Festivaller

Avanos Kapadokya Halk Dansları Festivali 2021 Başladı!

Avanos Kapadokya Şenliği

Avanos Belediyesince kültür ve sanat etkinlikleri bağlamında 2019 yılında birincisi düzenlenen Avanos Kapadokya Halk Dansları Festivali açılış korteji ile başladı.

Avanos Kapadokya Halk Dansları Festivali 2021 Başladı!

Festivalin 2.si 2020 yılında çeşitli sebepler ile düzenlenemese de gezi haberleri kapsamında ulaşılan bilgilere göre Avanos Kapadokya Halk Dansları Festivali tahmini başlangıç tarihi 25 Temmuz 2021. Düzenlenen ilk festivalde kortej yürüyüşünün hemen ardından dünyanın dört bir yanından gelen folklor ekiplerinin gösterileri sergilendi. Yapılan kortej yürüyüşü Cumhuriyet meydanından Amfi Tiyatroya kadar gerçekleştirildi ve halk bu yürüyüşe büyük ilgi gösterdi. Festivalde pek çok farklı kültüre şahitlik edildi ve farklı geleneksel oyunlar sergilendi. İki gün boyunca süren festivale 14 halk oyunu ekibinden 400 kişilik gösteri ekibi katıldı. 3 bin kişilik büyük Amfi Tiyatronun izleyiciler ile dolduğu festivalde sahne birbirinden renkli ve değişik halk oyunu gösterilerinin ev sahibi oldu.

Avanos Kapadokya Halk Dansları Festivali

Festivalde folklor gösterilerini sergileyen ülkeler arasında Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan, Meksika, Türkiye bulunuyor. Bu ülkelerin hepsi kendilerine özgü dansları sırası ile sergiledi. Bu dansları sergilemek için ülkemize gelmiş olan ekipleri Vali İlhami Aktaş Valilik Toplantı Salonunda ağırladı. Vali İlhami Aktaş Dünya’nın gözbebeği olarak nitelendirdiği Kapadokya’da gelen misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduğu her halinden belliydi. Ayrıca grup başkanları ve ekiplere de ayrı ayrı teşekkürlerini iletti. Festival için ülkemize gelmiş olan ekipler de Kapadokya’da bulunmanın onları son derece mutlu ve memnun ettiğini belirterek Vali Aktaş’a Avanos Kapadokya Halk Dansları Festivali hakkında bilgiler verdikten sonra kendilerini kabul ettikleri için teşekkürlerini iletip kendi yörelerine ait çeşitli hediyeleri de Aktaş’a vererek toplantı salonundan ayrıldılar.

Avanos Kapadokya Halk Dansları Festivali

İlginizi Çekebilir Balon Turu: Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya

Ekipler valilik binasından ayrılmadan önce bir hatıra fotoğrafı çektirdiler. Festivale yerli yabancı çok sayıda insan katıldı ve bu durum uluslararası bu festivali gelenekselleştirmek için ayrı bir ilham kaynağı oldu. Ayrıca Avanos Kapadokya Festivali ile Avanos bölgesini tanıtmak ve turizm potansiyelini arttırmak hedefleniyor. Bu sayede bölgeye gelen turist sayısını da arttırarak şehrin turizmine katkı sağlanmak isteniyor.  Folklor danslar eşliğinde dolu dolu geçen ve iki gün süren festivalin bitiminde Belediye Başkanı Celal Alper İbaş ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay folklor ekiplerine plaketlerini takdim ettiler. 2.si 2021 yılında düzenlenmesi planlanan festivalin programı henüz belli olmasa da festival haberleri doğrultusunda alınan bilgiye göre bu yıl düzenlenecek festivalin etkinlik programının 2019 senesi ile paralellik göstereceği konuşuluyor.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri