Keşfet

Karavanla Tatil Yapmanın Keyfini Merak Edenlere Rehberimiz!

Karavan Tatili Rehberi

Karavanla tatil yapmak her zaman en keyifli anların başlangıcı sayılır. Yolculuk esnasında yeni yerler keşfederek eşsiz anılar biriktirebilirsiniz.

Karavanla Tatil

Karavanla tatil yapmak çok zevkli ve eğlencelidir. Aynı zamanda dilediğiniz yerde dilediğiniz kadar kalabileceğiniz için oldukça huzurlu ve dinlendirici geçer. Bir karavanınız olmasa bile belli bir süreliğine kiralayarak siz de sevdiklerinizle bir karavan tatili yapabilirsiniz. Eğer bu konuda alınması gereken önlemleri alır ve yanınızda gerekli şeyleri bulundurursanız tatiliniz çok güzel geçer.

Karavanın Boyutları
Karavan kiralamayı düşünürseniz size bu konuda yardımcı olacak derneklerle iletişime geçin. Kaç kişi yola çıkacağınıza bağlı olarak size bir karavan önerilir. Karavanla tatil için karavanı ayarladıktan sonra kontrol edin ve içerisine alışmaya çalışın. Alan dar olduğu için sivri bir yere çarpmak gibi riskler olabilir. Bu yüzden bulunduğunuz mekâna alışmaya çalışın. Çocuklarınızı ve sevdiklerinizi dolap kapaklarını kapalı tutma ve sakin hareket etme konusunda uyarın.

karavanla tatil

Karavanla Tatil Esnasında Elektrik ve Su Kullanımı
Karavanla tatil konusunun en önemli taraflarından birisi su ve elektrik kullanımıdır. Karavanda ve yolculuk boyunca bu konuda imkânlarınız sınırlı olabilir. Bunu göz önüne alarak oldukça tasarruflu şekilde su ve elektrik kullanmak gerekir.

Yolculuk Rotası ve Kamplar
Siz de artık bir karavancı olmaya karar verdiyseniz karavan kamp yerleri hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Karavanla tatil öncesi gideceğiniz yerleri önceden belirleyin ve bunları belirlerken kamp alanlarının nerede olduğuna dikkat edin. Çünkü elektrik ve su ihtiyacınız olduğunda günlüğü belli bir ücrete bağlı olan bu yerlerde kalmanız gerekir.

Karavanla Tatil İçin Neler Gerekir?

Karavan tatili ya da bir kamp tatilinin en önemli ihtiyaçlarından birisi bir el feneridir. Yanınızda mutlaka bir el feneri hatta varsa kafa feneri bulundurun. Uzatma kablonuz olmadan yola çıkmayın. Çamaşır ipi ve bu tür gereçleri içine koymaya yarayacak bir alet çantanız olursa, daha düzenli şekilde ihtiyaçlarınızı bir arada tutabilirsiniz.

karavanla tatil

Diyelim ki engebeli bir yerde yolculuk yapacaksınız ve karavanı bırakıp yakın yerlere gideceksiniz. İşte bu gibi durumlar için yanınıza bir çadır ve uyku tulumu almayı da ihmal etmeyin. Kamp ya da karavan tatilinin olmazsa olmazı olan sivrisinek kovucunuzu yanınıza almadan yola çıkmayın. Bazı yerler çok sıcak olabilir ve karavanda klima yoksa seyyar bir pervane de çok işinize yarar.

Karavanda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlginizi çekebilir: Karavan Hayatı: Yolları Eviniz Yapmanın Özgürlüğü

Karavanla tatil yaparken önde iki kişinin olması ve dönüşümlü şoförlük yapmaları gerekebilir. Her kamp yerinde karavanın su deposu ve aküsü kontrol edilir. Karavan küçük bir mekân olduğu için temiz ve düzenli tutmak da size kolaylık sağlar. Tuvalet konusunda dört günde bir atıklarınızı boşaltmanız gerekir.

karavanla tatil

Mümkünse bu işlemi toprak yerlerde yapmanız en iyisidir. Karavanı park ederken asla güneşli yerleri tercih etmeyin. Yola çıkarken karavanın bakımını yapmayı da aksatmamalısınız. Yanınızda mutlaka bir ilaç çantası ve kişisel bakım çantası bulunmalıdır. Yiyecekler ve diğer malzemeler için alışverişinizi de önceden tamamlarsanız daha rahat edersiniz.    

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri