Seyahat Haberleri

Tatil’de Koronavirüsten Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Koronavirüs'ten Korunma Yöntemleri

Avrupa ülkelerinin çoğunda Koronavirüsten korunmak için vatandaşların faaliyetlerine kısıtlamalar getirilmişti. İşte güvenli tatil yapmanın sırları!

Tatilde Koronavirüs’ten Korunmak İçin Yapılacaklar

Ülkemiz açısından da turistik yerlerin açılmak için gün saydığını belirtmek gerekiyor. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması durumunda özellikle otel, plaj, restoran gibi turistik tesisler temizlik ve hijyen protokollerine uymak ile birlikte belirlenen yeni önlemleri de dikkate alarak ziyaretçilerini kabul etmeye başlayacak. Peki, pek çok belirsizliğin olduğu bir ortamda gönül rahatlığıyla hiçbir şeyi sorun etmeden tatil yapabilecek miyiz? Bu süreçte almamız gereken önlemler nelerdir?

İlginizi Çekebilir Bodrum Tatil ve Tekne Turları: Bağla Koyu Turu

Koronavirüsten Korunmak

Covid19’dan Korunmak İçin Tatil Yaptığımız Süre Boyunca Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aslında tatil yaptığımız süreçte de aylardır titizlikle uygulamakta olduğumuz kurallara bağlı kalmaya devam edeceğiz. Koronavirüs hastalığına yakalanma riskimizi en aza indirecek davranışlar sergileyeceğiz. Koronavirüsten korunmak için ellerimizi sık sık yıkamamız gerekecek. Bu süreçte özellikle yüzümüze dokunmamak için çabalayacağız. Sosyal mesafe kurallarına uygun hareket edeceğiz. Halka açık bir alanda bulunduğumuz sırada herhangi bir nesneye temas ettikten sonra ellerimizi hemen dezenfekte edeceğiz. Koronavirüsten korunmak için özellikle kapalı alanlarda kalabalıktan kaçınacağız.

tatilde Koronavirüsten Korunmak

Havuzdan Koronavirüs Bulaşır Mı? Havuzda Koronavirüsten Korunmak

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından tesislerin yönetmeliklere uygun olarak faaliyet göstermesi durumunda ve klor gibi kimyasallar ile kurallara uygun bir biçimde havuzların düzenle dezenfekte edilmesi halinde COVID-19’a sebep olan virüsün havuz, jakuzi, kaplıca veya su oyun alanlarından insanlara su yolu aracılığıyla yayılabileceğine dair bir kanıt bulunmadığı ifade ediliyor.

Bunun nedeni ise dezenfeksiyon amacı ile kullanılan klor gibi kimyasalların virüsü etkisiz hale getirmesi. Yine bu alanlarda da Koronavirüsten korunmak için bizlere düşen görev, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek. İşletme sahipleri de su güvenliğini sağlamanın yanı sıra toplu alanların dezenfeksiyonu konusunda da dikkatli olmalı. Kısaca uzmanların hemfikir olduğu görüş şu, bizleri virüse maruz bırakacak şey havuz suyu değil, kapı kolları ve insanların temas ettikleri nesneler. Bu nedenle havuzdan çıktıktan sonra ilk işiniz ellerinizi dezenfekte etmek olmalı.

Denizden Koronavirüs Bulaşır Mı? Denizde Koronavirüsten Korunmak

Denizden koronavirüs bulaşır mı sorusu için Bilim Kurul Üyesi Ateş Kara ‘’ Koronavirüs deniz ve havuz suyuyla bulaşmaz onu çok net söyleyebilirim, bugün elimizde hiç öyle bir bilgi yok ve bulaşmasını da beklemiyoruz.’’ ifadelerini kullandı. COVID-19 virüsünün tuzlu suda yaşayabilme yeteneği ile ilgili hala çok yeterli bilgi bulunmuyor fakat Denizden koronavirüs bulaşır mı sorusuna cevap olarak yoğun ve hareketli bir su içerisinde virüsün etkisiz olması mantıklı denilebilir. Yani denize girmemizde Koronavirüsten korunmak için dikkatli ve kontrollü olduğumuz sürece bir sakınca yok gibi görünüyor.

Koronavirüsten Korunmak

Denize girerken özellikle dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Karada olduğu gibi suda da sosyal mesafe kurallarına uymalıyız. Kapı kolları, klozet kapakları, musluklar, soyunma kabinleri virüsün bulaşabileceği en tehlikeli yerler. Bu nedenle elinizden geldiğince ortak alanları kullanmamalı veya kullandıktan sonra hemen ellerinizi dezenfekte etmelisiniz. Koronavirüsten korunmak için denizden çıkarken merdiven kullanmanız durumunda da ellerinizi dezenfekte etmeniz önemli.

Kumdan Koronavirüs Bulaşır Mı?

Kirlenmiş kumun potansiyel bir iletim yolu olduğu konusunda herhangi bir literatürün bulunmaması ile birlikte Bilim Kurulu da deniz veya kumdan virüs geçmeyeceğini belirtiyor. Kumdan koronavirüs bulaşır mı sorusu için belirtmek gerekiyor ki plajlardaki en büyük tehlike kum veya deniz değil, sosyal mesafenin korunmuyor olması. Kalabalık bir plajda diğer insanlarla yakın konumda bulunuyor olmanız virüsün kapılarını aralıyor veya böyle bir ortamda güneşlenmek de virüse yakalanma riskinizi arttırabilir. Bunun yanı sıra Koronavirüsten korunmak için ortak kullanım alanlarından da uzak durmanız gerek. Bu ortak alanlarda bulunan nesnelerle temas etmeniz halinde ellerinizi kesinlikle yüzünüze sürmeden dezenfekte etmelisiniz.

Koronavirüs Açık Havada Bulaşır Mı? Açık Havada Koronavirüsten Korunmak

Koronavirüsün açık havada bulaşma ihtimali kapalı ortamda bulaşma ihtimalinden çok daha düşük fakat unutmamak gerekir ki risk yok değil. Bu nedenle yine yapmamız gereken şey sosyal mesafe kurallarına uymak. Koronavirüs açık havada bulaşır mı diye soranlara örneklerle açıklayacak olursa Örneğin plajda bulunduğumuz süre boyunca nasıl olsa açık havadayım diyerek dilediğimiz gibi hareket etmemeliyiz. COVID-19 vakalarının yüzde 10’undan azının açık havada bulaştığı biliniyor. Tatil yaptığımız açık alanlarda da az da olsa risk olduğunu biliyoruz. Az olan bu riske karşı yine de önlem almak için yapmamız gereken koronavirüs çerçevesinde belirlenen kurallara uymaktır. Koronavirüsten korunmak için bu kurallara uyduğumuz takdirde özellikle sosyal mesafemize dikkat edersek daha keyifli bir tatil geçirebiliriz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri