AkdenizIsparta

Eğirdir Gezisi: Isparta’nın Bol Güneşli Gezilerinden Biri

Gül ve lavanta kokularıyla etraf mis gibi kokuyorken yolunuzun Eğirdir Gölü’ne çıkmasını ister misiniz? İşte Eğirdir gezisi hakkındaki tüm detaylar…

Eğirdir Gölü Nerede? Eğirdir Gölü Gezisi Hakkında Kısa Bilgi

Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü’nü görmek için Eğirdir gezisi listesinin ilk sıralarındadır. Eğirdir Gölü, Isparta ilinin Eğirdir ilçesinde yer almaktadır. Eğirdir ilçesi, Isparta il merkezine yaklaşık 46 kilometre uzaklıktadır. Yaklaşık 50 dakika gibi bir sürede ilçeye ulaşabilirsiniz.

Peki Eğirdir Gölü’ne nasıl gidilir? Eğirdir’e ulaştıktan sonra yol oldukça kolay, tabelaları takip ederek ya da navigasyonla Eğirdir Gölü’ne varabilirsiniz. Bu yol sadece 20- 25 dakika sürecektir. Antalya’ya 2 saat ve Fethiye’ye de 3 saat mesafede olduğundan dolayı Eğirdir gezisi tatil planlarınıza oldukça kolay eklenebilir.

Eğirdir Gezisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

17 metre derinliğe sahip Eğirdir Gölü hakkında anlatılan bir efsane ile başlayalım. Bu efsaneye göre, zamanın birinde bir aile gölün çevresinde, Sivri Dağı eteklerinde avlanmaya çıkmıştır. Evin beyi burada bir geyik görür. Okunu gerer ve geyiğe doğru atar. Ancak ok geyiğe değil de kayaya saplanır. İşte tam okun saplandığı yerden sular fışkırır. Çoğalarak akmaya başlayan su ile Eğirdir Gölü oluşur. Beyin çocuğu akan bu sulara kapılır ve boğularak ölür.

eğirdir gölü

Eğirdir gezisi ile gezilecek yerler ve yapılacak şeyler kısmından bahsedecek olursak yaz aylarında Eğirdir Gölü’nün plajlarında yüzebilirsiniz. Eğer tüm stresinizi atmak istiyorsanız plajların çevresinde bulunan bol oksijenli ve bol yeşillikli ormanlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Eğirdir Gölü, krater gölüdür. Bu nedenle tatlı su gölüdür. Dolayısıyla klorsuz ve havuz suyu gibi olduğundan yüzmenin tadını gözleriniz yanmadan çıkarabilirsiniz.

altınkum plajı eğirdir

Altınkum Plajı
Eğirdir Gölü’nün içinde yer alır.İnce kumlu bir plajdır. Gölün yüzmeye en uygun yeridir. Kıyıdan itibaren 200 metrede dahi boyu geçmez. Bundan dolayı güvenli bir plajdır. Bu plajda duş, soyunma kabinleri, büfe, gazinolar, sağlık kabini vardır. 50 çadır kapasitesi bulunmaktadır. Kiralık bungalovlar da bulabilirsiniz.

bedre plajı

Bedre Plajı
1500 metre sahil şeridi vardır. Güzel bir dinlenme ve yüzme yeridir. Kamp alanları, umumi mutfaklar, soyunma kabinleri ve gazinolar bulunmaktadır.

Eğirdir gezisi yaparken piknik yapmak isterseniz göl üzerinde bulunan Yeşilada sizi bekliyor olacaktır. Yeşilada, 9 hektar alan üzerindedir. Küçük balıkçı barınağı, dar sokakları, ahşap evleri ile otantik bir atmosfere sahiptir. Balık lokantaları da bu bölgede oldukça yaygındır. Ayrıca burada Ayastefanos Kilisesi de yer almaktadır.

Sevdikleriniz ve aileniz ile vakit geçirmek için tercihiniz piknik yapmaksa bir diğer seçeneğiniz daha bulunmaktadır. Canada, sevimli bir adacıktır ve burada yapılaşma yoktur. Burası sadece piknik alanı olarak düzenlenmiştir.

Eğirdir Gölü’nde yapılacak şeyler sadece bunlarla sınırlı değil. Su sporlarına oldukça elverişli olan Eğirdir Gölü’nde su altı dalış, yelken ve su kayağı yapabilirsiniz. Gölde balıkçılık da yapılmaktadır. Eğirdir’i çevreleyen dağlarda dağcılık, yamaç paraşütü ve trekking yapılmaktadır.

Eğirdir’de Gezi Yaparken Ne Yenir?

Eğirdir gezisi için gideceğiniz Eğirdir Gölü’nün kenarlarında ve adanın çevresinde birçok yer bulunmaktadır. Gölden çıkan tatlı su levreği ve sazan yiyebilirsiniz. Dünyaca tanınan ve neredeyse tamamı ihraç edilen kerevitlerin de tadına bakmalısınız. Göl levreğini börek gibi kızartan ve göl kerevitlerinden hazırlanan güveçleri bulabileceğiniz restoran da vardır.

Eğirdir Gölü’nün etrafını çevreleyen elma bahçelerini düşünecek olursak buranın elmalarını da mutlaka tatmalısınız. 50 kalori olan Eğirdir’in elmaları inanılmaz doyurucudur. Düşük kalorili olduğundan yüksek tansiyonu ve kan şekeri düzeyini de olumlu etkilemektedir.

Eğirdir Gezisi Tavsiyeleri

Türkiye’nin yavaş şehirlerinden birisi Eğirdir’dir. Yavaş şehir olabilmek için Uluslararası Bilim Komitesi tarafından belirlenen 70 kritere sahip olunması gerekmektedir. Koşuşturma olmayan, stressiz yaşanabilecek, doğasında yürüyüş yapılabilecek, denizine girilebilecek bir şehir olması gerekmektedir. 2016 yılında Eğirdir bu unvanı almaya hak kazanmıştır. Bu nedenle şehrin gürültüsünden, trafiğinden, stresinden kaçmak istiyorsanız Eğirdir gezisi tam size göre.

Eğirdir’de gün batarken farklı renklerin değişimini gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız kadrajınıza girmesi gereken bir görüntüye sahip.

Eğirdir gezisi sırasında karşılaşabileceğiniz yaklaşık 225 kuş türü vardır. Burada hem kuşları ziyaret edebilir hem de onlarla gün doğumunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nde gezebileceğiniz bir diğer şehir Antalya’dır. Antalya’ya giderseniz Antalya’nın En Güzel Yerlerinden: Side Gezisi yapmalısınız.

Hala ayakta olan iç kale ve yalnız temelleri bulunan dış kale, göle doğru uzanan yarımada üzerindedir. Kaleye çıkmak için hiçbir engel bulunmamaktadır. Gün batımı için kaleye çıkabilirsiniz.

Eğirdir Gezisi’nde Uğramanız Gereken Yerler

Prostanna Antik Kenti
Eğirdir sivrisinin arka tarafındadır. Cami Yayla üzerindedir. Burada bazı bina temelleri ve sınır duvarları vardır. 200 metre yükseklikte kurulmuştur. Sur duvarları içerisinde dikdörtgen şeklinde bir tapınak vardır.

prostanna antik kenti

Kovada Gölü
Eğirdir Gölü’nün devamı niteliğindedir. Eğirdir Gölü’nden taşan fazla sularla dolmaktadır. İçerisinde yüzlerce çeşit hayvana ev sahipliği yaptığından ve zengin bitki örtüsüne sahip olduğundan ‘’Milli Park’’ adına da sahiptir.

eğirdir gölü gezi

Eğirdir ve çevresinde bulunan Kasnak Meşesi Ormanı, Yazılı Kanyon, Davraz Dağı, Hızır Bey Camii, Dündar Bey Medresesi gibi yerleri de Eğirdir gezisi listenize ekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

serkan sayoğlu

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu