Dini-Kültür Turları

Ertuğrul Gazi Türbesi: Kayı’nın Diriliş Sembolü

Ertuğrul Gazi Türbesi Nerede?

Dini turlar kapsamında ziyaret edilen Ertuğrul Gazi Türbesi, Selçuklu uç beyi olan Ertuğrul Gazi’ye aittir. Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunmaktadır.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin babasıdır. Ertuğrul Gazi, 1188 yılında doğmuştur. Babası Gündüzalp, annesi ise Hayme Hatun’dur. Ertuğrul Gazi, 13. yüzyıl ortalarında Selçuklulara bağlı bir uç beyliği sahibi olmuştur.

İlginizi çekebilir: Hayme Ana Türbesi Manevi Tur Rehberi! Hayme Ana Kimdir?

Anadolu’nun her yöresinden gelen alim ve dervişleri sancağı altında toplamıştır. Bizans tekfurlarına karşı gösterdiği başarı sonucunda Gazi unvanı almıştır. 1281 yılında 93 yaşındayken Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde vefat etmiştir.

Ertuğrul Gazi Türbesi, Ertuğrul Gazi’nin manevi şahsiyetini yaşatmak için yapılmıştır. Türbe, günümüze kadar maneviyatını korumuştur. Dini turlar içinde öncelikli olarak ziyaret edilen yerler arasındadır.

ertuğrul gazi türbesi

Türbe, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunmaktadır. Bilecik’e özel araçla bir saat mesafede olan türbe, Söğüt merkeze ise 500 metre uzaklıktadır. Türbeye ulaşım kolaydır. Toplu taşıma araçları minibüs ve otobüs sayısı fazladır.

Türbe, Bilecik turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Kültür turizmi kapsamında Söğüt ilçesinde her yıl şenlikler düzenlenmekte, Ertuğrul Gazi’yi anma törenleri yapılmaktadır. Türbe, yerli turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Öncelikle ziyaret edilen yerlerdendir.

dini turlar

Ertuğrul Gazi Türbesi yanında bulunan kitabeler ile de ziyaretçiler, o dönemlere ait bilgi sahibi olmaktadırlar. Dini turlar çerçevesinde ziyaret edilen türbe, her gün 07.00 ile 18.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

13. yüzyıl sonlarında inşa edilen türbenin kesin yapım yılı bilinmiyor. Önce Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yapılmıştır. Daha sonra I. Mehmet tarafından türbe haline getirilmiştir. III. Mustafa döneminde 1757 yılında onarılmış ve ilk yapıldığı zamana göre hali değişmiştir. Dini turlar ile ziyaret edilen türbe, 1886 senesinde II. Abdülhamit tarafından tekrar onarılmış ve yanına çeşme yapılmıştır.

Ertuğrul Gazi Türbesi manevi turu çerçevesinde ziyaret edilen türbe, altıgen yapılıdır. Üzeri kubbe örtülü bir mimariye sahiptir. Ertuğrul Gazi Türbesi’nin girişi dikdörtgendir. Bu girişin yan taraflarında ikişer pencere vardır. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki güneydoğu ve batı duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır.

ertuğrul gazi türbesi

Kültür turizmi kapsamında ziyaret edilen türbenin bahçesinde Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun’un, kardeşi Dündar Bey’in, Oğlu Savcı Bey’in de kabirleri bulunmaktadır. Ayrıca Bursa’nın fethinden sonra (1326) vasiyeti nedeni ile Osman Gazi’nin naaşı da buraya nakledilmiştir.

1970’li yıllarda türbenin önünde bulunan alana da Türk Devletleri’nin kurucularına ait olan büstler yerleştirilmiştir.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri