Termal Tatiller

Bolu’da Yapılacak Termal Tatiller & Babas Kaplıcası

Bolu'daki En Güzel Kaplıcalar

Babas Kaplıcası, Bolu Mudurnu ilçesindedir. Babas Ülkenin en yoğun ve gür ormanlık alanlarından birine sahiptir. Ayrıca önemli bir termal tatil bölgesidir.

Babas Kaplıcası Termal Tatili & Ulaşım

Termal kaynakların kullanımı çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Osmanlı Devleti, Büyük Selçuklu Devleti, Roma İmparatorluğu ve Hitit Uygarlıkları dönemlerinden izlere rastlanması Babas’ın çok köklü bir geçmişe sahip olduğunun kanıtıdır.

bolu termal tatil

Babas Kaplıcaları’na Ulaşım Olanakları

Babas, Ankara’ya 242 kilometre, İstanbul’a 312 kilometre uzaklıktadır. En yakın Havalimanı Ankara’da sonra İstanbul’da bulunmaktadır. Uzak olduğundan ulaşım hava yolu ile oldukça meşakkatlidir. Kara yolu ulaşımı daha hızlı ve kolaydır. Babas kaplıcası Bolu kent merkezine 52 kilometre uzaklıktadır. Özel araç ile yolculuk ortalama 1 saat 10 dakika sürer.

Babas Kaplıcaları Faydaları

Babas kaplıcası, suyu 40 derecedir. Soğuk suyla karıştırılmadan kullanılabilir; bu yönüyle, birçok termal sudan ayrılmaktadır. 6,47 pH’a sahiptir. İzotermal ve hipotonik sudur. İçerisinde bikarbonat, magnezyum, kalsiyum ve karbondioksit bulunur. Toplam akım hesaplanamamıştır. Bunun sebebi ise değişik debilere sahip olan birçok kaçak kaynağın bulunmasıdır. Kaynaklar mevsimlere ve zamana göre değişmektedir. İçme tedavisi ve banyo tedavisi şeklinde uygulanır.

  • İçme Olarak Uygulamada Babas Kaplıcası Suyunun Şifaları

İçme şeklinde uygulanan tedavide özellikle böbrek ve safra kesesi hastalıklarına şifa olmaktadır. Böbrekte veya safra kesesinde bulunan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Vücutta ve kanda bulunan toksinleri yani zehirli maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Cilt hastalıklarına iyi gelir. Akne tedavisinde kullanılır. Herhangi bir cilt rahatsızlığınız bulunmasa dahi gözenekleri sıkılaştırır, ciltteki kusurları tedavi eder ve daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar. Metabolizma rahatsızlıkları için, kilo düzenleme ve obezite için de tedavide yardımcı olur.

  • Banyo Olarak Uygulamada Babas Kaplıcası Suyunun Şifaları

Banyo olarak uygulanan Babas Kaplıcaları’nın suyu, vücut özellikle eklem ağrılarına fayda sağlar. Romatizma, eklem rahatsızlıkları ve ağrıları, kireçlenme, romatoid artrit, ankilozan spondolit gibi hastalıklarda Babas kaplıcası tedavisi gözle görülen iyileşme ve ağrılarda azalma sağlamıştır. Kalp damar hastalıklarında, tansiyon yükselmelerinde, dolaşım bozukluğu, varis oluşmalarında tedavide olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.  Cilt hastalıklarına içme tedavisinde olduğu gibi banyo tedavisinde de etkilidir. Akne, egzama ve birçok bulaşıcı olmayan cilt rahatsızlarında kullanılır. Bulaşıcı hastalıklara sahip olanların diğer insanları tehlikeye atmaması adına tedavisi Babas kaplıcaları içerisinde yapılmamalıdır.

babas kaplıcası

Ayrıca Bolu’da karavanla kamp yazımıza Detaylarıyla Büyüleyen Karavanla Yedigöller Kampı göz atmanızı tavsiye ederiz

Son olarak doktorunuzdan termal tatil öncesinde mutlaka onay almalısınız. Bilinçsiz şekilde gidilen termal tatiller hastalığınızı daha da olumsuz bir hale sokabilir. Eğer onay alındıysa Babas kaplıcası tesislerinde de tedavi ve kürlerin mutlaka uzman kişilerce planlanması gerekmektedir. Tüm önlemler alındığında sizin için oldukça etkili ve rahatlatıcı bir termal tatil olacağından şüpheniz olmasın.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri