Keşfet

Türkiye’nin Doğal Anıtları Hakkında Gezi Rehberi

Türkiye'de Gezilebilecek Doğal Güzellikler

Türkiye’nin doğal anıtları her geçen gün daha fazla turistin ilgisini çekiyor. Anadolu’nun doğal güzellikleri görülmek için sizleri de bekliyor. En popüler doğal anıtlar gezi rehberi sizlerle!

Türkiye’nin Doğal Anıtları

Doğal anıt demek herhangi bir insan müdahalesi olmadan oluşan bir yapı demektir. Mesela mağara bir doğal anıttır. Bununla birlikte traverten, peri bacası, dağ, vadi, şelale gibi doğal güzellikler de birer doğal anıt olarak kabul edilir. Ülkemiz doğal ve tarihi anıtlar açısından adeta bir cennettir. Bu yazımızda size ülkemizdeki insan eli değmeden oluşan doğal anıt örnekleri vereceğiz.

  • Pamukkale Travertenleri

Türkiye’nin doğal anıtları deyince ilk sırada Pamukkale’de bulunan travertenler gelir. Denizli ilçesinde yer alan ve bembeyaz görünümü ile dikkat çeken travertenler görenleri şaşkınlık içerisinde bırakır. Bunlar aslında doğal olarak kimyasal bir tepkime sonucu oluşmuştur. Burada yer alan termal su kaynakları hava ile temas edince bu şekilde harikulade bir yapılanma meydana gelmiştir.

İlginizi çekebilir: Balon Turları Başladı! Pamukkale’de Balon Şenliği!

  • Peri Bacaları

Nevşehir ilinin Kapadokya bölgesinde yer alan peri bacaları da eşsiz bir doğal anıt örneğidir. Bölgede yer alan iki volkanik dağ olan Güllüdağ ve Hasandağı’nın püskürttüğü lavlar bölgedeki kayaları aşındırınca bu şekilde ilginç bir yapı ortaya çıkmıştır. Kapadokya’nın geniş bir bölgesine yayılan peri bacaları mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ayrıca bakmak isteyebilirsiniz: Balon Turu: Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya

  • Göreme Milli Parkı

Nevşehir’de yer alan Türkiye’nin doğal anıtları sadece peri bacaları değildir. Göreme Milli Parkı’nda bulunan tüf yapıları da görenleri hayrete düşürür. Tıpkı peri bacasına benzeyen bu yapılar, milli parkın önemli bir parçasını oluşturur. Vadide ayrıca çeşitli kiliselerle birlikte pek çok tarihi yapı da bulunmaktadır.

Bunu da okuyabilirsiniz: Muhteşem Yerleri ve Değerleri ile Günübirlik Kapadokya Turu

  • Cennet ve Cehennem Obrukları

Türkiye’nin doğal anıtları arasındaki en ilginç yapılardan birisi de Mersin ili sınırları içerisinde Erdemli yolunda bulunan Cennet ve Cehennem obruklarıdır. Doğal bir çöküntü sonucu oluşan obrukların tarihi İlkçağ’a kadar uzanıyor. Çöküntünün yer altı sularının kireç tabakasını aşındırması sonucunda oluştuğu tahmin ediliyor. Mağara görünümündeki obruklara girdiğinizde kendiniz eski dönemlere ait bir dehlizdeymiş gibi hissedebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mersin Gezilecek Yerler & Anamur Kamp Tatili

Türkiye’nin Doğal Güzelliklerini Tanıtmaya Devam Ediyoruz!

  • Cilo Dağı

Üzerindeki karları hiç yok olmayan Cilo Dağı Hakkâri ili sınırları içerisindedir ve Ağrı Dağı’ndan sonra ülkemizin en yüksek dağıdır. Bu dağ tektonik faaliyetler sonucu oluşmuştur. Muhteşem bir doğa manzarası görmek isterseniz bu dağa mutlaka tırmanmalısınız.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Erbil Nerededir? Erbil Gezilecek Yerler & Erbil Gezi Rehberi

  • Van Gölü

Van Gölü’nü Türkiye’nin doğal anıtları arasına sokan neden, bu gölün Nemrut Dağı’nın patlaması sonucunda oluşan bir krater gölü olmasıdır. Dünyanın en büyük krater göllerinden birisi olan Van Gölü’nün suyu sodalı ve akşamüzeri manzarası şahanedir. Suyu çok tuzlu ve sodalı olmasından dolayı bu göl hiç donmaz ve çeşitli balık türlerinin yetişmesi için uygun bir ortam değildir.

Bakmak isteyebilirsiniz: Oturduğunuz Yerden Ahlat Selçuklu Müzesi Sanal Turu!

  • Damlataş Mağarası

Alanya’daki Damlataş Mağarası da doğal bir anıttır. Mağaranın havası astım hastalarına iyi gelir. Bu da ortamda bulunan yapıların ve mağaranın oluşumunun sağladığı azot, karbondioksit ve radyoaktivite sayesindedir. Mağaranın içerisindeki sarkıt ve dikitler de mükemmel bir görünüm sağlar. Damlataş ülkemizin en geniş ve turizme ilk açılan mağarasıdır.       

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin Tatil Cenneti: Alanya Gezisi Rehberi

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri