Festivaller

İstanbul Lale Festivali: Molanın Ardından Tüm Güzelliğiyle

İstanbul Lale Şenliği

Her sene İstanbul’u rengarenk manzaralara bürüyen İstanbul Lale Festivali verilen bir yıllık molanın ardından 2021 yılında misafirlerini bekliyor!

İstanbul Lale Festivali 2021

2006 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan ve her sene ortalama aynı tarihlerde gerçekleştirilen İstanbul Lale Festivali son olarak 14. kez 2019 yılında gerçekleştirildi. Her sene yerli yabancı binlerce ziyaretçinin ağırlandığı festivalde normalden farklı olarak daha büyük bir coşku ve heyecan vardı. Çünkü ilk defa bu yıl laleler Hollanda ithali ile değil tamamen yerli üretilen lalelerle gerçekleştirildi. Bölge olarak Konya lale bahçelerinde yetiştirilen birbirinden farklı renklere ve türlere sahip olan laleler İstanbul’un ünlü ve alanında başarılı peyzaj mimarlarının işlemlerinden geçerek birbirinden güzel sanat manzaralarına dönüştü. Binlerce ziyaretçinin hayran kaldığı lale tasarımları binlerce kameranın kadrajında yerini aldı.

Lale Bayramı olarak da dillendirilen Lale Festivali 2019 yılının 1 – 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi ve bir ay boyunca her gün kutlandı. Konum olarak Emirgan Korusu’nda yapılan lale tasarımları Emirgan’ın koru ve bahçelerinde yerlerini alarak harika manzaraların sahibi oldu. Festivalde yaşanan görsel şölen dışında farklı aktiviteler de gerçekleştirildi. Sanat ve müzik etkinlikleri, resim ve fotoğraf sergileri gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği festivalde ayrıca bazı yarışmalar da düzenlenerek ziyaretçilerin daha eğlenceli zaman geçirebilmeleri sağlandı.

İstanbul Lale Festivali çerçevesinde, Emirgan Korusu kapsamında yapılan etkinliklerden ziyade 2019 senesinde Sultan Ahmet Meydanı ve Göztepe 60. Yıl Parkı bölgelerinde de kutlamalar gerçekleştirildi. Yüzyıllar boyunca Türklerin simgeleri arasında sayılan ve sarayların, bahçelerin, evlerin ve sokakların bir çeşit makyajı haline gelmiş olan lale, Ebru sanatında da önemli bir motif haline gelmiş ve yüzyıllar içerisinde festival kutlaması yapılacak kadar önem kazanmasıyla birlikte İstanbul’daki lale festivali de her yıl kutlanmaya başlandı.

2020’de Başlayan Hasrete 2021’de Son Veriliyor!

İlginizi çekebilir: Uluslararası Urla Enginar Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Geçtiğimiz yılın mart ayından itibaren gündemimize oturan salgın hastalık Covid-19 sebebiyle alınması gereken önlemler kapsamında iptal edilen yüzlerce festival ve etkinliğin arasında İstanbul Lale Festivali de yerini almıştı. Kalabalık olmaması, sosyal mesafe kurallarının aşılmaması ve şehirlerarası yolculuk yasağı ile birlikte festivalin gerçekleşmesi imkansız hale gelmişti.

istanbul lale festivali

Geride kalan yılın ardından ise 2021 yılında hazırlıklara başlandı ve tarihler 29 Mart – 27 Nisan olarak belirlendi. Her sene olduğu gibi bu sene de şehrin sokakları ve parkları renk renk, çeşit çeşit laleler ile süslenecek. Renkli, hareketli ve eğlenceli anlara imza atılacak bir aylık süreçte İstanbul Lale Festivali misafirlerini bekliyor olacak!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri