Festivaller

Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Festivali

Dede Korkut Kültür ve Sanat Şenliği

Karadeniz Bölgesi’nde geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Festivali bu yılda şiir dinletileri ile renklenecek.

Festival, Karadeniz Şarkıları ile Coşuyor

Trabzon Maçka’da Boğaçkan Köylüleri Derneği tarafından her yıl düzenlenen festival; turizm, kültür ve sanat kategorisine giren bir etkinliktir.                                                 

Karadeniz Bölgesi etkinlikleri kapsamında yer alan festival, Türk dünyasına ait olan Dede Korkut adına düzenlenmektedir. 7. yüzyıl Dede Korkut destanları arasında olan Boğaçhan Destanı, adı geçen yaylada geleneksel olarak her yıl yapılmaktadır. Festivale Gürcistan, Azerbeycan ve İran’dan şairlerde katılmaktadır.

Festivale yurt dışından ve ülke geneli değişik şehirlerden gelmekte olan şairler şiirleriyle, Karadenizli sanatçılar ise Karadeniz şarkılarıyla renk katacaklardır. Dede Korkut Kültür ve Sanat Festivali, kapsamında Dede Korkut Boğaçkan konu başlığı ile konferanslara da yer verilecektir. Yöresel kıyafetler ile kemençe, zurna ve davul eşliğinde horon oynanacaktır.

dede korkut kültür ve sanat festivali

Gezi magazin tarafından aktarılan bilgiye göre festivale katılan insanlar, bu sene de festivalde Dede Korkut ve Boğaç Han’ın aslına uygun olan kostümleri ile hatıra fotoğrafları çektirebileceklerdir.

Dede Korkut Kültür ve Sanat Festivali Nesilden Nesile Aktarılarak Devam Ediyor

Atalarından miras olan topraklarda yaşamanın önemine değinen Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, atalarının ilk yerleşim yeri olan Boğaçhan’da bu kültürü yaşatmanın ve yaşamanın, yeni nesillere aktarmanın kendilerine düşen büyük bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ise, festivale katılan binlerce insanın kültürlerine sahip çıkılmasının göstergesi olacağına dikkat çekerek kültürlerinde tarihi geçmiş, yaylacılık ve horonun oldukça önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. Festivalin nesilden nesile aktarılarak devam edeceğini de sözlerine ilave etti.

Gezi haberleri kapsamında açıklanan bilgiye göre Trabzon Maçka Boğaçhan Köylüleri Derneği tarafından düzenlenen festival, Trabzon’da milli tarih uyanışı başlatmaktadır.

Binlerce insanın katılımı ile yapılacak olan festivalde, protokol konuşmaları sonrası Dede Korkut ve Boğazhan’ın sahneye çıkması, halk arasında dolaşması, tiyatro grubu gösterimleri yer alacak.

dede korkut kültür ve sanat festivali

Festival haberleri kapsamında yapılan açıklamada festivalin tahmini başlama tarihi 25 Haziran 2021 ve tahmini bitiş tarihi 27 Haziran 2021 olduğu ifade edildi.

Festivalin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yıllık Trabzon Yayla Şenlikleri literatürü içinde yer almasını isteyen Trabzonlular, bu kapsamda dernek başkanlarının gerekli müracaatı yaptığını da belirttiler.

Ayrıca ilginizi çekebilir: 10. Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri