AmerikaBelize

Belize Gezisi: Orta Amerika’nın En Küçük İkinci Ülkesi

Orta Amerika’nın en küçük ikinci ülkesinde antidepresan niteliğinde bir tatil için keşfe çıkıyoruz. İşte Belize gezisi hakkındaki tüm bilgiler için bir rehber!

Belize Nerede?

Orta Amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Belize, bir Karayip ülkesidir. Doğusunda Karayip Denizi, kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala yer almaktadır. Mayalar’a dek uzanan köklü tarihi ile Belize, en büyük Maya arkeolojik alanıdır.

belize gezisi

Ülkenin başkenti Belmopan’da havaalanı bulunmamaktadır. Türkiye’den başladığınız uçuş yolculuğunuz Belize City’de bitiyor. Philip S.W. Goldson Uluslararası Havaalanı’na iniş yapın ve Belize gezisi başlasın! Havaalanı ve Belize City şehir merkezi yaklaşık 15 kilometre mesafededir. Havaalanı servisi, taksi, otobüs ya da özel aracınızla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Belize Gezisi Sırasında Gezilecek Yerler

Kuzey Amerika’nın turizm merkezleri arasında yer alan Belize, cam gibi berrak sulara sahip sahilleri, zengin sualtı yaşamı ve göz kamaştıran doğası ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Belize gezisi sırasında görülmesi gereken yerler için buyurun keşfe!

Belize Barrier Reef
Belize Barrier Reef, Kuzey Yarımküre’deki en büyük resif sistemine sahiptir. Yaklaşık 124 metre derinliği, 300 metre çapı olan bu resif sistemi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Dalış tutkunlarının vazgeçilmez adresleri arasında yer alan resif, yüzlerce balık türü ve mercan çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Belize gezisi sırasında berrak suları ve sualtı manzarasıyla bu resif sistemine hayran kalacaksınız.

belize gezisi

Altun Ha
Arkeoloji tutkunuysanız Antik Maya tapınaklarıyla oldukça etkileyici olan bu Maya kentini ziyaret edebilirsiniz. Altun Ha, Belize City’ye 31 kilometre mesafede bulunmaktadır. Günümüzde açık hava müzesini andıran bu kenti, MS 250-900 yılları arasında Maya halkı inşa etmiştir.

belize gezisi

Guanacaste Ulusal Parkı
Belize’nin başkenti Belmopan’da bulunmaktadır. 1973 yılında ulusal park ilan edilmiştir. 20 hektarlık alan üzerine kurulan bu parkın yemyeşil ağaçlarla çevrili doğası, yürüyüş parkurları ve kuş gözlem alanlarıyla görkemli bir bölgedir. Günümüzün hızlı hayatından bunalanlar için huzur dolu bir noktadır. Firetree ve Honduras Mahogany ağaç türleri ve parkı süsleyen nehir ve şelaleler için yarım gününüzü ayırabilirsiniz.

guanacaste ulusal parkı

Büyüleyici ve Eşsiz Coğrafyasıyla Belize Gezisi Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Hol Chan Marine Reserve
San Pedro Adası’nda bulunan Hol Chan Marine Reserve, en sık ziyaret edilen yerler arasındadır. Tüplü dalış ve şnorkel için oldukça elverişli yapıdadır. Bu deniz rezervini daha çok profesyonel dalışçılar tercih etmektedir. Çok sayıda köpek balığı ve balık çeşidi yaşayan rezervin eşsiz görüntüleriyle nefesiniz kesilecektir.

belize gezisi

Ambergris Caye
Karayip Denizi’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Genişliği 1,6 kilometre ve uzunluğu 40 kilometre olan ada, Corozal bölgesinin bir parçasıdır. Beyaz kumsalları, el değmemiş doğası ve büyüleyici manzarasıyla Belize gezisi sırasında uğramanız gereken noktalar arasında bulunmaktadır.

ambergris caye

Belize Müzesi
2002 yılında Belize City kentinde kurulan tarih ve sanat müzesidir. Maya Uygarlığına ait çok sayıda tarihi yapı burada sergilenmektedir. 1993 yılına kadar Belize City Hapishanesi olarak hizmet vermiştir ancak daha sonra yapılan restorasyon çalışmaları sonunda müzeye çevrilmiştir.

museum of belize

Caye Caulker
Karayip Denizi’nde yer alan ve ülkenin kuzeydoğusunda bulunan tatil adasıdır. İsmini aynı bölgedeki köyden almaktadır. Ulaşım ise hızlı su taksileri ile yapılmaktadır. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken alışveriş ve konaklama için de birçok farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Belize gezisi sırasında adanın en güzel adasını ziyaret etmeyi unutmayın.

belize gezisi

Belize Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Belize’de tipik tropikal iklim hakimdir. Belize gezisi için en uygun dönem aralık ve nisan ayları arasındadır.

Belize’de senenin en sıcak ayları, şubat ve mart aylarıdır. Ülke çok bol yağış almaktadır ve bölgelere göre yağış miktarı değişmektedir. Ülkenin güney bölgelerine 4500 milimetreyi bulan senelik yağış ortalaması, Meksika’ya yakın olan bölgelerde 2000 milimetreyi bulmaktadır. Fırtınalar ve kasırgalar genellikle kasım aylarında görülmektedir ve ciddi hasarlar oluşturabilmektedir.

Belize Gezisi Yaparken Neler Yenir?

Belize mutfağı birçok farklı kültürden etkilenmiştir. Deniz ürünleri, fasulye, pirinç ve tavuk ise oldukça önemli ürünlerdir. Tortilla, conchfritter, boil-up, dukunu, tamales, tacovendor ve gamache; Belize mutfağına ait yerel lezzetler arasındadır.

‘’Fryjack’’ adında hamur kızartmaları peynir, yumurta, fasülye, mısır gevreği eşliğinde tüketilmektedir. Ekmek veya toetilla da kahvaltıda tercih edilebilmektedir.

Tavuk yahnisi, biftek, soğan çorbası, etli paylar, chimole adında çorba, yeşil salata ve Rus salatası Belize’de oldukça sık tercih edilmektedir.

Belize Tatilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler & Tavsiyeler

İlginizi çekebilir: Barbados Gezisi: Karayipler’in Rüya Adası

Fiekstade Carnaval, şubat ayında kutlanan önemli festivallerden birisidir. Baron Bliss Günü, mart ayında, Benque Viejo Del Carmen Fiesta temmuz ayında, 10 Eylül’de Aziz George Günü, 21 Eylül’de Belize Bağımsızlık Günü, 19 Kasım’da Garifuna Yerleşim Günü, ağustos ayında Deer Dans Festivali kutlanmaktadır. Belize gezisi için festivallere göre tarihlerinizi ayarlayabilirsiniz!

Birkaç tane haftalık gazetesi bulunsa dahi Belize ülkesinde günlük gazete ve TV istasyonu bulunmamaktadır.

Türkiye’den Belize’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Belize gezisi için öncelikle Houston’a veya New York’a giderek aktarmalı uçuş yapmanız gerekmektedir.

serkan sayoğlu

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu