BalıkesirMarmara

Gömeç’te gezilecek yerler? Gömeç’e nasıl gidilir?

Gömeç Gezi Rehberi

Gömeç Balıkesir’in küçük ilçelerinden birisidir. Bölge son yıllarda ismini, havası, denizi ve doğası ile duyurmuştur. Bölge zeytinyağı ile ünlüdür.

Gömeç Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde bulunan ilçelerinden birisidir. Bölge Burhaniye ve Ayvalık’a çok yakındır. Gömeç’in de Ege Denizi’ne kıyısı olmasına rağmen ünü Ayvalık ve Burhaniye kadar fazla değildir. Bölge kalabalık tatil bölgelerinden kaçmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir.

Gömeç oksijen bakımından zengin bir bölgedir. Kaz Dağları ilçeyi manzara ve oksijen bakımından beslemektedir. İlçenin en bilindik yeri Atatürk’ün siluetinin oluştuğu “Atatürk Kayaları” adıyla bilinen bölgedir. Bölgede ayrıca asırlık ağaçlar yer almaktadır.

Gömeç’ ayrıca zeytin ve zeytinyağı ile koyun sütünden yapılan yoğurdu ile de ünlüdür.

GÖMEÇTE GEZİLECEK YERLER?

Atatürk Kayalıkları: Gömeç’te bulunan Atatürk Kayalıkları Atatürk’ün profilden görüntüsünü tasvir etmektedir. Bu nedenle bölge turistlerin ziyaretine uğramaktadır.

Kaz Dağı Milli Parkı: Kaz Dağları Türkiye’nin en önemli doğal miralarından birisidir. Bölge Alp Dağları’ndan sonraki en yüksek oksijen oranına sahiptir. Kaz Dağı Milli Parkı içerisinde Hasan Boğuldu Şelalesi’ni ve Sütüven Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise araç başı 15 TL’dir.

Ayvalık ve Cunda Adası: İki nokta da Gömeç’e oldukça (20 kilometre) yakındır. Kolayca minibüs ve şahsi aracınız ile gezebilirsiniz.

Keremköy: Gömeç’e 10 kilometre uzaklıkta olan yer oldukça sessiz ve sakin bir bölgedir. Balıkçı teknelerinin bulunduğu bölgede denize girebilirsiniz.

GÖMEÇ PLAJLARI VE YAKIN PLAJLAR

Güvercin Koyu (Giriş ücreti 25 TL’dir),

Martı Koyu (Mavi bayraklı bir denizdir, giriş ücreti ise 25 TL’dir),

Tilki Koyu (Giriş ücreti 25 TL’dir),

Gemi Yatağı Koyu (Giriş ücreti 25 TL’dir),

Baba Beach Club (Giriş ücreti 25-30 TL arasındadır),

İçmeler Plajı Pelitköy,

Sırataşlar Plajı,

Karaağaç Sahili,

Burhaniye – Ören Plajı

GÖMEÇ’E ULAŞIM VE KONAKLAMA

Gömeç’e ulaşım çok kolaydır. Edremit Körfezi’nin sol tarafında kalan bölge Ayvalık ve Burhani’ye yolu üzerindedir. Bu nedenle Ayvalık ve Burhaniye’ye geçen bütün minibüs ve otobüsler Gömeç’ten geçer. Bu nedenle bütün Ege ve Marmara illerinden Gömeç’e otobüs vardır. Kendi arabanız ile geliyorsanız. Edremit’ten Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık sapağına girmeniz gerekmektedir.

Ayrıca Gömeç’te otel ve pansiyon sayısı azdır. Oteller orta ve küçük ölçekli pansiyonlarda az odalıdır. Bu nedenle eğer Gömeç’te kalınacak yer bulunamadıysa Burhaniye ve Ayvalık’ta kalınabilir. Gün içerisinde Gömeç ziyaret edilebilir. Öte yandan bölge çadır kampına uygundur ve Edremit Körfezi’nde çok sayıda çadır kampı yeri vardır.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Burhaniye Ören’e nasıl gidilir? Burhaniye Ören nerede?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri