EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Menteşe Gezilecek Yerler – Muğla Menteşe Gezi Rehberi

Muğla – Menteşe Gezilmesi Gereken Yerler

Muğla’nın en gözde ilçelerinden biri olan Menteşe’de turizm faaliyetleri çok gelişmiş değildir ancak belli başlı tatil beldelerine yakın bir konumda yer alır. Marmaris, Akyaka ve Bodrum gibi beldeler Menteşe’ye yakındır. Menteşe gezilecek yerler itibariyle daha fazla seçeneğe sahiptir. Buraya yolu düşecekler için çok sayıda gezilip keşfedilecek yerler mevcuttur. İşte Muğla Menteşe gezi rehberi…

Menteşe Tarihi

Menteşe, Antik Dönem’de Karia adıyla anılmıştır. Karia devletinin en eski şehirlerinden biridir. Tarihi MÖ 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Elverişli iklim şartları ve konumuyla tarih boyunca pek çok medeniyetin yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Bölge; Persler, Büyük İskender İmparatorluğu, Rodos, Roma ve Bizans İmparatorluğu gibi çeşitli toplumların egemenliği altına girmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasıyla burada Menteşe Beyliği kurulmuştur. 1871 senesinde belediye teşkilatına dahil olmuş ve 2012 senesinde kanunla ilçe statüsü kazanmıştır.

Menteşe Plajları

1-9

Menteşe gezilecek yerler daha çok tarihi yerlerden ve doğal güzelliklerden oluşmaktadır. Ancak ilçe yakınlarında plajlar da bulunmaktadır.

Ufuk Plajı

Burası, Akbük yolu üzerinde yer alan koylardan bir tanesidir. Plajı daha çok taşlık alanlardan oluşmaktadır. Herhangi bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Ancak denizi oldukça temiz ve güzeldir. Zeytin ağaçlarından oluşan koca bir yeşil alan, denize sıfır bir noktada yer almaktadır. Çoğu zaman sessiz ve sakin bir ortamı vardır. Menteşe ilçe merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Girişler ücretsizdir.

Akyaka Plajı

2-2

Akyaka, bu civarda gidebileceğiniz en güzel plajlar arasındadır. Büyük bir alandan oluşmaktadır ve çok sayıda koyları gezmek mümkündür. Bu koylar arasında yer alan Turnalı Koyu en sevilenlerden biridir. Burada herhangi bir tesis bulunmamaktadır ve çoğu zaman da sessiz bir ortamı vardır. Koya yakın yerlerde pansiyonlar bulunmaktadır. Dilerseniz burada kamp da yapabilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Menteşe Tarihi Yerler

Menteşe gezilecek yerler arasında çok sayıda tarihi mekan yer almaktadır. Bu başlık altında Menteşe yakınlarında gezip görülebilecek tarihi yerler sıralanmıştır.

Saatli Kule

Menteşe ilçe merkezinde, Balıbey Mahallesi’nde yer alan Saatli Kule 1895 senesinde dönemin belediye başkanı Hacıkadı Süleyman Efendi tarafından yaptırılmıştır. 5 katlı olan bu kule ilçenin sembollerinden biridir. Saatli Kule’ye girişler ücretsizdir.

Özbekler Evi

ozbek

Özbekler Evi, şehrin tarih kokan yapıları arasındadır. Burası yaklaşık 230 senelik bir geçmişe sahiptir. 3 kemerli yapılara sahip olan evler özellikle ahşap mimarisiyle dikkat çekmektedir. 2005 senesinde restore edilmiş ve tekrar hizmete açılmıştır. Menteşe’nin en çok gezilip görülen yerlerinden biridir. Yapı 1987 senesinde “En İyi Korunan ve Yaşatılan Ev” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Her gün dilediğiniz saatte ücretsiz bir şekilde gidip görebilirsiniz.

Menteşe Yakın Yerler

Menteşe gezilecek yerler ne kadar çeşitli olsa da ilçe merkezine yakın yerlerde de çok sayıda gezilip görülecek noktalar bulunmaktadır.

Akyaka Azmak Nehri

azmak

Akyaka, Menteşe ilçesine oldukça yakın ilçelerden biri olan Ula sınırları içerisinde yer almaktadır. Menteşe ilçe merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burası Muğla’ya gelenlerin gezip görmekten en keyif aldığı alanlar arasındadır. 3 km uzunluğuna sahip Azmak Nehri’nin buz gibi sularında gezerek bunaltıcı sıcaklardan bir süreliğine kurtulabilirsiniz.

Sedir Adası

sss

Sedir Adası hem doğal güzellikleri hem de içerisinde yer alan tarihi yapılarıyla şehrin en gezilesi yerleri arasındadır. Burada Sedir Adası ile birlikte; Şiir Adası, Aşk Adası, Balayı Adası gibi yerler de bulunmaktadır. Masmavi ve berrak deniziyle Sedir Adası mutlaka gezip görmeniz gereken alanlardan biridir. Ayrıca adadaki en ünlü noktalardan olan Kleopatra Plajı da görülmeye değer güzelliklerdendir.

Menteşe Yeme İçme

Menteşe’ye gittiğinizde; sulu Muğla kebabı, düş dolması, ekşili balık ve çökertme kebabı gibi yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Ayrıca balıkları oldukça meşhur olup her zaman tazedir. Muğla’nın en meşhur yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için tıklayabilirsiniz.

Menteşe Konaklama

Menteşe, Muğla’nın nispeten daha az turistik beldelerinden biri olduğu için konaklama alternatifleri pek fazla değildir. Fakat yine de çok sayıda otel, pansiyon tarzı tesisler mevcuttur.

Menteşe Ulaşım

Menteşe, şehir merkezine yaklaşık 60 km’dir. Ayrıca ilçenin Dalaman Havalimanı’na olan uzaklığı 75 km, İstanbul’a olan uzaklığı 670 km, Ankara’ya olan uzaklığı ise 620 km’dir.

Bu yazıda Menteşe gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri