Kamp Tatilleri

İstanbul’a Yakın Kamp Yeri: Ballıkayalar Kampı

Ballıkayalar Tabiat Parkı'nda Kamp

Ballıkayalar, İstanbul ve Kocaeli ile olan yakınlığıyla bilinir ve özellikle buralarda oturup da hafta sonu bir nefes almak isteyen insanlar tarafından çokça tercih edilir. Ballıkayalar kampı burada yapılabilecek en güzel aktivitedir. Ballıkayalar Tabiat Parkı Gebze ilçesine bağlı olup Tavşanlı köyünde yer alır. Ballıkayalar kamp tatili için Gebze ilçesindeki Tavşanlı köyüne gidilmelidir.

Ballıkayalar Kampı İçin Kamp Yapılacak Yerler

Kocaeli ilinde kamp yapmaya uygun birçok yayla ve çayır olmasına karşın en çok tercih edilen iki kamp alanından biri, Ballıkayalar Kanyonu Kamp Bölgesi diğeri ise, Ballıkayalar Tabiat Parkı. Bu kamp alanlarından hangisini tercih edeceğiniz tabii ki size kalmış. Eğer Ballıkayalar Kanyonu Kamp Bölgesini tercih edecek olursanız, bu kanyonun uzunluğu 1.5 kilometre. Bu kamp alanında doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Ballıkayalar kampı için bu kanyonda tercih etmeniz gereken zaman hafta içidir. Hafta sonu günübirlik gezmeye gelen insanlarla birlikte oldukça kalabalık oluyor. Kamp alanına gelmeden önce Tavşanlı veya Demirciler Köyünden alışveriş yapmalısınız. Kamp alanında böyle bir olanak bulunmuyor.

ballıkayalar kampı

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nı seçecek olursanız, Ballıkayalar kamp tatili sırasında bu alanda yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri doğa yürüyüşü. Özellikle bunun için turlar da düzenleniyor. Bu turlar da kamplı veya günübirlik olarak ikiye ayrılıyor ama bu doğa yürüyüşü için yaz mevsimi daha uygun olacaktır. Çünkü rotanızın üzerinde geçmeniz gereken iki şelale var. Bu şelaleleri yüzerek geçmelisiniz. Bunun yanında bu turun tamamı neredeyse 2 saat sürecektir. Yapabileceğiniz bir başka aktivite ise kaya tırmanışı. Bu kamp alanında sadece tuvalet var. Temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için ise, Demirciler veya Tavşanlı köyünü kullanabilirsiniz. İki köy de kamp alanına oldukça yakın.

Ballıkayalar Kampı Yapacaklara Tavsiyeler

Öncelikle doğa yürüyüşü yapmayı düşünüyorsanız, yanınıza tabanı kaymayan ayakkabılar almalısınız. Yoksa kendinizi kurbağaların yanında bulabilirsiniz. Ayrıca gece ateş yakacaksanız yanınıza odun da almalısınız. Çünkü burada odun bulmak zor. Ballıkayalar kampı için kaymayan ayakkabının yanında su geçirmez olan bir ayakkabı da bulundurmak da lazım çünkü yürüyüş boyunca sulu alanlardan geçeceksiniz. Bunların yanında ateş yakmak bu kamp alanlarında ekstra önem taşıyor. Çünkü yabani hayvan sayısı fazla ve herhangi bir ışıklandırma da yok. Bir diğer kamp alanı tavsiyemiz ise En Sevilen Kamp Tatilleri: Karagöl Kampı

Ballıkayalar Kamp Tatili İçin Ulaşım

ballıkayalar kamp tatili

Ballıkayalar’a kendi özel aracınızla gidecekseniz, Gebze’de sonra Tavşanlı köyü tabelalarını takip etmeniz yeterli. Ayrıca Ballıkayalar kamp tatili için İstanbul toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Buraya pek çok şirket tarafından düzenlenen turlar da ulaşım için bir seçenek.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri