Dini-Kültür Turları

Üç Kümbetler Gezi Rehberi & Dini Ve Kültürel Turları

Üç Kümbetler Gezilecek Yerler

Anadolu topraklarını gezmeye karar verdiğinizde Üç Kümbetler Gezi Rehberi ve içeriklerine bakmadan geçmemenizi tavsiye ederiz. Bu eşsiz anıt görülmeye değer.

Üç Kümbetler Gezi Rehberi & Dini Ve Kültürel Turları

Selçuklular zamanında yapıldığı tahmin edilir. Ülkemizin en önemli tarihi miraslarından olan kümbet, Üç Kümbetler Manevi Turu içerisinde Erzurum’a gidildiğinde görmeden gelinmeyecek yerlerden biridir. Erzurum, kültür miraslarını içerisinde barındıran ve insanlık tarihi için önemli yerlere sahip olan illerimizden birisidir. Dini ve kültürel turlar içerisinde de mutlaka yeri vardır. Büyük devlet adamları ya da din adamları için yapılan anıt mezarlar içerisinde en güzel mimariye sahip olan kümbetlerden biridir.

Üç Kümbetler Manevi Turu

Kümbet Nedir? Üç Kümbetler’in Önemi ve Tarihi

12.yüzyılda Saltuklu hükümdarlarından Emir Saltuk tarafından verilen bir talimat ile yapıldığı bilinir. Bu nedenle adı Üç Kümbetler yerine “Emir Saltuk Kümbeti” olarak da geçer. Kendine özgü bir yapısı olan ve anıt mezar niteliği taşıyan Anadolu Selçuklu zamanından beri bilenen bu yapılara kümbet adı verilir. En önemli özelliklerinin başında mumyalık olarak adlandırılan toprağın altı katlı olmasıdır.

Sekizgen geometrik şekline benzeyen bir prizma görüntüsü vardır. Kümbetlerden ilki 4,75 metre uzunluğundadır. Üzerinden boğa, kartal, yarasa ve yılan figürlerinden oluşan ve Orta Asya takvimlerinde yer alan burç figürleri bulunur. Dört yüzünde dışarıya açılan pencereleri bulunur. Saçakları ise çiçek ve hayvan figürleri ile donatılmıştır. İkinci kümbet toplamda 12 tane cepheden oluşur ve gri taşları vardır. Üç pencerenin güneyde bulunanı mihraba benzer. Üçüncü kümbetin ise giriş kapısı kuzeyde olup içinde mihrap vardır. Keyek taşından örülmüş ve dört pencereli on iki cephesi vardır.

Üç Kümbetler Manevi Turu

Üç Kümbetler Manevi Turu yapacaksınız ama Üç Kümbetler’in nerede olduğunu bilmiyor musunuz merak etmeyin, Üç Kümbetler Gezi Rehberi sizlerin yanında!

Üç Kümbetler Nerededir?

Erzurum ilinin Yakutiye mahallesinde bulunur. Özel araçlarla gidilebileceği gibi şehirden toplu ulaşım araçları ile de gidilebilir. Üç Kümbetler Gezi Rehberi listesinde bölgeye düzenlenen turlar içerisinde mutlaka yer alan bir mekândır. Palandöken caddesinde bulunması bu bölgeye gidenlerin özellikle güzergâhta uğradığı bir yer haline getirmiştir.

üç kümbetler gezi rehberi
İlginizi çekebilir Hayme Ana Türbesi Manevi Tur Rehberi! Hayme Ana Kimdir?

Üç Kümbetler Manevi Turu Ne Zaman Yapılır?

Yerli gezi severler ve yabancı turistler tarafından hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri bakımından sevilerek gezilip görülen bir yerdir. Üç Kümbetler Gezi Rehberi içerisinde tarihin en güzel ve nadide mimari örnekleri içinde yer alır. İnanç ve kültür turizmi içerisinde geçmişin maneviyatı ile ilgili derin bilgiler veren bu tura istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Ancak mevsim itibari ile rahat ve konforlu bir gezi yapmak isterseniz Mayıs ve Haziran ayı ile Eylül ayı gibi bahar havası olan ayları tercih etmeniz tavsiye edilir.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri