Çocukİstanbul

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler – İstanbul’da Çocuklar İçin Aktiviteler

İstanbul’da Çocukların Eğlenceli Vakit Geçirebileceği Yerler

Çoğu gezginin favori şehirlerinden olan İstanbul oldukça renkli ve bir o kadar da enerjik bir yerdir. Gezilip görülecek yerler açısından ziyaretçilerine birçok seçenek sunar. Bu yerleri; tarihi yerler, kültürel yerler, doğayla iç içe yerler, turistik yerler gibi çeşitli sınıflandırmalara ayırmak mümkündür. Bununla birlikte İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler ise daha farklı bir sınıflandırma içerisinde olacaktır. Bu içeriğimizde de İstanbul içerisinde çocuklarla gezilip görülebilecek yerler sıralanmıştır. İşte İstanbul’da çocuklar için aktivite seçenekleri:

İstanbul’da Çocuklarla Nereler Gezilir?

Panorama 1453 Tarih Müzesi – Topkapı

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler

2009 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Panorama 1453 Tarih Müzesi, “Dünyanın İlk Tam Panoramik Müzesi” unvanına sahip bir müzedir. İstanbul’un tarihi mekanları arasında görülebilecek ilk yerlerden biridir. Müzede görsellik oldukça ön plandadır. Dolayısıyla da çocuklar için ilgi çekici bir havası vardır. Çocukların İstanbul’un nasıl fethedildiğine dair bir fikir sahibi olması için gezilmesi gereken müzelerden biridir. Kültür AŞ tarafından işletilen müzenin “Yeni Fatihlere” ilham vermesi amacıyla açıldığını söylemek de mümkündür. Dilerseniz bu müzeyi sanal tur olarak da gezebilirsiniz. Panorama 1453 Tarih Müzesi sanal turu için tıklayın. Panorama 1453 Tarih Müzesi İstanbul ilinin Zeytinburnu ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi hafta içi her gün 08:30 – 18:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 30 TL, öğrenciler için 20 TL ve yabancı ziyaretçiler için 80 TL’dir.

Vialand Tema Park – Eyüp

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler içerisinde en güzel seçeneklerden biri de Vialand Tema Park’tır. Türkiye’nin ilk tematik parkı özelliğini taşımaktadır. Sadece çocuklar için değil her yaştan birey için eğlenceli aktiviteler vardır. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Eyüp’te ve yaklaşık 600 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Ülkemizin en büyük eğlence ve yaşam merkezlerinden biridir. Alışveriş caddelerinden oluşan bir AVM’si, konsept mağazaları, büyük etkinlik alanları, tema parkıyla burası çocuklarla doyasıya eğlenebileceğiniz bir mekandır. Burada dünyanın en büyük dördüncü Roller Coaster’ı vardır. “Nefeskesen” isimli dünyanın Roller Coaster sadece 3 saniyede 110 km hıza ulaşıyor. Buna ek olarak tema parkı içerisinde 700 metre uzunluğunda bir nehir ve şelale, bir adalet kulesi, bir King Kong ve bir de Viking yer almaktadır. Eğlenceye fazlasıyla doyacağınız bu alanda ayrıca bir şeyler yiyip içebilir, alışveriş de yapabilirsiniz.

LEGOLAND Discovery Center – Forum İstanbul

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler

3 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alan ve içerisinde 12 ayrı bölüm bulunan LEGOLAND Discovery Center, 2015 senesinde açılmıştır. Doğu Avrupa ve Türkiye’de açılan ilk LEGOLAND Discovery Center olması sebebiyle önemli bir yere sahiptir. Gezi, 4 boyutlu bir mini sinema ile başlamaktadır. Bu sinema Legolar üzerine çekilmiş kısa bir filmdir. Daha sonra geziyi Lego Fabrikası takip edecektir. Burada Legoları daha iyi tanıma fırsatı elde edilebilir. Ayrıca Lego fabrikasının içerisinde de çeşitli Lego havuzları olduğundan kendinize uygun Lego karakteri de tasarlayabilirsiniz. Karakterinizi tasarladıktan sonra lazer oyunlarına katılabilirsiniz. Eğlence merkezinin içerisinde birçok bölüm bulunmaktadır. Özellikle de “Space Missions” adlı bölüm çocukların en dikkatini çeken yerdir. Burada çocukların gökbilim ve uzay hakkında fikir sahibi olması amaçlanmıştır. Eğlence merkezi haftanın her günü açık olup saat 10.00 ile 20.00 arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ortalama 2 saat içerisinde ziyareti tamamlayabilirsiniz. Eğlence merkezine girişler ücretli olup günlük bilet 130 TL’dir. Eğer SEA LIFE bileti ile satın alırsanız 198 TL gibi bir ücreti olacaktır.

Miniatürk – Sütlüce

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler

Çocuklarla gezebileceğiniz en güzel yerlerden bir diğeri de Miniatürk’tür. Eğer gezmek için fazla vaktiniz yoksa ya da çocuklarınızla daha az yorucu bir aktivite arıyorsanız Miniatürk güzel bir seçenek olabilecektir. İstanbul’un en meşhur yerlerini görmek ve bunu yaparken de yalnızca 1-2 saatlik bir süre ayırmak istiyorsanız Miniatürk’ü ziyaret edebilirsiniz. Burası özellikle çocuklu ailelerin en sevdiği ve en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Çocukların ilgisini çekecek birçok yapı yer almaktadır. Ayrıca içeride yer alan büyük oyun alanı da çocukların iyi vakit geçirmesine olanak tanımaktadır. Miniatürk içerisinde; Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi, Selimiye Camii, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Anıtkabir ve daha birçok yapının minyatürü bulunmaktadır. Girişler ücretli olup tam bilet 20 TL, indirimli bilet 10 TL’dir. Müzekart geçerli değildir. 54 HŞ İETT ile Miniatürk’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Moipark Eğlence Parkı – İkitelli

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler içerisinde bir diğer eğlence merkezi de İkitelli’de yer alan Moipark Eğlence Parkı’dır. Ülkemizin ilk, Avrupa’nın ise en büyük kapalı tema parkı olma özelliği taşımaktadır. İçerisinde dev salıncaklar, yüksek hızlı mekikler, adrenalin dolu oyunlar, eğlence tünelleri, canlı sahne şovları gibi çeşitli aktivite alanları bulunmaktadır. Yaklaşık 12 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. 2 katlı olup alt katı 10 yaş üzeri, üst katı ise 4-10 yaş arası çocuklara yönelik eğlence aktiviteleri sunuyor. Eğlence merkezine giriş için bir kart almak gerekiyor. Bu karta para yükleterek çeşitli oyun konsollarını kullanabilirsiniz. Sadece çocuklar için değil yetişkinler için de eğlenceli aktiviteler mevcuttur. Yetişkinler; hürkuş, apaçi, çarpışan fırfır, yer çekimi sıfır, zirzop, çılgın mekik gibi eğlence ünitelerinde keyifli vakit geçirebilir. Alana girişler ücretsizdir. Kartınıza para yükleyerek alandan faydalanabilirsiniz. Moipark; pazartesi 12:00 – 22:00 arası; salı, çarşamba, perşembe ve pazar 10:00 – 22:00 arası; cuma, cumartesi ise 10:00 – 22:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi – Göztepe

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler

Oyuncak Müzesi, İstanbul’da çocukların en keyif alacağı mekanlar arasında yer almaktadır. 2005 senesinde ziyarete açılan bu müzede, çocuklar oyuncakların tarihini öğrenme fırsatı elde edecektir. Ülkemizin ilk oyuncak müzesi olması sebebiyle açıldığı günden itibaren büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Müze içerisinde farklı dönemlere ait, çeşitli oyuncaklar sergilenmektedir. Özellikle de 80’li ve 90’lı yıllara ait nostaljik oyuncaklar dikkat çekmektedir. Çocuklar oyuncaları tanıyıp öğrenebilecek ve aynı zamanda çeşitli tiyatro oyunlarına ve atölye etkinliklerine katılma fırsatına sahip olacaktır. İstanbul’un Göztepe semtinde yer alan müze, Kadıköy merkeze yakın bir konumdadır. Müzeye giriş ücretli olup tam bilet 40 TL, indirimli bilet 25 TL’dir. 3 yaş ve 65 yaş üzeri için indirimli bilet alınmalıdır. Pazartesi kapalı olan müzeye giriş saatleri 09.30 ile 18.00 arasındadır.

İstanbul Deniz Müzesi – Beşiktaş

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listemizin son sırasında Beşiktaş sahile yakın bir konumda yer alan Deniz Müzesi bulunmaktadır. Denizcilik alanında ülkemizin en büyük müzesi olma özelliğiyle tanınan müzede çocuklar, denizcilik üzerine sıkılmadan yeni bilgiler öğrenebilmektedir. Müze içerisinde; Tarihi Kayıklar Galerisi, Ana Teşhir Binası, Açık Sergi Alanı ve Kültür Sitesi gibi bölümlere ek olarak Atatürk’e ait eşyalar, saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri, el yazmaları, haritalar, tablolar, gemi modelleri ve seyir aletleri sergilenmektedir. Pazartesi günleri hariç diğer tüm günlerde açık olan müze yaz saatinin uygulandığı günlerde 10:00 – 18:00 saatleri arasında, diğer zamanlarda ise 09:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır. Yetişkinler için giriş ücreti 25 TL olup öğrenciler için ise giriş ücretsizdir.

Bu içeriğimizde İstanbul’da çocukların eğlenceli vakit geçirebileceği yerler listelenmiştir. Siz de çocuklarla İstanbul’da keyifli vakit geçirmek istiyorsanız listemizdeki mekanları alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri