KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Düzköy Gezilecek Yerler – Trabzon’un Saklı Cennetleri

Trabzon Düzköy Gezi Rehberi

Trabzon ilinin en eski ilçelerinden biri olan Düzköy, tarihi ve doğal güzellikleri bakımından Trabzon’da keşfedilmeyi beklemektedir. İlçede gezebileceğiniz en dikkat çekici yerler yaylalardır. İlçede birçok yayla ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Yöresel adı Haçka olup 1961 senesinde Düzköy ismini almıştır. 1990 senesinde kadar Akçaabat ilçesine bağlı bir belde olarak kalmıştır. Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Bu içeriğimizde ise Trabzon’un saklı cennetleri arasında Düzköy gezilecek yerler sıralanmıştır.

Düzköy Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Çal Mağarası

Düzköy gezilecek yerler

Düzköy ilçesinin Çal Köyü sırtlarında yer alan Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olma yönüyle Düzköy’de mutlaka görülmesi gereken alanlar içerisindedir. İçerisinde yer alan akarsuyla da oldukça dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Görenleri etkisi altına alan bu yapı, Trabzon’da gezip görülebilecek doğal güzelliklerden biridir. 2003 senesinde ziyarete açılan bu mağaranın yüksekliği kimi kaynaklara göre 1116 metre, kimi kaynaklara göre ise 1050 metredir. Mağaranın içinde bulunan akarsu ise 1 buçuk metre derinliğe kadar ulaşabilmektedir. Mağaranın 2 aşama sonucu oluştuğu varsayılmakta ve 8 milyon yıllık bir geçmişe sahip olduğu kabul edilmektedir. Mağaraya girişinden 200 metre sonra 2 kola ayrıldığı görülmektedir. Uzun kolun 60. metresinde küçük bir göl ve çağlayan vardır. Küçük kolun sonunda yer alan bacadan ise dolinden su akmaktadır. Düzköy ilçesinden yaklaşık 11 km uzaklıkta konumlanan mağarayı haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. 2022 yılı için tam bilet 12,5 TL olup öğrenci bileti 5.50 TL’dir.

Haçka (Düzköy) Yaylası

Düzköy gezilecek yerler

Düzköy ilçe merkezinden yaklaşık 11 km uzaklıkta yer alan Haçka Yaylası, Düzköy gezilecek yerler içerisinde bulunan doğal güzelliklerden biridir. Yaylanın yaklaşık yüksekliği 1784 metredir ve 4 kilometrelik bir alanı kaplamaktadır. Yerlice Mahallesi’nden sadece 4 km uzaklıktadır. Yayla hem turistik faaliyetler de hem de tarım amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle her yıl ağustos ayının ilk haftasında burada yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Eğer siz de bu tarihlerde Düzköy’e giderseniz bu şenliklere katılabilirsiniz. Yayla olanaklar konusunda gelişmiş sayılabilecek bir yapıdadır. Issız ve sapa bir ortamı yoktur. Burada gönül rahatlığıyla piknik ve kamp gibi aktiviteleri yapabilirsiniz. Yaylada altyapı hizmetleri de tamamlanmış durumdadır. Şebeke ve 4,5G bağlantı sorunu bulunmamaktadır. Su ve elektrik gibi olanaklar da bulunmaktadır. Burada konaklamak isterseniz iki ayrı alternatifiniz bulunmaktadır. Birincisi kamp yapmak olacaktır. Diğeri ise otel ya da pansiyonlardır. Yaylada konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Yaz-kış ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Şahinkaya Dağı

Düzköy gezilecek yerler

Düzköy ilçesinin Doğankaya Mahallesi’nde bulunan Şahinkaya, doğaseverler ve tırmanış tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği alanlar arasındadır. Dağın uzaktan görünümü bir kaleyi anımsatmaktadır. Eteklerinde çam ormanları, kaya tırmanış noktaları, trekking parkurları bulunmaktadır. Ayrıca dağın üzerinde de doğa tutkunlarının oldukça sevebileceği yürüyüş güzergahları bulunmaktadır. Doğu Karadeniz’deki doğa tutkunlarının vakit geçirmekten hoşlandığı alanlar içerisinde yer alan bu bölgede taş düşmesi, kaya bloğunun kopması gibi riskler bulunmaktadır. Bu sebeple tırmanış ya da trekking yapmayı düşünenlerin temkinli davranması ve bu konuda ilk deneyimlerinin olmaması önemlidir. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp muhteşem doğanın ve zirvenin nefes kesici manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için Trabzon’daki en güzel gezi rotaları içerisindedir. Burada ayrıca her sene 31 Ağustos ile 2 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Kaya Tırmanış Festivali düzenlenmektedir. Dağın zirvesinde hem konaklama hem de yeme içme tesisi bulunmaktadır. Sezon ortasında gidecek olanların rezervasyon yaptırması önemlidir.

Karaptal Yaylası

Düzköy ilçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Karaptal Yaylası, adını tepede yer alan bir şehir mezarlığından almaktadır. Rivayete göre Karaptal adlı bu tepenin yamacında Kommenoslar döneminde yaşam süren bir Türkmen Beyi vardır. Kara Abdal isimli Türkmen Beyi, Kommenoslar ile birlikte savaşmış ve öldüğü zaman da yaşamını yitirdiği bu bölgeye gömülmüştür. Bu sebeple yaylanın adı Karaptal olmuştur. Yayla, Haçka Yaylası’na yakın bir konumda yer alır ve olanaklar bakımından pek yeterli olmasa da muhteşem bir doğaya sahiptir.

Düzköy Yeme İçme

İlçede Trabzon’un lezzetli yöresel yemeklerini deneyebileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Burada yemeniz gereken başlıca lezzetler arasında; kuymak, mısır ekmeği ve Akçaabat köftesi yer almaktadır.

Düzköy Konaklama

İlçe, Trabzon’un turizm konusunda en gelişmiş ilçelerinden olmasa da ideal konaklama olanaklarına sahiptir. Burada otellerde, pansiyonlarda, dağ evlerinde, bungalov evlerde konaklayabilir ya da dilerseniz kamp atabilirsiniz.

Düzköy Nerede? Düzköy’e Nasıl Gidilir?

Düzköy ilçesi Trabzon şehir merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Buna ek olarak ilçe; Of’a 100 km, Akçaabat’a 40 km, Sürmene’ye 90 km, İstanbul’a 1050 km ve Ankara’ya ise 720 km uzaklıktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içeriklerimiz için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri