Karavan Tatilleri

Frig Vadisi Tabiat Parkı Karavan Tatili Fırsatı

Frig Vadisi Tabiat Parkı Nerede?

Frig Vadisi Tabiat Parkı karavan tatili ile tarihle tam anlamıyla iç içe bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz. Birçok aktivite yapabiliyor olmanızsa artısı!

Frig Vadisi Tabiat Parkı Hakkında

3000 yıl önce Anadolu’da yaşamış Frigyalıların kayalara oyduğu evler, anıtlar ve kalelerden oluşmuş bir alandır. Eskişehir-Kütahya-Afyon arasında kalan Frig Vadisi Tabiat Parkı, kocaman bir medeniyet olarak karşımızda. Bunun yanında eşsiz görüntüsü ile ilgi çekici bir nokta. Frig Vadisi henüz turistler tarafından çok keşfedilmiş bir nokta değil. Genelde Frig Vadisi Tabiat Parkı’nı bilenler yerliler ve en fazla birkaç kişi oluyor belki. Frig Vadisi Tabiat Parkı karavanla gezmek için de ideal lokasyonlardan bir tanesidir. Siz de planınızı yapın ve tatil başlasın!

frig vadisi tabiat parkı karavan tatili

Kilometrekarelerce devam eden devasa bir alanda uzanan Frig Vadisi Tabiat Parkı, Frig Dünyası olarak da bilinmektedir. Frig Vadisi Tabiat Parkı içerisinde birçok aktivite de yapabilirsiniz. Örneğin Frig Dünyası sayesinde Likya Yolu gibi antik yollardan geçen bir bisiklet parkurunda bisiklet sürebilirsiniz. Atlı turlar ve trekking de Frig Vadisi Tabiat Parkı gezisi süresince yapabileceğiniz etkinliklerdendir.

Balkanlardan gelip buralarda kendi dünyalarını yaratan Friglere yakın hissetmek ve tatil yapmak isterseniz Frig Vadisi Tabiat Parkı sizleri bekliyor!

Frig Vadisi Tabiat Parkı Karavan Tatili Rehberi

Birçok yürüyüş yolunu içinde barındıran Frig Vadisi Tabiat Parkı 55 hektar büyüklüğüne devasa bir alandır. Tam da bu sebeple park içerisinde birçok aktiviteyi yapabileceğiniz alan bulunmakta. Yaklaşık 40 köyü de içerisine alan alanda, su ve tuvalet ihtiyacınızı karşılamak için camileri, bazı mekanları kullanabilirsiniz. Tabiat Parkı içerisinde bir karavan alanı da bulunuyor ve giriş ücreti de oldukça uygun.

Frig Vadisi Tabiat Parkı karavan tatili boyunca hiç sıkılmayacaksınız. Yapılacak birçok aktivite ve kocaman bir alanınınız var. Su, tuvalet ve elektrik ihtiyacınız da çok olmayacak. Tüm bunlar dışında kamp ve aktiviteli tatiller için de kullanılabilecek bir alandır.

frig vadisi tabiat parkı karavan tatili

Afyonkarahisar ili sınırları içerisinde bulunsa da Frig Vadisi Tabiat Parkı, Eskişehir-Kütahya-Afyon yollarının kesiştiği yerdedir. Uzun bir alana uzandığını söylemiştik. Karavanınızla Frig Vadisi Tabiat Parkı içerisinde konaklama yaparken, yakın yerleri gezebilirsiniz. Parkın bulunduğu Afyonkarahisar İhsaniye’den Eskişehir’e 1 buçuk saat gibi bir sürede varabilirsiniz.

İhsaniye ile Kütahya arasındaki mesafeyi ise 1 saat 15 dakika gibi bir zamanda alabilirsiniz. Böylece Eskişehir’deki ve Kütahya’daki yerleri de gezebilirsiniz. Frig Vadisi Tabiat Parkı ile tarihin içinde bir tatil fırsatı.

Frig Vadisi Tabiat Parkı Karavan Tatili Detayları

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ve Üçlerkayası ilçeleri arasında yayılmış olan Frig Vadisi içerisinde birçok gezilecek yer vardır. Numaralı eserleri ziyaret edebilirsiniz. Örneğin AROG filminin çekildiği mağaranın Frig Vadisi Tabiat Parkı’nda olduğunu biliyor muydunuz? Eğer sıkı bir Cem Yılmaz takipçisiyseniz, burayı görmek isteyebilirsiniz.

Frig Vadisi Tabiat Parkı’nda karavan tatili yapma kararı verip yola çıktıysanız ve Eskişehir tarafından geliyorsanız 1 numaradan 7 numaraya kadar olan tarihi eserleri görerek gelebilirsiniz. Eğer Afyon tarafından geliyorsanız 8 numaradan 11 numaraya kadar olan tarihi eserleri görebilirsiniz.

frig vadisi tabiat parkı karavan tatili

Bunun yanında Aslanlı Mabet, Kümbet, Gerdekkaya, Midashan, Pişmiş Kale, Midas Anıtı, Sarnıçlar ve Yapıldak Kale gibi bu koca alan içerisinde olan tarihi yerleri gezebilirsiniz. Yazılıkaya ve Küçük Yazılıkaya’lar da gezilecek yerler arasındadır.

Frig Vadisi Tabiat Parkı karavan tatili sırasında asla aç kalmazsınız. Kendi yiyeceğinizi getirmenizin yanında içeride bulunan birkaç yerden yiyecek ve içecek tedariki yapabilirsiniz. Ulaşım ise oldukça kolaydır. Zaten spesifik bir noktada bulunan Frigya Tabiat Parkı’na Afyon-Eskişehir-Kütahya yolunu takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Afyonkarahisar’da Termal Tatil: Gazlıgöl Kaplıcaları

Şimdiden iyi tatiller!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri