İstanbulPiknik Yerleri

Fethipaşa Korusu Sosyal Tesisleri ile İstanbul İçinde Dinlenmek

Fethipaşa Korusu'nda Neler Var?

Fethipaşa Korusu Nerede? Nasıl Gidilir?

Fethipaşa Korusu, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunmaktadır. Koru, Anadolu yakasının Boğaz kıyısında yer almaktadır. Üsküdar’ın Paşalimanı bölgesinde bulunan Fethipaşa, tarihi bir korudur. Genellikle mesire alanı olarak kullanılan koru, adını Osmanlı vezirlerinden olan Fethi Ahmet Paşa’dan almıştır. Yüzlerce bitki ve hayvan çeşidini bünyesinde barındıran yemyeşil doğasıyla ünlü olan bir korudur.  Fethipaşa Korusu içerisindeki konak da bir zamanlar Türk edebiyatçı Cemil Meriç’i ağırlamış önemli ve tarihi bir konaktır. Fethipaşa Korusu içerisinden denizi görebileceğiniz, harika manzaralar yakalayabileceğiniz noktalar mevcut. Belediyenin bir tesisi olan koruda ailenizle harika zamanlar geçirebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler.

fethipaşa korusu

Fethipaşa Korusu’na gitmek için 15B, 15C, 15H, 15T numaralı IETT otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Üsküdar’dan motor iskelesi civarından yürüyerek koruya ulaşabilirsiniz. Özel araçla koruya erişmek çok daha kolay. Özel aracınızla yolculuk edecekseniz, Yavuz Sultan Selim Köprüsü Beylerbeyi Kavşağı’ndan çıkış yaparak Paşalimanı Caddesi’ne yönelmelisiniz. Üsküdar tarafından gelecekseniz ise Üsküdar İskelesi tarafından yine Paşalimanı Caddesi’ne doğru geleceksiniz.

Giriş Ücreti

Fethipaşa Korusu girişi tamamen ücretsiz sosyal bir tesistir. İçeride kahvaltı yapıp yemek yiyebileceğiniz mekanlar bulunması bir artı. Elbette burada paralı yemek yeniyor ancak yalnızca giriş yapıp koruda piknik yapmak isterseniz giriş ücretsiz olacak. Aynı zamanda koruda park alanı da var. Arabanızla gelecekseniz park alanı biraz kalabalık oluyor bu arada. Genel anlamda arabaları sahil tarafına bırakıyorlar bu sebeple.

Fethipaşa Korusu Sosyal Tesisleri

Şehrin içinde olmasına rağmen şehirden uzakta temiz hava alma alanlarından bir tanesi kuşkusuz bu sosyal tesis. Kendi piknik malzemelerinizi de getirip doğayla iç içe sakin bir yürüyüş yaptıktan sonra bir şeyler yiyebilirsiniz ancak koru içinde genellikle içerideki restoranlar ve kafeler kullanılıyor. Bunun sebebi eşsiz doğa manzarası ve Fethipaşa Korusu sosyal tesislerinin fiyatlarının çok da pahalı olmaması. Mesire alanları içerisinde olduğu için çokça sevilen bir yer.

fethipaşa korusu

Şehrin kalabalığından kurtulmak için her gün onlarca insan Fethipaşa Korusu’na geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olduğu için korudaki fiyatlar, çevre düzenlemesi çok güzel. Bu sebeple oldukça sevilen mekânlardan bir tanesi. Ağaçların arasında yürüyüş yapabilir. Eşsiz çiçek manzaralarını yakalayıp fotoğraflar çekilebilir, aynı zamanda kendi pikniğinizi yapabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz!

Ayrıca ilginizi çekebilir: Hasbahçe Mesire Alanı ile İstanbul’un Göbeğinde Piknik

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri