Festivaller

Melo Boğa Güreşleri Festivali Ne Zaman?

Melo boğa güreşleri festivali  açısından Melo yeni adı ile Sarı budak köyü Artvin – Erzurum yolu üzerinde Artvin merkeze 55 km olan ve ana yola 4 km olan içeride bulunmaktadır. Misafirperver olan köy sakinleri ve bir o kadar sıcak ortamı ile insanı saran bir yer haline gelen Melo köyü şenlikleri ile adından sıkça söz ettirmektedir. Bereketli toprakları buluna Melo köyü içeride birçok meyve ve sebze yetişmektedir. Bunlardan bazıları Ayva, kabak, portakal, zeytin, dut ve cevir gibi birçok meyve ve sebze yetişmektedir. Oldukça verimli olan toprakları köy sakinleri için bir geçinme yolu olarak kullanılmaktadır.

Melo Boğa Güreşleri

Genellikle güzel doğasıyla tanınan bu güzle köy yıllın belli zamanlarında yapılan boğa güreşleri ile de oldukça ünlü bir köydür. Melo boğa güreşleri festivali sadece Artvin ilinden değil çevre illerden bile oldukça fazla seyirci alan ve hem köyün kalkınması hem de güreş severlere oldukça keyifli anlar yaşatmaktadır.

1-14

Melo boğa güreşleri festivali çevre illerden ve Artvin köy ve kasabalarında birçok boğaya ev sahipliği yapmaktadır yeşil doğası ve temiz havası ile gelenleri kendine hayran bırakan bu güzel doğa harikası yer olarak bilinmektedir.

Melo Tarihi Güzellik ve Festival Detayları

15 yıldır bozulmadan sürdürülen bu güzel etkinlik en son 03 – 04 Temmuz 2021 tarihinde güreş severle ile buluşmuştur.  Baş kategorisinde paşa isimli boğa ( Yılmaz Köse ) birinci olurken baş altında kahraman ( Tekin Özmen ) ve büyük orta kategorisinde efsane( Taner Çetinbaş )  isimli boğa şampiyon olmuştur. 2022 yılında şampiyonları merakla beklenen Melo boğa güreşleri festivali dışında minik eski evleri ve minik kalesi ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Köyde bulunan şehitliği ile 1. Dünya savaşından izler taşıyan Melo köyü hudut karakoluna saldırıldığında 1915 Martta şehit düşen 9 asker için 1917 yılında 211. alay komutanlığı tarafından yapılan şehit düşen askerleri için bir anıt yaptırıyorlar. Görülmesi gerek bu şehitlik anıtı melonu hem yeni hem de eski zamanlarına verdiği önemi gözler önüne sermektedir.

Melo Boğa Güreşleri Geleneği

Yıllardır geleneğini sürdüren ve Artvin ilinin birçok yerinde yapılan boğa güreşleri en çok izleyici çeken güreş Melo güreşi olmaktadır sadece Artvin içerisinde değil birçok farklı şehirden gelinen Melo boğa güreşleri festivali en çok izleyiciye sahiptir. Doğası ve insanlarıyla etkileyen bu güzel köy insanların yaptığı sevgi dolu karşılamaları ile bizlere sunulan sıcak ve samımı bir karşılama eşliğinde sunulmaktadır.

Melo Boğa Güreşleri Ne Zaman Yapılacak?

2022 tarihinde Melo boğa güreşinin ne zaman yapılacağını merak eden okuyucularımız için 2 – 3 Temmuz 2022 tarihinde 15. Düzenleneceği duyurulmuştur. Sizlerde bu güzel festivale katılarak hem muhteşem doğayı hem de boğa güreşi heyecanını bir arada yaşayabilir ve köy sakinlerinin sıcak karışlamaları ile kucaklaşa bilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri