Karavan Tatilleri

Foça Karavan Tatili ile İzmir’de Karavan Tatili Fırsatı

Foça Gezi Rehberi

İzmir’in en çok tercih edilen noktalarından biri olan Foça’da karavan tatili yapmak isterseniz Foça karavan tatili rehberi ile planınızı yapabilirsiniz.

Foça Hakkında

Foça, İzmir’in ilçelerinden bir tanesidir. Şehrin kuzeyinde bir sahil ilçesi olan Foça, genel anlamda ülkenin turizmde ön planda olan yerleri arasında önemli bir yerdedir. Ancak yalnızca dışarıdan gelen turistlerin değil, doğasının güzelliği nedeniyle şehirden kaçmak isteyenlerin de ülke içinde göç ettiği yerlerden birisi. Göçler, yerleşimler bir yana yaz tatilleri için, kamp tatilleri ve karavan tatilleri için de Foça sıkça tercih edilir. Foça karavan tatili fırsatı ile bu cennetinin tadını çıkarın.

Foça’nın tarihi de oldukça köklüdür. Antik Çağ’da İyon yerleşkesi olarak ortaya çıkmıştır. Foça adının ise bölgeyi çevreleyen denizdeki adaların açıklarında yaşayan foklardan geldiği düşünülmektedir. Aynı zamanda Antik Çağ’da Foça’nın adının Phokaia olduğu bilinmektedir. Zamanla ismi değişerek şu anki haline gelmiştir.

Buradaki yerleşim tam anlamıyla MÖ 9. yüzyılda başladı. Phokaialılar, usta denizciler olarak bilinmektedir. Aynı zamanda mühendislik alanında da oldukça yetenekli oldukları tarihi kaynaklardan çıkarılan sonuçlardandır. Phokaialılar, mühendislik yeteneklerini kullanarak Ege Denizi’nde birçok koloni kurmuşlardır.

foça kamp tatili
Foça Kamp Alanı

Tarihte, altın ve gümüş bir karışım kullanarak elektron sikke denilen sikkeleri ilk bastıran uygarlıklardan biri Phokaialılar olarak bilinmektedir. Bu gelişmenin ardından Phokaialılar birçok uygarlığı etkilemiş ve Anadolu topraklarına çekmiştir. Öyle ki Foça; Yeni Foça ve Eski Foça olarak ikiye ayrılır. Örneğin Yeni Foça’yı Cenevizliler kurmuştur. En son II. Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Foça, birçok etkinliği yapabileceğiniz bir yerdir ve karavan severlerin de çokça tercih ettiği alanlardandır. Tarihini öğrendikten sonra Foça karavan tatili planlarınızı yapmaya başlayın, yolculuk başlasın!

Foça Karavan Tatili Rehberi

Foçada tatil için karavanınızla konaklayabileceğiniz 10’a yakın kamp alanı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ücretliyken, bazıları ücretsizdir. Karavan tatili yapmak için kalabileceğiniz kamp alanlarının çoğu Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki alanda bulunmaktadır.

Bazı konaklama alanlarında eğer yalnızca erkek olarak veya erkek grubu olarak gitmek isterseniz içeri giremiyorsunuz. Bir diğer konaklama alanı seçeneği ise deniz kenarı olanlar. Sahil kenarında hem çadır kampı hem de karavan kampı için birçok kamp alanı bulunmaktadır. Sahil ve plajların yanında Çanak Koyu ve Mersinaki Koyu gibi koylarda da konaklama alanları bulunmaktadır. Foça karavan tatili, doğayla iç içe olmak için inanılmaz bir fırsat!

foça kamp tatili
Foça Kamp Alanı

Karavan tatiliniz için hazırlıklarınızı yaptıysanız gideceğiniz yerde, kamp alanlarından birinde konaklayacaksanız elektrik, su ve tuvalet ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanında birçok restoran ve market kamp alanlarının çevresinde bulunduğu için diğer ihtiyaçlarınızı da karşılamak kolay olacaktır.

Uyarmamız gerekirse hafta sonları Foça’da kalmak biraz zor olabilir. Genelde hafta sonları bu tatil cenneti normale göre daha kalabalık oluyor. Yaz ayları da oldukça kalabalık olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu sebeple gittiğiniz karavan kampı alanlarında bazı imkânlardan tam anlamıyla faydalanamayabilirsiniz.

Foça’nın eşsiz doğasıyla baş başa bir karavan tatili yapacaksanız gezmek de isteyebilirsiniz. Foça’da görmeniz gereken bazı yerler:

  • Pers Anıt Mezarları
  • Yel Değirmenleri
  • Fatih Camii
  • Osmanlı Mezarlığı
  • Frigya Tepesi
  • Foça Su Kemeri
  • Hanedan Beach
  • Sazlıca Plajı

Gezeceğiniz yerler hazır! Denize girebilir, doğada sessiz bir tatil yapabilir, tarihi yerleri görebilirsiniz. Karavanınıza atlayın ve Foça karavan tatili başlasın!

İlginizi çekebilir: Demircili Karavan Tatili ile İzmir’de Karavan Macerası

foça kamp tatili
Foça’da Bir Karavan Kampı

Foça’ya Ulaşım

Foça karavan tatili başlangıcı için İzmir’e vardıktan sonra Foça’ya ulaşım kolaydır. İzmir’den çıktıktan sonra Karşıyaka-Çiğli-Menemen ve Buruncuk’u sırasıyla geçmeniz gerekiyor. Tabelaları takip ederek bunu rahatça yapabilirsiniz. Buruncuk’u geçtikten sonra ilk ışıklardan sola döndüğünüzde Foça yoluna girmiş olacaksınız. Daha sonra tatilinizi şenlendirecek gezilecek yerleri, restoranları ve kamp alanlarını bulabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri