ÇanakkaleMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Turistik Yerler: Marmara Bölgesi Tarihi Mekânlar

Marmara Bölgesi'nde Gezilecek Yerler

1- Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alanı, ÇANAKKALE

2014 yılında millî park statüsünden çıkarılıp tarihi alan olarak ilan edilmiş olan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alanı, Marmara Bölgesi turistik yerler listesi içerisindedir. Kurtuluş Savaşı’nı başlatan bir dehâyı yaratmadaki önemli basamaklardan biri olan Çanakkale Deniz ve Kara Muharebeleri, I. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşmiştir. Gelibolu Yarımadası içerisinde gerçekleşen savaşlardan kalan önemli detayları bulabileceğiniz tarihi alanda; batık gemilerle, toplarla, siperlerle, kalelerle ve burçlarla ve dahası, aslında savaşla ilgili birçok detayla tanışacaksınız.

Belki de ülkemizin en tarihi yerlerinden biri olabilecek olan Çanakkale Savaşları alanı, Gelibolu Yarımadası’nın güney tarafında uçta bulunur ve Eceabat ilçesinin neredeyse tamamını kapsamakla beraber Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasına uzanır. 33.000 hektarlık devasa bir alanda yer alır. Siz de Marmara Bölgesi’nde gezilecek turistik yerler arıyorsanız, önce Çanakkale’den başlayın deriz!

turistik yerler

2- Ulu Camii, BURSA

Evliya Çelebi’nin “Bursa Ayasofya’sı” dediğine dair rivayetlere konu olmuş Bursa Ulu Camii, Marmara Bölgesi içerisindeki en önemli eserlerden bir tanesidir. 1396 yılında yapımına başlanan eser, dördüncü Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Türk İslam tarihi içerisindeki en önemli camilerden biri olduğu kabul edilir. Bunun sebebi ise ilklerden bir tanesi olmasıdır. Marmara Bölgesi turistik yerler içerisinde yer alan Ulu Camii, namaz kılınan alan bakımından da Türkiye’nin en büyük camisidir. Her biri 4 adet kubbeye sahip 5 bölümden oluşan camii, 2215 metrekare alanı kaplamaktadır. Ulu Camii, bizce, mutlaka görmeniz gereken turistik yerler arasındadır.

turistik yerler

3- Selimiye Camii, EDİRNE

Kuşkusuz, Selimiye Camii hakkında herhangi bir şey duymayanımız yoktur. Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük mimarı olan Mimar Sinan tarafından yapılmış olan Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın kendisi tarafından ustalık eseri olarak adlandırılmıştır. Aynı zamanda yalnızca Mimar Sinan’ın ustalık eseri değil, koca Osmanlı mimarisinin de en önemli eserlerinden bir tanesidir ve Edirne’de bulunmaktadır. Mimarisi ve taş, mermer, çini ve ahşap sedef gibi süsleme sanatlarıyla ibadetin ötesinde manevi bir hoşnutluk sunan Selimiye Camii, Marmara Bölgesi turistik yerler listesinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

EDİRNE SELİMİYE CAMİİ

4- İstiklal Caddesi, İSTANBUL

Marmara Bölgesi turistik yerler denildiği zaman akla ilk gelen şehir İstanbul. Tabii ki İstanbul denilince de akla Galata Kulesi, Ayasofya Camii, Dolmabahçe Sarayı, Sultanahmet Camii gibi önemli, sembolik yapılar geliyor. Ancak bir caddenin tarihi eser değeri ne kadar olabilirse İstiklal Caddesi, bu değerin on katına sahip. İstanbul içinde, Beyoğlu’nda bulunan caddenin adını yerli ziyaretçiler ve yabancı turistler zaten mutlaka biliyor oluyor. Trafiğe kapalı bir cadde olan İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı ile Tünel Meydanı arasında 1400 metre boyunca uzanıyor ve belki de dünyanın en canlı caddelerinden bir tanesi.

Marmara Bölgesi turistik yerler listesinde mutlaka olması gerektiğiniz düşündüğümüz İstiklal’de dolanabilir, mağazalara bakabilir, üzerindeki tarihi yapıları inceleyebilirsiniz. Ayrıca renkli de bir gezinti olacağını garanti ediyoruz!

turistik yerler

5- Galata Kulesi, İSTANBUL

İstiklal Caddesi ile aynı semtte, Beyoğlu’nda bulunur. Müzeye çevrildikten sonra Galata Kulesi Müzesi adıyla anılmaya başlayan Galata, yalnızca Marmara Bölgesi turistik yerler arasında değil dünyada da oldukça ünlü bir yapıdır. Galata Surları’na dahil olarak gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş olan yapı tarihi bir eserdir. İlk olarak Bizans İmparatoru Justinianos tarafından inşa edilse de günümüzdeki kule Cenevizlilerin eseridir. Daha sonra 1445 ve 1446 yılları arasında yükseltilmiştir. Depremden zarar görüp onarılmış olan kule, III. Selim döneminde ve II. Mahmut döneminde birer kere daha ekleme ve onarım görmüştür.

Galata Kulesi, kesinlikle görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Kültür turizmini seviyorsanız Marmara Bölgesi turistik yerler tam size göre!

turistik yerler

BONUS

Marmara Bölgesi içerisinde görebileceğiniz başka yerler:

  • Tophane (BURSA)
  • Koza Han (BURSA)
  • Ayasofya Camii (İSTANBUL)
  • Topkapı Sarayı (İSTANBUL)
  • Dolmabahçe sarayı (İSTANBUL)
  • Kapalı Çarşı (İSTANBUL)
  • Eski Camii (EDİRNE)
  • Kutsal Büyük Sinagog (EDİRNE)
  • Saraçlar Caddesi (EDİRNE)
  • Kilitbahir Kalesi (ÇANAKKALE)

Ayrıca ilginizi çekebilir: Türkiye’de Gezilecek Yerler: Akdeniz Bölgesi Tarihi Yerler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri