Karavan Tatilleri

Amasya’da Kuş Cenneti: Yedi Kuğular Karavan Tatili

Yedi Kuğular Nerede?

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Amasya, konaklamalı tatil yapmaya çok uygun. Listenizin başında Yedi Kuğular karavan tatili olmalıdır.

Amasya’da Karavan Tatili Yapılacak Yerler

Son zamanlarda Millet Bahçesi statüsüne giren Yedi Kuğular Kuş Cenneti için önceden alınan giriş ücreti artık alınmamakta. Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde çam ağaçlarının iç tarafında bulunan yolda güzel bir doğa yürüyüşü yapmanız mümkün. Bunun yanında binbir çeşit kuş türü barındıran bu alanda kesinlikle kuş gözlemi yapmalı ve farklı kuş türlerini keşfetmelisiniz. Ayrıca oltanız yanınızdaysa hiç vakit kaybetmeden balık tutmalısınız. Yedi Kuğular Kuş Cenneti karavan tatili güzel bir konaklamalı tatil yapabilmeniz için seçeneklerden sadece bir tanesi. Borabay Gölü Kamp Alanı, Akdağ Yaylası Kamp Yeri, Çal Yaylası Kamp Yeri, Esençay Şahin Yaylası Kamp Alanı karavanla tatil için tercih edebileceğiniz başka noktalar.

amasya'da karavanla tatil

Yedi Kuğular Karavan Tatili Yapacaklara Tavsiyeler

Bu bölge, bildiğimiz gibi birçok kuşun üreme ve gözetlenme alanıdır. Bu nedenle bölgede konakladığınız süre boyunca oldukça dikkatli davranmanız gerekmektedir. Ayrıca Yedi Kuğular Kuş Cenneti karavan tatili boyunca ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Sit alanı statüsüne dâhil olan bu bölge kontrol edilmiyor olsa bile bölgede ateş yakılmamalıdır. Karadeniz’in ender olta balıkçılığı bölgelerinden biri olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde sazan ve turna balıkları yaşamaktadır. Bölgede balık tutmak size keyif verecektir.

yedi kuğular karavan tatili

Amasya Yedi Kuğular Karavanla Konaklama

Dikkat etmelisiniz ki Yedi Kuğular karavan tatili için karavanınızı koymanız gereken nokta Teraskan Çayı tarafı değildir. Bu çayın olduğu bölge kuş cennetinin de olduğu noktadır. Bu nedenle Yedikır Barajı bölgesine karavanınızı koymanız kuşlara istemeden de olsa bir zarar vermenizi engelleyecektir.  

Yedi Kuğular Karavan Tatili Yapılacak Alana Ulaşım

Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Amasya şehir merkezine ve havalimanına oldukça yakındır. Bölgeye ulaşmak için tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır. Karavanla seyahat etmek isteyenlerin tabela yardımıyla rahatlıkla ulaşabilecekleri kuş cennetine toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlamak mümkündür.

Amasya’da Karavanla Tatil Yapmak ve Sosyal İmkân

Önceleri Yedi Kuğular’da ne bir tesis ne de herhangi bir ihtiyacınızı karşılayabilecek işletmeler bulunuyordu fakat şimdi Yedi Kuğular’da karavan tatili sırasında tuvalet ihtiyacınızı karşılayabilmeniz için alanlar mevcut ve bölgeye küçük işletmeler de kurulmuş durumda. Bunlara rağmen yine de bazı alışverişlerinizi dışarıdan yapmanız gerekecek. Bölgede su içilecek temiz kaynak olduğunu da unutmamalısınız. Internet ve elektrik ise bölgede mevcut değil, bu yüzden bölgeye hazırlıklı gitmelisiniz. Son zamanlarda baraj gölünün etrafına doğal güzelliklere zarar verilmeden sosyal tesisler kurulmuş durumda. Öncelikle bu baraj gölünün etrafında birçok yürüyüş parkuru var ve bu doğa ile baş başa keyifli bir yürüyüş yapmanıza fırsat veriyor.

yedi kuğular karavan tatili
Artvin’de Karavanla Tatil: Borçka Karagöl Karavan Tatili

Yine aynı şekilde baraj gölünün etrafında basketbol ve tenis kortu bulunuyor. Yedi Kuğular karavan tatili sırasında bu kortlarda yanınızdakilerle sportif faaliyetlerde bulunabilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz. Baraj gölünün etrafında gezi ve piknik alanları için de yer ayrılmış. Huzurlu zaman geçirmek ve güzel bir piknik yapmak için bu alanı tercih edebilirsiniz. Bu alanların hepsi kuş gözlemlerinin yapıldığı ve doğal sit alanının bulunduğu bölgenin uzağında bulunuyor. Doğal sit alanı olarak ilan edilmiş bölgeye kesinlikle zarar verilmiyor ve kurulan sosyal tesisler sayesinde gerçekleştirilen aktiviteler bu şartlar göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri