Keşfet

Google’ın Merkez Binası Nerede? Google Nerede Kuruldu?

Google Merkez Binası

Günümüzün en çok kullanılan ve en çok tercih edilen arama motoru şüphesiz ki Google’dır. 2021 verilerine göre Google, %92,47’lik bir oranla en çok kullanılan arama motorudur. Peki Google bu başarısını neye borçludur? Google’ın merkez binası nerede yer alır? İşte Google nerede kuruldu ve daha birçok sorunun cevabı bu rehberimizde…

Google Ne Zaman Kuruldu?

googlein-merkez-binasi-hangi-sehirde-nerede

Google’ın resmi olarak kuruluşu 4 Eylül 1998 tarihinde gerçekleşmiştir. Ancak kuruluş tarihinden uzun bir zaman öncesinde temelleri atılmış gerekli çalışmalar yapılmıştır. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin üniversitede tanışan iki arkadaştır.

Stanford Üniversitesinde tanışan bu iki arkadaş arama motoru sayfalarının ne kadar önemli olduğunu biliyor ve bu konuda bir çalışma yapmak istiyordu. Çalışmalar neticesinde herkes için erişilebilir ve kullanışlı bir arama motoru tasarlamışlardır. Şirket ilk kurulduğunda adı “Googol” olarak belirlenmiştir. Daha sonra ise günümüzdeki adını almıştır. Peki Google’ın merkez binası nerede yer alır?

Google’ın Merkez Binası Nerede?

Google'ın Merkez Binası Nerede

Google devasa bir şirkettir ve bu nedenle de tek bir yerde binası bulunmamaktadır. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere pek çok ülkede binası bulunmaktadır. Ancak 2006 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Mountain View ismi verilen bölgeye şirketin merkezi taşınmıştır. Mountain View adı verilen bu bölge Santa Cruz dağlarında yani Silikon Vadisi’nde yer almaktadır.

Google'ın Merkez Binası Nerede

Google çevreci bir şirkettir ve atmosferdeki karbondioksit salınımını azaltmak için Google merkez binası içerisinde yüzlerce bisiklet bulunmaktadır. Bu Bisikletler hem şirket çalışanları tarafından hem de ziyaretçiler tarafından kullanılabilmektedir. Google merkez binası oldukça geniş bir alandan oluşmaktadır. Googleplex adı verilen alan yaklaşık 32 kilometrelik bir alandan oluşmaktadır. Şirketin Kampüsü son ise derece eğlenceli ve modern bir tasarıma sahiptir. Şirketin içerisinde merdivenler bulunmamaktadır. Bloklar arası geçişler kaydıraklar ile sağlanmaktadır.

83c28b96b4230365f49496cd3bec48fbfe056e2c

Merkez binası içerisinde şirket çalışanlarının motivasyonunu artırmak için ve daha etkin bir dinlenme sağlanabilmesi için pek çok yerde şekerleme kapsülleri bulunmaktadır. Bu kapsüllerde, çalışanlar bir buçuk saatlik uyku döngülerinden faydalanmakta ve böylelikle yorulmadan daha yüksek bir verimle çalışmaktadırlar.

Merkez binası içerisinde tüm çalışanların damak zevklerine hitap etmek için onlarca farklı yemek ve aperatiflerin sunulduğu çok geniş bir menülü kafeterya bulunmaktadır. Bu kafeteryada hazırlanan yiyecekler binanın bahçesindeki organik olarak üretilen besinlerden hazırlanmaktadır.

Bu yazımızda Google’ın merkez binası nerede sorusu ile birlikte birçok sorunun cevabı verilmiş olundu. Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri