Çocukİstanbul

İstanbul’da Çocuklar İçin Müze – Çocuk Müzeleri

İstanbul'da Çocuklar İçin Müzeler

Çocuklar için müze ziyaretleri hem eğlenceyi hem de öğrenmeyi bir arada sunuyor. Hafta sonları genelde aileler, çocuklarını gezdirebilecekleri müzeler arıyor. İstanbul bu konuda ebeveynlere pek çok alternatif sunuyor. Oldukça büyük ve çocukların gezebileceği müzeler bulunuyor. Bunun için pek çok örnek vermek mümkündür. 

İstanbul’da Çocuklar İçin Müzeler

Pelit Çikolata Müzesi 

Pelit çikolata müzesi, Pelit Çikolataları Üretim Tesisleri bünyesinde yer alıyor. Bu müze de dünya sanatının başyapıtları, masal kahramanları, ünlü efsanelerin heykelleri bulunuyor. Bu heykellerin tamamı çikolatadan hazırlanıyor.

Müzede çikolata şelaleleri arasında dolaşmak ve çikolatanın yoğun kokusunu almak çok keyiflidir. Hem çocuklara hem de yetişkinlere zevk verir. Müze her gün sabah 10 ve akşam 5 arasında açıktır. Giriş ücreti 60 TL’dir. 0-1 yaş arası ücret alınmıyor. Müze arayışında bunu ilk sıraya almayı ihmal etmeyin.

Pelit Çikolata Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi 

İstanbul oyuncak müzesi, şair ve yazar Sunay Akın tarafından 2005 yılında kuruldu. Bu müzede antika oyuncaklar sergileniyor. Bu oyuncaklar yıllar içinde koleksiyoncu, antikacı ve açık artırmada alınan oyuncaklarla oluşturulur. Bu müze Göztepe’de kurulan bir köşkte konumlandırılıyor. Çocuklar için müze tercihinde çocukların çok hoşuna gidecek ve aşırı eğleneceklerdir.

Müze giriş ücreti 15 TL’dir. 3 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler için de 12 TL’dir. İstanbul oyuncak müzesi, pazartesi hariç her gün açıktır. Sabahları 9 buçuk akşamları ise 6’ya kadar açıktır. Hafta sonları ise sabah 9 buçuk ve akşam 7 arasında açıktır. 

İstanbul İllüzyonlar Müzesi 

İstanbul illüzyonlar müzesi, belki de daha önce gezdiğiniz tüm müzelerden daha farklıdır. Görsel olarak etkileyici ve illüzyon etkisi oluşturan bir müzedir. 

İllüzyonlar müzesine giriş ücreti 69 TL’dir. 5-18 yaş arasındaki kişiler için de 45 TL ücret alınır. Her gün açık olan bu müze sabah 10’dan akşam 10’a kadar ziyaret edilebilir. Çocuk müzeleri arasında sevilenler listesinde yer alır.

Barış Manço Müzesi 

Ünlü sanatçı Barış Manço’ nun yaşadığı evi müze haline getirilmiştir. Bu müze Kadıköy Moda‘da bulunur. Müze de çocukların ve yetişkinlerin ilgisini çekebilecek pek çok eser bulunur. Köşkün bahçesinde arkadaşım eşek karakterinin heykeli bulunur. Çocuklar için müzeler sıralamasında mutlaka görülmesi gerekir.

Müzeye giriş ücreti 10 TL’dir. Öğrenciler için de 5 TL’dir. Pazartesi günleri hariç, her gün açık olan müzeyi ziyaret saatleri ise sabah 9 ve akşam 16:00’tür. 

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi 

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, ülkemizde ilk ve tek uçurtma müzesidir. Ayrıca dünyadaki 22 uçurtma müzesi arasında yer alır. Konum olarak ise Üsküdar’dadır. Müzeyi gezmek için gelen çocuklar, atölye çalışmalarına katıldığında ellerinde uçurtma ile müzeden ayrılıyor. 

Bu müze sosyal sorumluluk projesinde yer aldığı için, ziyaretçi kişilerden ücret talep edilmiyor. Eğer talep edilirse 50 TL ücret alınıyor. Uçurtma müzesi pazar günleri hariç her gün açıktır. Ziyaret saatleri ise sabah 9 ve akşam 17:00’tir. 

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri