Mavi Tur

Yunan Adaları & Bodrum Mavi Tur Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Yunan Adaları Gezi Rehberi

Mavi turlar bu dönemlerin en çok rağbet gören tur türlerinden birisi. Yunan Adaları & Bodrum Mavi Tur nasıl olmalıdır? Rotayı nasıl belirlemelisiniz? İşte detaylar.

On İki Adalar & Bodrum Mavi Tur Yolculuğu Rotası

Bodrum: Bodrum’dan diğer yazılarımızda da bahsetmiştik. Bodrum, Muğla ilinin ilçesidir. Muğla’ya 109 km uzaklıktadır. Havaalanına sahiptir ve Bodrum’a 36 km uzaklıktadır. Adından hem ülke çapında hem de dünya çapında söz ettiren Bodrum, merkezindeki güzelliklerin yanı sıra birçok yerli ve yabancı turistlerin bilmediği muhteşem güzellikte ada ve koylara sahiptir. Eğer Bodrum’a kadar gelmişseniz mavi tur öncesi Bodrum’un zevkini çıkarmanızı öneririz. Ayrıca diğer mavi turlar için Mavi Turkullanabilirsiniz.

On İki Adalar

On İki Adalar’dan genel olarak bahsedecek olursak insanları sıcak, samimi tavırlar içerisinde, plajları temiz, düzenli, gece hayatı adalara göre değişse de genel olarak sakin bir yapıda. Canlı müzik ve uzo olmazsa olmazları diyebiliriz. Yemekler ise Akdeniz ile Ege sentezli, oldukça lezzetli. Ekonomik olarak çok zorlayacak, absürt ücretler yok.

Uyarı: On İki Adalar Yunanistan’a bağlı. Yunanistan AB ülkesi olduğundan Schengen Vizesi gerekmektedir.

Kos Adası: Kos Adası, Bodrum’a ortalama 20 dakika mesafede. Türklerin gitmeyi en çok tercih ettiği Yunan adalarından olduğundan kendinizi Türkiye’deymiş gibi hissedeceksiniz. Adanın tarihi havasını adımınızı atar atmaz hissedebilirsiniz. Görmeniz gereken çok sayıda tarihi yer var. En ünlü yerlerden biri Hipokrat Ağacı; adanın sembolü gibi olmuş desek yanılmayız. Bu ağacın Hipokrat tarafından dikildiğine dair ünü olsa da bu söylentilerin turizm için öne sürüldüğünü anlamak pek zor değil. Bir diğer tarihi alan Şövalyeler Kalesi. Osmanlı’dan korunmak için yapılan bu kaleyi de ziyaret edebilirsiniz. Adada ulaşım genelde bisikletle sağlanmaktadır. Köyleriyle de oldukça meşhur Kos Adası. Zamanınız yeterliyse başka bir gününüzü ayırarak köyleri de gezebilirsiniz. Bodrum Mavi Tur için Kos Adası muhakkak rotalarınız arasında olmalıdır.

Bodrum Mavi Turu’nda Bu Yerler Kaçırılmaz!

Leros: Kos Adasının kalabalığından ve hareketliliğinin aksine burası çok sessiz, sakin kalmış bir yer. Bodrum’a çok yakın olsa da fazla bilinen bir ada değil. Küçük, sevimli bir yapısı var. Birçok koy bulunuyor. Panteli de bunlardan biri. Yemekler genelde Panteli’de yeniliyor. Burada liman bulunduğundan mavi tur yolcularının uğrak noktalarından olmuştur. Bir diğer liman koyu ise Agia Marina; burası ise genelde mağazaların bulunduğu, hediyelik eşya alabileceğiniz koy. Fırınlarıyla da bir hayli ün salmış. Denizi ve plajı genel olarak temiz. Fakat kumsaldan çok taşlık mevcut.

Patmos: 12 Adaların en kuzeyde bulunan adası. İncil’den bir kısmın burada yazıldığı söylenir. Bundan dolayı Hristiyanlar tarafından oldukça kutsal görülmekte olan bir ada. Müzikle içli dışlı olan bir ada diyebiliriz. Mimarisi bozulmadan günümüze ulaşmış. Sokaklarda alışılmış Yunan evleri ile karşılaşacaksınız. Plajları diğer adalar gibi ortalama güzellikte ve temiz.

On İki Ada & Bodrum Mavi Tur İçin En Uygun Zaman

Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi mavi tur için en uygun zaman hep yaz veya sıcak bahar ayları. Bu, 12 Adalar için de geçerli. Sıcak havalarda gidip denizin ve plajların tadını çıkartmak en güzeli. Diğer mavi turlarımıza bakmak isterseniz aşağıdaki önerilen içeriklere göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri