Keşfet

Türkiye’nin En Turistik 5 Şehri Belirlendi!

Türkiye'de Tatil Yapılabilecek En Güzel Şehirler

Ülkemiz üç tarafı denizler ve diğer tarafı da muhteşem dağlarla kaplı dünya üzerindeki en güzel yerlerden birisidir. Henüz her yeri tam olarak turizme açılmış sayılmaz. Hala keşfedilmeyi bekleyen pek çok da yeri bulunur. Türkiye’nin en turistik 5 şehri ise şu şekilde sıralanabilir: İstanbul, Muğla, İzmir, Antalya ve Mardin. Aslında ülkemizdeki diğer pek çok kent de turistik olma potansiyeli taşıyor. Ama şu an için en çok merak edilen ve turist çeken yerler bu şekilde sıralanabilir.

Türkiye’nin En Turistik 5 Şehri

  • İstanbul

İstanbul, aslında sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel ve en turistik şehirlerinden birisidir. İki kıtanın arasında geçiş noktası olması ve yüzyıllardır çeşitli medeniyetler arasında köprü kurması bu kentimizin önemini artmıştır. Her yıl çok sayıda turist ağırlayan İstanbul hem denizi, iki yakayı birleştiren boğazı ve doğal güzelliği hem de tarihi binalarıyla tüm zamanların en çok görülmek istenen kentidir. Kentin her yeri pek çok farklı kültürün izini taşır ve gezilip görülmesi gereken sayısız noktası bulunur.

Bunu da okuyabilirsiniz İstanbul’da Kamp Keyfi İçin: Semizkum Mocamp Karavan Tatili

  • İzmir

Türkiye’nin en turistik 5 şehri deyince sayılması gereken bir diğer kentimiz İzmir’dir. Körfezin en güzel yerinde kurulan bu kentimiz de tarihi olarak çok değerlidir. Deniz kenarındaki ilçeleri ve turistik beldeleriyle birlikte farklı medeniyetleri yansıtan bir tarihi vardır. Dikili, Çeşme ve Alaçatı gibi ülkemizin en sevilen tatil beldeleri İzmir’dedir. Hala ayakta kalan Efes antik kenti dünya tarihi için de büyük bir önem taşır.

Göz atın İzmir’de Gezilecek Yerler: Sığacık Gezi Rehberi

  • Antalya

Ülkemizde deniz turizmi deyince ilk akla gelen kent Antalya’dır. Güneyin en güzel sahillerinde konumlanmış bu kentimiz de tarihi eserler ve kalıntılar açısında da büyük bir zenginlik taşır. Antalya’daki antik kent sayısı, Türkiye’nin diğer bölgelerindeki antik kentlerin toplam sayısına yakındır. Alanya, Kaş ve Side gibi ilçeleri yerli ve yabancı turistlerin en çok sevdiği yerlerdir. Manavgat’taki şelalesi, Demre gibi dinler tarihi açısından önemli beldeleri ile birlikte Antalya adeta bir turizm cennetidir.

Antalya Gezi Rehberi

  • Muğla

Muğla tam olarak Ege ve Akdeniz’in kesişim noktasıdır. En güzel iki sahil şeridini birleştiren bu kentin hemen her ilçesi turistiktir. Köyceğiz, Dalaman, Datça dışında her yıl çok sayıda ziyaretçi çeken Bodrum ve Marmaris de bu kenttedir. Fethiye, Ölü Deniz ve Kelebekler Vadisi gibi görülmesi gereken yerleri çok sayıdadır. Hemen her ilçesinde turizm gelişmiştir. Turistik tesisler ve konaklama yerleri açısından en zengin kentlerimizden birisidir. Çok sayıda antik kent ve tarihi yapı ve kalıntılar da barındırır. Muğla hemen herkesin görmek istediği ve her ilçesi ilgi gören en turistik kentlerimizden birisidir.

İlginizi Çekebilir Milas Gezisi: Muğla’nın Turistik Cenneti

  • Mardin

Türkiye’nin en turistik 5 şehri denince Mardin’i de mutlaka saymamız gerekir. Deniz kenarında yer almasa da Mardin kültür ve din turizmi açısından dünyanın en önemli yerlerinden birisidir. Şehrin pek çok yerini kaplayan taş evleri ile birlikte genel silueti muhteşemdir. Mardin Kalesi de bu silueti tamamlar. Ama Mardin’i turistik ve önemli bir kent yapan tek tarihi yapı Mardin Kalesi değildir. Mardin Süryanilerin ana vatanıdır ve dünya üzerinde kalan Süryaniler için en önemli yerlerden birisidir.

İlginizi çekebilir Zinciriye Medresesi Gezi Rehberi & Kültürel Turlar

Dayrulzafaran Manastırı her yıl çok sayıda tarih ve kültür meraklısı turisti ve Süryani’yi buraya çeker. Şehrin tek manastırı da bu değildir. Mardin’in her köşesi manastır ve kiliselerle doludur. Süryani mimarisinin genel anlamda inceleyebileceğiniz en önemli kentler arasındadır. Taş sanatı bu kentte adeta dile gelmiştir ve kentin asıl karakteri taş yapılar tarafından belirlenir.   

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri