Mavi Tur

Efsane Mavi Tur Rotaları: Fethiye-Marmaris

Fethiye-Marmaris Tekne Turları

Mavi tur yolculuğuna hazır mısınız? Neler yapmanız, nereye gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Gelin sizinle ufak bir mavi tur yolculuğu yapalım.

Fethiye-Marmaris Mavi Turu Rotası

Fethiye’de başlayan mavi yolculuk serüvenimiz Yassıca Adaları, Ekincik Koyu, Kumlubük ve ardından Marmaris’te son buluyor.

Fethiye-Marmaris Mavi Turu Yaparken Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Fethiye: Muğla iline bağlı olan Fethiye aynı zamanda Muğla’nın yüzölçümü en geniş ilçesidir. Plajları ve ilçeye bağlı koylarıyla yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görür. Hem deniz, kum, güneşe doyacağınız hem de kültürel gezi yapmanız için ideal bir tatil yöresi diyebiliriz. Mavi tur yolculuğunuza başlamadan ilçe merkezinde bulunan, Likya döneminden kalma kayalara oyulmuş Amintas Kaya Mezarını ziyaret etmenizi öneririz. Ölüdenize gitmeden, tehlikeli oluşuyla kötü ün salmış olsa da doğa harikası Kelebekler Vadisini görmeden Fethiye’den ayrılmanızı tavsiye etmeyiz. Gezinizi bitirdikten sonra Fethiye Limanından başka limanlara huzurla yelken açabilirsiniz.

Yassıca Adası

Yassıca Adası: Toplamda 12 adaya sahip olan Yassıca takımadası mavi tur yolculuğunda görülmeye değer yerlerden. Bütün adaları dolaşmaya, keşfetmeye zamanınız olmasa da etrafında kısa bir tur atabilirsiniz. Adaların etrafı kayalıklarla çevrili olduğundan ani sığlıkların da var olduğunu unutmayın. Genelde tercih edilen takımadanın merkezindeki Kaşık Adası olur. Kaşık Adası, kamp kurmak ve berrak denizinde yüzmek için biçilmiş kaftandır. Gündüzleri çevre illerden gelenlerle oldukça kalabalık olsa da gece kalabalık yerini sessizliğe ve huzura bırakacaktır, endişe etmeyin. 

Ekincik Koyu:

Ekincik Koyu: Muğla/Köyceğiz’e bağlı küçük bir sahil kasabasının aynı isimli koyudur. Burası mavi tur tutkunlarının iyi bildiği ve vazgeçemediği sessiz, sakin bir koydur. Karadan ulaşımı oldukça zahmetli olup tekne ile rahatlıkla ziyaret edilebilir. Köy muhtarlığına bağlı bir rıhtımı bulunsa da pek beğenilen ve kullanışlı değildir. Alargada kalmak denizciler tarafından tercih edilendir. Oldukça ünlü ve lüks restoranlara sahip olan Ekincik Koyunda kolaylıkla damak zevkinize uygun yemekler yiyebilirsiniz. Ekincik Koyu aynı zamanda Caretta Carettaların yumurtlama alanıdır. Yumurtlama zamanı plaj korumaya alınır.

Mavi Turu tamamlamadan önce hangi mevsimde gitmeniz gerektiğini de söyleyelim. Ayrıca bir diğer mavi turumuz olan Yunan Adaları & Bodrum Mavi Tur Yolculuğu Nasıl Yapılır? yazımıza da bakabilirsiniz.

Mavi Tur Hangi Mevsimde Yapılmalıdır?

Ilıman Akdeniz iklimi ile bahar ve kış aylarında da karada gezerken sizi zorlayacak bir hava olmasa da konu mavi tur olunca en ideal mevsim yaz veya havaların sıcak olduğu bahar aylarıdır. Başka nerelere gidilir diyecek olursanız hemen söyleyelim:

Kumlubük mavi tur

Kumlubük: Mavi tur yolculuğumuza Kumlubük ile devam ediyoruz. Marmaris’e bağlı olan Kumlubük ilçe merkezine 25 km uzaklıktadır. Tekne turlarının uğrak alanlarındandır. Tıpkı Ekincik Koyu gibi burası da deniz ulaşımına daha müsaittir. Tertemiz denizinde dalış yapmak aşırı keyifli olur. Kesinlikle gözlüğünüz, şnorkeliniz yanınızda bulunmalı. Kafa dinlemek için tercih sebebidir. Oldukça sakin ortamında huzurla yemeğinizi yiyebileceğiniz mekânlar da bulunmaktadır.

Marmaris mavi tur

Marmaris: Marmaris, mavi tur yolculuğunun son durağıdır. Bu kadar sakin koyların ardından Marmaris ve kendisi kadar ünlü gece hayatı sizi yorsa da buranın da kendine has tarzı olduğunu kabul etmeliyiz. Marmaris’in ziyaret edebileceğiniz birçok ulusal parkı plajları ve ırmakları bulunuyor. Ne kadar zaman ayırabileceğinize göre gezi programı değişse de bizce Marmaris’in tadına varmak için en az dört-beş gün ayrılmalıdır.  Eğer vaktim kısıtlı diyorsanız da Eski Çarşıyı görmeden İçmeler Plajında denize girmeden ayrılmayın buradan.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri