Piknik Yerleri

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Piknik Önerisi Eyüp’te Sizlerle!

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede?

İstanbul’un Eyüp ilçesinde sakin ve huzurlu bir piknik yapmak için Ayvat Bendi Tabiat Parkı tercih edilebilecek doğa harikası bir alan diyebiliriz.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Hakkında

Kemerburgaz’da yer alan bu tabiat parkı, Belgrad Ormanı içerisinde bulunan tabiat parklarından sadece bir tanesi. Ayrıca 2011 yılında park olarak ilan edilmiş 9 alandan biri de Ayvat Bendi olmuştur. Bilinen tarihi Kurtkemeri tabiat parkının hemen girişinde yer alır. Ayvat adını III. Mustafa Dönemi’nde yaptırılan bu tabiat parkından alır. Bu tabiat parkı o dönemde Kağıthane Deresinin kollarından biri olan Ayvat deresinin hemen üzerine yaptırılmıştır. İstanbuk’da piknik yapılacak yerler arasına adını yazdıran tabiat parkı neredeyse 50 hektarlık bir alanın üzerine kurulmuştur.

ayvat bendi tabiat parkı

Ayvat Bendi Tabiat Parkında Piknik Yapmak

Piknik yapmak için tercih edilen alanlardan bir tanesi olan Ayvat Bendi Tabiat Parkı meşe ve gürgen ağaçlarının hakimiyet sağladığı bir alandır. Bu ağaçların gölgesinde sakin bir piknik yapmak ve doğanın tadına varmak mümkün. Ayrıca alanda tavşan, sansar, yaban domuzu, altın çakal, geyik, atmaca, serçe, ispinoz gibi birbirinden farklı pek çok hayvan türü yaşıyor. Belgrad Ormanında yer alan bu tabiat parkında piknik yapabilmeniz için mevcut ve günübirlik kiralanan masalar bulunuyor. Piknik alanları olarak belirlenen bu bölgeleri tercih etmelisiniz. Ayrıca ateş yakmak isterseniz sadece izin verilen belli bölgeler içerisinde yakmanız mümkün ve yerde kesinlikle ateş yakamazsınız. Yani doğaya zarar vermeden ve kurallara uyarak güzel bir piknik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı ve Yapılacak Aktiviteler

Tabiat parkında piknik alanları dışında çocuklarınızın zaman geçirebileceği çocuk oyun alanları bulunuyor. Ayrıca ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kır lokantaları ve büfeler de var. Bunun yanı sıra mescit, lavabo gibi ihtiyaçlarınızı da alanda karşılayabilirsiniz. Tabiat Parkı içerisinde bulunan orman yolları sayesinde yürüyüş veya koşu yapabilirsiniz. Bunun yanında patika yollarda bisiklet sürebilir ve doğayı farklı şekillerde keşfedebilirsiniz. Piknik yaparken güzel bir yemek deneyimi yaşamak isterseniz tabiat parkında bulunan Kurt kemeri sosyal tesislerindeki yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

ayvat bendi tabiat parkı

Ayvat Bendi Tabiat Parkına Ulaşım

İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer alan Ayvat Bendi Tabiat Parkı rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor. Piknik alanlarına ulaşımı silerseniz özel aracınızla dilerseniz de toplu taşıma araçlarıyla yapabilirsiniz. Toplu taşıma için birçok seçeneğiniz bulunuyor. Ayrıca özel aracınızla ulaşım sağlamak için de Belgrad Ormanına girdikten sonra Kemerburgaz Kurtkemeri güzergahını takip etmeniz yeterli.

İlginizi çekebilir: Florya Atatürk Ormanı: İstanbul Piknik Önerisi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu