit başkan, sahip demektir.

Gökkuşağı Tepeleri gezi rehberi, binlerce kilometrelik arazi üzerinde kırmızı, kahverengi, sarı ve boz tonlara sahip toprak yapısıyla gözleri kamaştıran tepeleri siz doğa tutkunlarıyla buluşturmaktadır.

Renkli ve farklı büyüklüklere sahip tepeler, Doğu Anadolu Bölgesi’nde mikro klima iklimine sahip Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde, Iğdır-Kars karayolunun 50. kilometresinden başlamaktadır ve yaklaşık 20 kilometrelik alanı kaplamaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki İshakpaşa Sarayı, Balık Gölü, Ani Harabeleri ve Ağrı Dağı Milli Parkı gibi önemli mekanları ziyaret ederken planlarınız arasına Gökkuşağı Tepeleri gezisini de mutlaka eklemelisiniz. 

gokkusagi tepeleri igdir
gokkusagi tepeleri igdir

Gökkuşağı Tepeleri Neden Renklidir?

İçerisinde kalsiyum, magnezyum gibi yoğun toprak ham maddeleri ve özellikle de demir oksit bulunduran toprak yapısına sahip bir arazidir. İçerisinde bulunan bu ham maddeler sayesinde renk ayrımları olmaktadır. Demir oksit toprağa kırmızı rengini verirken demir çeşitliliğine sahip olması da farklı renklerin oluşmasını sağlamaktadır. Bu renklilik bazı yerlerde ise tuz sayesinde olmaktadır. Bu yöre aynı zamanda tuz maden yataklarının yoğun olduğu bir yerdir. Türkiye’nin 200 yıllık tuz ihtiyacını karşılayabileceği söylenmektedir.

Gökkuşağı Tepeleri  Neler Sunuyor?

Bölgedeki tarihi mekanları gezerken doğal güzellikleri de görmek istiyorsanız Gökkuşağı Tepeleri gezi rehberi tam size göre!

Doğu Anadolu Bölgesi’nin iklim yapısının aksine Akdeniz Bölgesi iklim yapısıyla benzerlikler taşıyan Iğdır, dört mevsim ziyaretçilerine ev sahipliği yapabilmesini sağlıyor. Bu durum Gökkuşağı Tepeleri’nin sonbaharda da eşsiz güzellikler sunduğunun habercisi!

Doğa yürüyüşü yapmak ve fotoğraf çekmek Gökkuşağı Tepeleri’nde çok daha zevkli bir hâl alıyor. Bu tepelerin toprak yapısı nedeniyle bitki tutması zor olduğundan ilk bakışta tepeler çölü andırıyor. Ancak bu doğa harikası tepelerin bazı yerleri sadece kırmızı, kahverengi veya boz olurken bazı yerlerinde renkler iç içe geçmektedir. Bu nedenle güneşin tepede olduğu saatlerde, manzara tam bir renk cümbüşü oluşturuyor. Eğer tırmanmayı ve yürümeyi seviyorsanız, bu manzara sizi görüntüsüyle ödüllendiriyor.

Doğa sporlarına elverişli arazi yapısı doğa sporları yapmaya uygun olduğundan doğa sporcularının da oldukça ilgisini çekmektedir.

Gökkuşağı Tepeleri gezi rehberi foto safari imkanı sunarken yaban hayvanlarına rastlamanızı da mümkün kılıyor.

Gökkuşağı Tepeleri Gezisi İçin Önerilen Yerler

Osmanlı Kışlası

Tuzluca ilçesinde yer almaktadır.Moloz taşların üstü yontularak yapılmış bir yapıdır. Alt tarafa istinat duvarı örülerek yamaç kısmı güçlendirilmiştir. Kapı ve pencereleri daha öncelerde söküldüğünden günümüzde bunlar yoktur.

Tuzluca Tuz Mağarası

Tuzluca ilçesinde yer almaktadır. 55 dönümlük tuzla kaplı bir arazidir. Bu arazideki mağaralarda bulunan tünellerdeki havanın birçok solunum yolu hastalığına iyi geldiği belirtiliyor.

Karakale (Sürmeli Kalesi)

Tuzluca-Iğdır arasındaki bir tepe üzerindedir. Türkiye ve Ermenistan arasındaki sınırda bulunan Aras Nehri’nin oluşturduğu vadi arasında, kayalıkların üstünde yer alır. Kalenin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.

Harmandöven Kervansarayı

İpek yolu üzerindedir. İl merkezine 31 km uzaklıkta olan bu yer kervansaray köyünün batısında yer almaktadır. Avlusuzdur ve taç kapısı özelliklerinden yapının geç dönemlerde inşa edildiği düşünülmektedir.

Karaçomak Köyü Kilisesi

İl merkezine bağlı Karaçomak köyü yakınlarında yer almaktadır. Yapının üst örtüsü tamamen yıkılmıştır. Beden duvarları ayakta olan yapı sarımsı kesme taş kaplamadır.

Bu bölgeye Gökkuşağı Tepeleri gezi rehberi ile yapacağınız ziyarette Taş Köfte, Ekşili, Cızık, Tavuk Şorva, Paça, Bozbaş yemeklerini de mutlaka tatmalısınız. Akdeniz iklimine benzerliğinden bahsettiğimizde burada üretilen pamuk ve yünlerden üretilmiş çorapları da hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Gökkuşağı Tepeleri gezi rehberi ile ziyaret edeceğiniz tarihi mekanlar, mağaralar, tepeler, tattığınız yöresel yemekler sizin için unutulmaz bir anı oluşturacaktır!

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz. ishak paşa sarayı

Diğer gezi ve tatil içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri