Hafta Sonu Etkinlik ve Aktivitelerİstanbul

İstanbul’da Hafta Sonu Etkinlikleri: Paintball Nedir? İstanbul’da Paintball Yapılacak Yerler – Paintball’a Dair Her Şey

İstanbul'un En İyi Paintball Mekanları

Paintball son zamanlarda oldukça meşhur olan oyunlardan biridir. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkmış ardından Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarına yayılmıştır. Paintball sözcüğü İngilizceden türetilmiş bir sözcük olup “boya topu” anlamına gelmektedir. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bu isimle anılan oldukça popüler bir oyundur. Peki Paintball nedir, nasıl oynanır, tehlikeli bir oyun mudur? İşte tüm bu soruların cevabı bu yazımızda sizler için yer almaktadır.

Paintball Nedir?

Paintball nedir? Paintball son yılların en popüler outdoor sporlarından biridir. Paintball; içi boya ile dolu olan jelatin ya da küçük plastik topların kullanıldığı silahlar aracılığıyla sınırlı bir alan içerisinde yer alan karşı takımdaki oyuncuları etkisiz hale getirme amacıyla oynanan bir ekip oyunudur. Oyunda belirli bazı kurallar vardır. Oyun en az 5 kişi en çok 12 kişiyle oynanmaktadır. Oyuncu sayısı ne kadar çok olursa oyundan alınan zevk o kadar artmaktadır.  Ancak bu oyun için en ideal sayı 10’dur.

Oyunun en temel amacı görevi gerçekleştirmek yani senaryoyu uygulamaktır. Oyundaki en temel görev rakip takımın bayrağını ele geçirmek ve bu bayrağı güvenli bir şekilde hedefe taşımaktır. Bayrak hedefe taşınırken aynı zamanda rehineyi kurtarmak, karşı takımdaki rakipleri elemek, belirli bir alanı savunmak ve oyunu hiç vurulmadan bitiren son kişi olmaktır. Oyunda üzerine boya topu değen kişiler oyundan elenmektedir. Oyunda kullanılan çeşitli silahlar vardır. Bu silahlar model ve markalarıyla belirli özellikler göstermektedir. Bazı markaların silahları çok hızlı veya çok sert mermi atabilmektedir. Bu da oyunun sakıncalı olabilecek bir tarafıdır. Peki bu oyun tehlikeli midir? Çocuklar için uygun bir oyun mudur?

Paintball Tehlikeli Midir?

paintball5

Paintball nedir sorusundan sonra Paintball tehlikeli midir sorusu bu oyunu daha önceden oynamamış olanların en sık sorduğu sorulardan biridir. Öncelikle belirtmek gerekir ki oyunun temel kurallarına uyulduğu sürece boyunun herhangi bir tehlikeli tarafı bulunmamaktadır. Oyunda alınacak bazı tedbirler vardır. Bu tedbirler her iki takımın oyuncuları için de geçerlidir. Oyunda mutlaka Maske ve yelek gibi koruyucu ekipmanlar takılmalıdır bu ekipmanlar oyun sahası içerisinde asla çıkarılmamalıdır. Bu oyunun her şeyden önce bir spor dalı olduğu unutulmamalıdır. Çok tercih edilen bir sosyal aktivitedir ve insanlar genellikle hafta sonlarında arkadaşlarıyla veya aileleri ile stres atmak için bu oyunu oynamaktadır. Oyunun eğlenceli amacından sapmaması için bu gibi kurallara uyulması önemlidir.

Paintball’da Yaş Sınırı Var Mı?

Paintball oyununda belirli bir yaş sınırı var mı sorusu da oldukça sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Evet, Paintball’da belirli bir yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı 12’dir. 12 yaş ve üzerinde olan bireyler bu oyunu gönül rahatlığıyla oynayabilir. 10 yaş ile 12 yaş arasında olan çocuklar ise yanında velisini veya öğretmenine getirmek kaydıyla bu oyunu oynayabilir.  Bu durumun dışında kalanlar ise Paintball oynayamazlar.

Paintball Can Yakar Mı?

paintball3

Daha önceden Paintball oynamayanların ilk merak ettiği şeylerden biri oyunun can yakıp yakmadığıdır. İstatistikler Paintball oyununun; futbol, basketbol, voleybol gibi saha sporlarından daha güvenli olduğunu söylemektedir. Kurallara uyulduğu sürece bu oyunun herhangi bir tehlikeli bir tarafı yoktur. Oyunda 5 metreden daha yakın bir mesafede atış yapmak yasaklanmıştır. 5 metre veya daha yakın bir mesafeden yapılan atışlar can yakacaktır. Bu durum için oyun esnasında asla kask, maske, yelek gibi ekipmanlar çıkarılmamalıdır. Bunlara ek olarak mermilerin acıtıp acıtmaması giyilen kamuflajın kalitesi ile de ilgilidir. Kamuflaj kaliteli bir materyalden yapılmışsa ve çok ince değilse yüksek olasılıkla mermiler can acıtmayacaktır. Eğer kamuflaj çok kaliteli değilse kamuflaj altına kalın giysiler giymeniz tavsiye edilmektedir.

Buna ek olarak oyunda kullanılan silahın modeli ve markası da bu durum üzerinde etkili olabilmektedir bazı silahların atışları çok daha hızlı ve serttir. Dolayısıyla da can acıtabilmektedir. Eğer bu oyunu ilk kez oynayacaksanız iyi bir araştırma yapmalı ve güvenilir bir yerde oynamalısınız. Aksi halde oyundan keyif alamayabilir veya yeterince tatmin olamayabilirsiniz. Peki İstanbul’da Paintball oynanabilecek yerler nerelerdir? İşte İstanbul içerisinde yer alan en iyi Paintball mekanları:

İstanbul’un En İyi Paintball Yerleri

1.       Natura Paintball

Burası 2012 senesinden beri hizmet veren İstanbul‘un en kaliteli Paintball mekanlarından biridir. İşletmecileri sektörde uzun süredir yer almakla birlikte oldukça tecrübeli isimlerden oluşmaktadır. Paintball alanı Kayışdağı Ormanı – Maltepe’de yer almaktadır. İşletme sabah 9 ile akşam 23.45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Oyunda çeşitli tarifeler bulunmaktadır. Mini tarife içerisinde 100 boya topu bulunmaktadır. Oyunun süresi bir buçuk saattir ve bu oyun için ödenmesi gereken ücret ise 40 TL’dir. Standart tarife içerisinde 200 adet boya topu bulunmaktadır. Bu oyunun süresi de bir buçuk saattir ve oyun için ödenmesi gereken ücret ise 60 TL’dir. Son olarak avantajlı tarife içerisinde ise 300 adet boya topu yer almaktadır. Bu oyunun da süresi bir buçuk saat olup oyun ücreti 80 TL’dir. Fiyatlar değişiklik gösterebileceğinden gidilmeden önce bilgi alınmasında yarar vardır.

2.       Hey Paintball & Airsoft

dsfsdf

Burası da İstanbul’da uzun senelerdir hizmet veren bir Paintball ve Airsoft merkezidir.  Büyükçekmece Cumhuriyet Mahallesi’nde yaklaşık 8 senedir faaliyetlerini sürdüren işletme haftanın her günü saat sabah 9 ile gece 12’ye kadar hizmet vermektedir. Mekanın 3 ayrı fiyat tarifesi bulunmaktadır. Birinci pakette 100 adet boya topu bulunmaktadır ve bu oyunun ücreti 40 TL’dir. İkinci pakette 200 adet boya topu bulunmaktadır ve ücrete 65 TL’dir. Son olarak 3 pakette 300 adet boya topu bulunur ve bu oyunun ücreti ise 90 TL’dir. Oyunun süresi için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Oyundaki tüm toplar bittiğinde oyun da bitmektedir. Fiyatlar kesin olmamakla birlikte değişiklik gösterebilecektir.

3.       İstanbul Paintball Arena

İstanbul Paintball Arena hem modern hem de geleneksel tasarımın harmanlanması ile oluşmuş bir oyun alanıdır.  Uzun yıllardan beri aynı yerde hizmet veren güvenilir ve bir o kadar da eğlenceli bir mekandır. Başakşehir ilçesinde Şamlar Mahallesi’nde yer alan bu mekan haftanın her gününde saat sabah 9 ile akşam 12 arasında hizmet vermektedir. Mekanın 3 ayrı fiyat tarifesi bulunmaktadır. Standart paket 50 TL iken ultra paketler 75 TL ile 85 TL arasında değişiklik göstermektedir. Gece tarifesi daha yüksek fiyatlı olabilmektedir.  Her ihtimale karşın gitmeden önce bilgi almakta yarar olacaktır.

4.       Hedef Paintball

paintball1

İstanbul’da en iyi Paintball yerleri listesinin son sırasında Hedef Paintball adlı mekan yer almaktadır. Burası İstanbul’un Maltepe ilçesinin Başıbüyük Mahallesi’nde yer almaktadır. Aynı zamanda Şehrin en büyük Paintball merkezlerinden biridir. Haftanın her gününde sabah 9 ile akşam 12 arasında hizmet vermektedir. Çok çeşitli fiyat tarifesi bulunmaktadır. Mini paket içerisinde 100 boya topu bulunur ve ücreti 30 TL’dir. Ekonomi paketinde 200 boya topu bulunur ve ücret 50 TL’dir. Avantaj paketinde 300 adet boya topu bulunur ücreti 75 TL’dir. Profesyonel 400 adet boya topu bulunur ücreti 95 TL’dir. Son olarak keyif paketi içerisinde 100 adet boya topu ve yemek mevcuttur, bu tarifenin ücreti ise 60 TL’dir. Kesin fiyat bilgisi için işletmeyi aramakta yarar vardır.

Bu yazımızda Paintball nedir sorusuyla birlikte birçok soruya yanıt vermiş olduk. Buna benzer daha birçok hafta sonu etkinlikleri ve gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri