Piknik YerleriŞehirden Kaçış

Ormanya Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Ormanya Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı adıyla da bilinen Ormanya Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Kartepe ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir doğal yaşam parkıdır. Aylık yaklaşık 1 milyon ziyaretçi alan Ormanya, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı iddiası ile yola çıkmış bir doğal yaşam alanı. Bu alan içerisinde çocuklar için birçok türe ev sahipliği yapan bir hayvanat bahçesi, yaban yaşam alanı; kamp alanı, piknik alanı, doğa parkurları, kuş gözlem alanı, doğa okulu gibi bölgeler yer alıyor. Kamp tatili yapmayı sevenler için Ormanya Tabiat Parkı kamp alanı oldukça gözde kamp tatili yerlerinden bir tanesi. Bunun yanında piknik yapmak isteyenler, şehrin ve mekanik seslerin etkisinden arınmış sakin bir zaman geçirmek isteyenler Ormanya Tabiat Parkı’na yoğun ilgi gösteriyor.

ormanya tabiat parkı

Ormanya Tabiat Parkı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen bir projenin eşsiz bir ürünü. Detaylara girecek olursak 53 farklı türden 467 hayvana ev sahipliği yapan doğal yaşam alanı ayrıca 40 araçlık bir karavan parkına, 100 çadırlık kamp alanına, 15 kilometrelik bir bisiklet parkuruna, 21 kilometrelik yürüyüş parkuruna ve 5 bin kişilik bir mesire alanına sahip. Ayrıca burada da İstanbul Darıca’da bulunan Hobbit Evleri’nden olduğunu belirtmemizde fayda var!

Ormanya Doğa Okulu içerisinde ise çocuklara doğal yaşamın işleyişi hakkında bilgiler veriliyor ve uygulamalar yaptırılıyor. Örneğin toprağı havalandırmayı, ekim dikim yapmayı, bir keçiden süt sağmayı ve nice etkinliği çocuğunuz burada yapıp doğal yaşama duyduğu saygıyı artırabiliyor. Ancak Ormanya Tabiat Parkı, genel anlamda bir mesire alanı olarak kullanılıyor. Sizlere de söylediğimiz gibi 5 bin kişilik bir mesire alanı sayesinde piknik sevenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Kocaeli’de eşsiz bir zaman yakalamak için Ormanya tam size göre!

ormanya tabiat parkı

Tabiat Parkı, Pazartesi günleri kapalı. Yaz döneminde 09.00-20.00, Bahar (Ekim-Kasım/Mart-Nisan) döneminde 09.00-18.00, Kış dönemi 09.00-17.00 ve Eylül-Mayıs ayları arasında 09.00-19.00 saatleri arasında Ormanya’yı ziyaret edebilirsiniz.

Ormanya Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ormanya Tabiat Parkı, Kocaeli ili sınırları içerisinde Kartepe ilçesinde bulunuyor. Tabiat Parkı’na hafta sonları Kirazlıyalı, Körfez, Derince, İzmit D-100 istikameti boyunca Kirazlıyalı’dan saat 09:00 ve 13:00’te kalkan ücretsiz ring servislerini kullanarak varabilirsiniz. Bunun dışında toplu taşıma kullanacaksanız Seka Tüneli tarafındaki Batı Terminali’nden kalkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüslerinin 281 ve 287 numaralı olanları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

ormanya tabiat parkı

Özel araçla yolculuk edecekseniz Kocaeli-Sakarya arasında bulunan D100 kara yolu üzerindeki Ormanya Tabiat Parkı’na ulaşmak için yol üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanı’nı geçmelisiniz. Yaklaşık 5 kilometre sonra Ormanya tabelaları karşınıza çıkacak. Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz!

Ayrıca ilginizi çekebilir: İstanbul’da Gezilecek Yerler: İstanbul’da Doğal Bir Hafta Sonu

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri