MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Hendek Gezilecek Yerler: Birbirinden Güzel Yaylalarıyla Gezilesi Bir Durak

Hendek Gezi Rehberi

Sakarya şehrinin en güzel bölgelerinden biri olan Hendek, gezi severlerin vakit geçirmekten büyük keyif alacağı bir yerdir. İlçede 20 tane mahalle ve 70 köy bulunmaktadır. Ziyaretçilerine görülecek çok sayıda doğal güzellik alternatifi sunmaktadır. Ayrıca ilçede yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetler yaşamıştır. Bu sebeple de ilçe tarihi yönden de zengin bir çeşitliliğe sahiptir. İşte ilgilileri için Hendek gezilecek yerler

Hendek Tarihi

İlçenin bilinen en eski tarihi 12. yüzyıla dayanmaktadır. 12. yüzyılda Türkistan’ın Gürcan bölgesinden göç eden Türklerin bir kısmı Hendek bölgesine yerleşmiştir. O dönemlerde “Hondok” olarak geçen bölge Hendek olarak değişmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Hendek 1800’lü senelerde Kocaeli’ne bağlı bir yerleşim yeriyken 1876 Osmanlı – Rus Savaşı’ndan sonra Kafkasya’dan göç eden çeşitli milletlerin yerleşmesiyle önemli bir bölge haline gelmiştir.

Hendek’te Gezilebilecek Doğal Güzellikler ve Tarihi Yapılar

Doğal güzellikleri, eşsiz yayları ve zengin tarihi dokusuyla görülmeye değer rotalar sunan Hendek, Sakarya geziniz esnasında mutlaka uğramanız gereken bir bölgedir. Bu başlık kapsamında Hendek ilçesinde gezilip görülmesi gereken yerler hakkında öneriler sıralanmıştır.

Dikmen Yaylası

Hendek gezilecek yerler

Hendek ilçesi sınırlarında yer alan Dikmen Yaylası, ilçe merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Yaylanın denizden yüksekliği 1727 metre olup oldukça harika bir havası vardır. Doğada vakit geçirmek isteyenler için oldukça doğru bir tercih olacaktır. Keremali Dağı eteğinde yer alan bu yaylanın zirvesinde bir de şehitlik yer almaktadır. Dikmen Yaylası’na gidip hem doğada vakit geçirebilir hem de tarihi öneme sahip olan şehitliği gezebilirsiniz. Yaylada çadır kurarak kamp yapabilir ya da sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilirsiniz. Çadır kampı için uygun bir alan olsa da karavan için pek uygun alanları bulunmamaktadır. Dikmen Köyü yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Çiğdem Yaylası

Hendek gezilecek yerler

Hendek gezilecek yerler içerisinde bir diğer yayla ise Çiğdem Yaylası’dır. Sadece Sakarya’nın değil ülkemizin de en güzel yaylalarından biridir. Her yıl on binlerce turist sırf bu yayla için Hendek’e gelmektedir. Yemyeşil alanları, temiz doğası ve sakin atmosferi ile doğada huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin son derece memnun kalabileceği bir bölgedir. Bu yaylanın manzarası da oldukça etkileyicidir. Yürüyüş yapabilir, kamp atabilir, piknik yapabilirsiniz. Ayrıca burada her yıl temmuz ayının ortasında şenlikler düzenlenmektedir. Dilerseniz bu tarihlerde gelerek şenliklere de katılabilirsiniz.

Bayraktepe

Hendek gezilecek yerler

Hendek’e geldiğinizde görmeniz gereken ilk yerlerden bir tanesi de Bayraktepe’dir. Burası doğası itibariyle her ne kadar güzel ve özel bir yer olsa da tepede yer alan 16 Türk devletini temsil eden bayraklarıyla ön plana çıkmıştır. Her bayrak altında o devlete ait özet bilgiler ve kitabeler yer almaktadır. Bu kitabelerde devletlerin simgeleri hakkında da notlar bulunuyor. Eğer Hendek’te hem tarihi yönden hem de doğası bakımından ön plana çıkmış bir yer gezmek istiyorsanız Bayraktepe’yi ziyaret edebilirsiniz.

Çamlıca Beldesi

Hendek gezilecek yerler

Hendek gezilecek yerler içerisinde su kaynakları ile ön plana çıkmış yerlerden olan Çamlıca, ilçe merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Ülkemizin en önemli su kaynaklarının ana kaynağı olarak bilinen bu alanda alabalık tesisleri de bir hayli fazladır. Sularının çokluğu ve lezzetli olması nedeniyle alabalık yetiştiriciliği bu bölgede oldukça yaygındır. Eğer Hendek’te bölgeye ait bir şeyler denemek isterseniz alabalıkları tadabilirsiniz. Alabalıkların birçok çeşidini burada bulabilmeniz mümkündür.

Hendek Yeme İçme

Birbirinden lezzetli yiyeceklerin ve her damak tadına uygun olabilecek yemeklerin olduğu ilçede çeşitli lezzetleri tadabilirsiniz. Burada başlıca denemeniz gereken lezzet alabalık olmalıdır. Bunun haricinde daha yöresel bir yemek tatmak isteyenler keşkek veya Gürcü sarması deneyebilir.

Hendek Konaklama

Hendek’te konaklayabileceğiniz çok sayıda tesis bulunmaktadır. Bunların bazıları oldukça lüks bazıları ise daha mütevazı bir yapıdadır. Her bütçeye hitap eden, uygun konaklama yerleri mevcuttur.

Hendek Ulaşım – Hendek’e Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 35 kilometredir. Bunun haricinde Kocaeli’ye 70 km, İstanbul’a 170 km, Ankara’ya 270 km ve Yalova’ya 130 km uzaklıkta yer almaktadır.

Siz de Hendek’i gezip görmek ve farklı yerler keşfetmek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri