Termal Tatiller

Mutlaka Gidilmesi Gereken Termal Tatil: Ayaş Kaplıcası

Ayaş Termal Tesisleri - Ayaş Nerede?

Ayaş kaplıcası, şifalı suları ve içmeleri ile meşhur bir sağlık turizm merkezidir. Ayaş, Zengin doğası ve bitki örtüsü sayesinde tarıma elverişlidir.

Ayaş Nerede? Ayaş Konaklama İmkanları

Ayaş, Ankara’nın bir ilçesi olup merkezin 55 kilometre batısında bulunur. Ayaş kaplıcaları, şifalı suları ve içmeleri ile meşhur bir sağlık turizm merkezidir. Zengin doğası ve bitki örtüsü sayesinde tarıma elverişlidir. İlçede birçok çiftlik alanı bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliği 910 kilometre olduğundan aynı zamanda yayla manzarasına da sahiptir. Ayaş küçük bir ilçe olmasına rağmen sağlık turizmi gelişmiş olduğundan birçok tesis ve otel bulunmaktadır. Fiyat açısından her keseye uygun çeşitlilik bulunur.

ayaş kaplıcası

Ayaş Kaplıcası’na Nasıl Gidilir?

Ankara il merkezinden özel araç ile ortalama bir saatte Ayaş’a ulaşılabilir. Ayrıca EGO otobüsleri ile de belirtilen saatlerde ulaşım imkânı sağlanmaktadır. Diğer şehirlerden ise doğrudan otobüs bulunmayıp Ankara aktarmalı şekilde Ayaş’a ulaşabilirsiniz.

Ayaş Kaplıcası Suyunun Şifaları

Ayaş Kaplıcası suyunun şifaları içmece ve kaplıca olmasına göre farklılık gösterir. İkisi de farklı hastalılara etki eder. Şehir hayatının yoğunluğu, stresi maalesef insanlara dinlenme imkânı sağlamıyor. İş yerlerinde sürdürdüğümüz hareketsiz yaşam, kötü beslenme alışkanlığıyla sağlığımızı korumak oldukça zor bir hal aldı. Fabrika ve otomobillerin zehir saçan gazlarıyla birlikte nefes alma ihtiyacımızı bile karşılayamaz olduk. Kendimizi kısa süreli de olsa bu yoğun şehir hayatından uzaklaştırmak ve vücudumuzdaki birikmiş zehirli tüm maddeleri termal tatiller sayesinde atmak mümkün. İşte Ayaş kaplıcası faydaları;

Ayaş kaplıcası şifalı sularıyla yapacağınız havuz banyosunda; Romatizma hastalığına sahip olanlar için termal tatiller ağrılarını en aza indirmek içi en başta gelen tercihlerden biri. Ayaş kaplıcası suyunun şifaları sayesinde kireçlenmeler için etkili tedavi sağlamakta ve kireçlenmeleri önlemektedir. Cilt hastalıkları ve akne tedavisi için de kaplıca tatili önerilmektedir. İçeriğindeki mineraller sayesinde akneler için etkilidir. Ayrıca yüksek ısıdaki suyun ve buharının etkisiyle deride birikmiş tüm kirlerden arındırılır. Bu açıdan sadece cilt rahatsızlığı bulunanlarda değil, herkeste etki gösterip daha genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayaş kaplıcası suyu kalp ve damarlara da büyük fayda sağlar. Kan basıncını düzenleyerek tansiyonun düzenlenmesine de yardımcı olur.

ayaş termal tatiller

Ayaş kaplıcası suyunun içmece olarak faydaları: Belirlenen şekilde ve aralıklarla oluşturulan kürler ile içilen Ayaş kaplıcalarının suyu vücuda fayda sağlayacaktır. Böbrekteki ve safradaki kum ve taşları mineralleri sayesinde düşürmeye yardımcı olur. Mide, bağırsak gibi organların işleyişini düzenler. Kanda ve vücutta bulunan toksinleri vücuttan uzaklaştırır. İdrar yolları enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır.

Bir diğer termal tatil önerimiz olan Termal Turizmin Göz Bebeği: Sındıgı Emendere Kaplıcaları yazımıza da bakabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise kaplıca tatili için doktorunuza danışmalısınız. Rahatsızlığınız bulunuyorsa kaplıca suları sizin için faydalı olmaktan çıkıp rahatsızlığınızın ilerlemesine sebebiyet verebilir.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri