Dini-Kültür Turları

Hayme Ana Türbesi Manevi Tur Rehberi! Hayme Ana Kimdir?

Hayme Ana Türbesi Nerede?

Güçlü inanca sahip kişiler bazen manevi turlarla iç dünyalarında huzuru bulmaya çalışır. Hayme Ana Türbesi bu huzuru sağlayan alanların başında yer alır.

Hayme Ana Manevi Turu & Hayme Ana Hakkında

Hayme Ana, eşinin vefatından sonra aşiretin başına geçerek Anadolu topraklarına geçmiş ve Ankara Karacadağ eteklerinde obasını kurmuştur. Bu konum günümüzde Haymana olarak bilinir. Ertuğrul Gazi büyüyünce aşireti ona teslim etmiştir. En küçük torunu Osman Gazi’yi kendisi büyütmüştür. Bir rivayete göre yörede bulunan ve adı Beşik Çamı olarak geçen ağaçların adı, ninniler söylemek ve sallamak için çam ağaçları arasına kurduğu beşikten gelir.

Hayme Ana Manevi Turu

Hayme Ana Kimdir?

Hayme Hatun ya da bilinen adı ile Hayme Ana, Osmanlı tarihinin başlamasına vesile olan ve Osmanlı Devletini kuran Osman Gazi’nin ninesidir. Hayme Ana’nın 1176 yılında doğduğu ve 92 yaşında 1268 yılında vefat ettiği bilinir. Fırat Nehri’ni geçmesi esnasında boğularak ölen Süleyman Şah (Gündüz Alp) ile evlenmiş, bu evliliklerinden Gündoğdu Bey, Dündar Bey, Sungur Tekin ve Ertuğrul Gazi dünyaya gelmiştir. Hayme Hatun tarihin en güçlü kadınları arasındadır. 400 çadırlık bir aşirete eşinin vefatından sonra hükümdarlık yapan Hayme Ana Osmanlı Devleti’nin en önemli kadınları arasında yer alır. Hayme Hatun’un gerçek Türk soyundan geldiği bilinir ve bir Yörük kızı olduğu söylenir. Böylesine güçlü bir kadının maneviyatından yararlanabilmek, ona dualar edebilmek için Hayme Ana Türbesi ziyaret etmek isteyebileceğiniz bir yerdir.

Hayme Ana Türbesi Nerede?

Hayme Ana’nın vefatının bir yayla göçünden dönerken olduğu bilinir. Çarşamba’da gömülerek mezarlığı duvarlar ile çevrilmiştir. 2.Abdülhamit Hayme Ana Türbesi inşaatını yaptıran kişidir. Öyle ki bir köylü tarafından bulunan ve Hayme Ana’ya ait olduğu tespit edilen deri üstüne yazılmış vesika eline geçince büyük ninesinin kabrini bulmuş ve hemen üzerine külliye ile birlikte türbeyi yaptırmıştır. Türbe her yıl çadırlarını kurduğu tepe üzerinde, Kütahya’da Domaniç ilçesinde Çarşamba köyündedir.

İlginizi Çekebilir Kütahya’nın Saklı İncisi Emet Dereli Kaplıcaları

Hayme Ana Türbesi gezilinki

Hayme Ana Türbesine Ne Zaman Gidilir?

Tarihe ışık tutmuş ve adını altın harflerle yazdırmış güçlü kadın sembollerimizden olan Hayme Ana Türbesi Kütahya’nın sembolü haline gelmiştir. Merkeze 84 km. uzaklıkta olan türbeyi ziyaret için Eylül ayını özellikle tercih etmeniz tavsiye edilir. İnanç turizmi kapsamında, maneviyatı yüksek bir gezi planlıyorsanız her yıl Eylül ayının ilk Pazar günü düzenlenen şenliklere katılmanız en doğru karar olur.

Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri adı altında yapılan bu etkinliklerde ruhunuza bambaşka bir şekilde dokunabilirsiniz. Gittiğinizde 1892 yılında türbe anahtarını teslim alan Yakup oğlu Süleyman soyundan gelen Sönmez ailesi ile de mutlaka tanışmalısınız. 127 yıldır süren türbedar mirasçısı 79 yaşındaki Zafire Ana’nın da hayır duasını alabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri