Keşfet

Everest Dağı Nerede? – Everest Dağı Hakkında Tüm Pratik Bilgiler

Everest Dağı'na Nasıl Gidilir?

Dünyanın en yüksek dağı olarak bilinen Everest Dağı birçok efsaneye ve filme konu olmuştur. Burası dağcıların, macera severlerin, doğa tutkunlarının en çok ilgisini çeken yerlerden biridir. Ancak Everest Dağı o kadar da masum bir yer değildir. Zorlu bir yapısı olmakla birlikte birçok ölümcül vakaya sebebiyet vermiştir. Peki Everest Dağı nerede, hangi ülkenin sınırları içerisinde yer alır?

Everest Dağı, Tibetçede evrenin tanrıçası olarak adlandırılmıştır. Bu isim ona 1865 senesinde bir İngiliz kaşif tarafından verilmiştir. Everest Dağı’nın zirvesinde hava sıcaklığı eksi 62 derecelere kadar düşebilmektedir. Dağın tepesinde birçok ayrı noktada doruklar bulunmaktadır. Her bir doruğun kendine has özelliği vardır. Burada evrendeki tüm canlılar için uygunsuz bir iklim hakimdir. Dağın zirvesinde sıcaklık eksi 62 dereceye düşse de yıllık ortalama sıcaklık da eksi 30 civarında olmaktadır. Temmuz ayında bile zirvedeki sıcaklık eksi 20 civarındadır.

Everest Dağı Nerede Yer Alır ve Nasıl Gidilir?

Everest-Dagi-Nerede-2

Everest Dağı, Asya Kıtası’nda Çin ve Nepal ülkelerinin ortasında kalan bir bölüm üzerinde yer alır. Everest Dağı’nın zirvesi ise sınırı olarak kabul edilmiştir. Everest Dağı’na gidişler o kadar da kolay değildir. Ancak gidiş için iki ayrı seçeneğiniz vardır. Birinci rota Lhasa, ikinci rota ise Katmandu rotasıdır. Lhasa rotası daha uygun koşullara sahip olduğundan daha fazla tercih edilmektedir.

Everest’e Ne Zaman Gidilir?

Everest-Dagi-Nerede

Everest’e ne zaman gidilir sorusu Everest Dağı’nı ziyaret edecekler açısından merak konusu olabilir. Everest Dağı’nı gezmek için en ideal zamanlardan biri eylül – ocak ayları arasıdır. Çünkü yılın bu zamanlarında bu bölgeye yağışlar daha azdır. Son derece kuru bir hava hâkim olduğunda birçok macera severler bu zaman dilimlerinde Everest Dağı’na gelmeyi tercih etmektedir. Bu aylar arasında Everest Dağı’na gelerek kamp yapabilir, bölgeyi keşfedebilir ve nefes kesici manzarayı seyredebilirsiniz. Everest Dağı’nda en soğuk zamanlar ise şubat – mart aylarında yaşanmaktadır. Bu aylar burada oldukça soğuk ve sert geçmektedir.

Everest Dağı nerede sorusundan sonra dağa gittiğinizde nerede kalacağınız da önemli bir detaydır. Everest Dağı’na eğer tur şirketleri ile birlikte giderseniz konaklamanız muhtemelen otelde olacaktır. Eğer kendiniz gideceksiniz kamp yapabilir veya tesis yakınlarındaki konaklama yerlerinden yararlanabilirsiniz. Dağa tırmanmak isterseniz yaklaşık 65 bin doları gözden çıkarmanız gerekecektir. Ancak kuzey cephesinden tırmanmak isterseniz yaklaşık 40 bin dolar civarı tutacaktır. Ekipmanlar ve sigorta masrafları ise ekstra 10 bin dolar ödemeniz anlamına gelmektedir.

Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri