Ankara

Hamamönü Gezilecek Yerler: Ankara Hamamönü Gezisi

Hamamönü Gezi Rehberi

Ankara’nın en kalabalık ilçelerinden biri olan Altındağ ilçesinin tarihi semti Hamamönü, oldukça popüler bir mekandır. Ankara’nın en eski yerleşim bölgelerinden olan Hamamönü tarihi dokusu ve şehircilik anlayışıyla dikkat çekici bir atmosfere sahiptir. Eskişehir’in Odunpazarı Tarihi Evleri ile benzer yönlere sahiptir. Odunpazarı’nı gezip sevmiş olanlar Hamamönü’nü de gezmelidir. Hamamönü gezilecek yerler içerisinde tarihi konaklar, müzeler, kafeler ve camiler bulunmaktadır. Ayrıca burada Hacettepe Üniversitesi’nin yerleşkeleri de bulunmaktadır. İşte Ankara Hamamönü gezisi için yararlı bilgiler…

Hamamönü Tarihi

Hamamönü gezilecek yerler

Burası, Ankara’nın en eski yerleşim yeridir. Hem Osmanlı İmparatorluğu’na hem de Cumhuriyet Dönemi’ne yakından tanıklık etmiştir. Bölgenin adı burada bulunan Karacabey Hamamı’ndan gelmektedir. İçerisine yer alan evlerin birçoğu 17. yüzyılın başlarında yapılmıştır. Evler genellikle sade ve basit bir plana sahiptir. Bu evlerin ortak özelliklerinden biri de iç sofalı olmalarıdır. Avluları toprak veya taşlarla kaplıdır. Sokaklardan direkt olarak avluya giriş yapılabilmektedir. Alt katta hizmet yerleri, üst katlarda ise oturma ve yatak odaları bulunmaktadır.

Hamamönü’nde Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ankara’nın merkezi sayılabilecek yerlerinden biri olan Hamamönü gezilecek yerler açısından farklı seçenekler sunmaktadır.

Taceddin Sultan Camii ve Dergahı

Hamamönü gezilecek yerler

Bu cami Sultan II. Abdülhamit tarafından 1901 senesinde yaptırılmıştır. Esasında burası bir külliyedir ve içerisinde camii ile birlikte türbe, dergah, çeşme bulunmaktadır. Caminin hemen bitişiğinde yer alan Taceddin Sultan Türbesi farklı bir atmosfere sahiptir. Planı uzunlamasına bir dikdörtgen yapıdadır ve son cemaat yeri bulunmaktadır. Bahçe bölümünde ise Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri bulunmaktadır. Burada genellikle bu bölüm dikkat çekmektedir. Hamamönü ana kapısından girdikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Girişler ücretsizdir, ziyaret saati bulunmamaktadır.

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi

Hamamönü gezilecek yerler

Burası İstiklal Marşı’mızın kaleme alındığı evdir. Oldukça küçük bir yerdir ve 2 katlıdır. 10 dakikalık bir süre içerisinde yapının tamamını gezebilmeniz mümkündür. Caminin hemen yanında yer alır ve gezip görmek çok zamanınızı almayacaktır. Müzenin üst katında yer alan sol oda Mehmet Akif Ersoy’un yatak odasıdır. Yatağının yanında bir Kur’an-ı Kerim ve duvarda ise bir aile fotoğrafı yer alıyor. Bu odadan çıkıp salon bölümüne geçtiğinizde balmumu heykellerini göreceksiniz. Elinde bir mektup tutulu halde olan Mehmet Akif Ersoy’un balmumu heykeli oldukça gerçekçidir. Ayrıca müzede milli şairimize ait cep saati, gözlük, tespih ve tüfek de bulunmaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir. Yalnızca girişte bir sekreter bulunur ve size ziyaretçi defterine adınızı, soyadınızı yazıp imza atmanızı ister. Müze giriş saatleri saat 10.00 ile 17.00 arasıdır. Pazartesi günleri ziyarete açık değildir.

Kabakçı Konağı Kültür Sanat Evi

Yaz aylarında yolunuz Hamamönü’ne düştüğüne Kabakçı Konağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Hamamönü gezilecek yerler içerisinde en canlı ve hareketli yerlerden birisi burasıdır. 2010 senesinden beri Kabakçı Konağı’nda nostaljik bir ortamda Türk filmleri izleyicilerle buluşturulmaktadır. Bir nevi sinema salonu gibidir. Ayrıca hafta sonlarında canlı müzik etkinlikleri de düzenlenmektedir. Kültürel ve sanatsal etkinlikler için Hamamönü’nde yer alan tek mekandır. Taceddin Camii’nin hemen yanında bulunmaktadır.

Saat Kulesi

Hamamönü gezilecek yerler

Hamamönü’ne giriş yaptığınız yerde hemen meydanda kocaman bir saat kulesi bulunmaktadır. Kulenin olduğu çevre, Hamamönü’nün diğer yerlerine oranla daha sessiz ve sakin bir yapıdadır. Kulenin önünde yer alan oturma alanlarında dinlenebilir, bir şeyler içebilir ya da güvercinlere yem atabilirsiniz. Ayrıca kulenin hemen yanında bulunan Mehmet Akif Ersoy heykeli de görülmeye değerdir.

Hamamönü Yeme İçme Mekanları

Hamamönü gezilecek yerlerHamamönü’nün tarihi dokusu kadar kafeleri, restoranları da bir hayli meşhurdur. Burası turizme kazandırıldıktan sonra zamanla yediden yetmişe herkesin ilgisini çekebileceği mekanlarla süslenmiştir. Özellikle Ramazan ayında Ankara’da iftar denildiğinde herkesin aklına Hamamönü gelir. İftar sofları burada oldukça canlı ve hareketlidir. Kafeler ve restoranlar yine tarihi konaklar ve yapıların içerisindedir. Bahçeleri bir hayli büyüktür ve yaz aylarında burada rezervasyonsuz yer bulabilmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca Hamamönü’nün kumda Türk kahveleri de oldukça meşhurdur. Burada yer alan kafelerin neredeyse tamamında kumda Türk kahvesi bulabilmek mümkündür. Son olarak Hamamönü, Gölbaşı ile birlikte serpme kahvaltıların en güzel olduğu yerlerden biridir. Buraya, özellikle de hafta sonlarında birçok insan serpme kahvaltı için gelmektedir. Mükellef bir kahvaltı için Hamamönü’nde tercih edebileceğiniz çok sayıda mekan bulunmaktadır. Hamamönü’nde denemeniz gereken lezzet olarak da çökertme kebabı tavsiye edilebilir.

Hamamönü Konaklama

Hamamönü’nde konaklayabileceğiniz çok sayıda konak bulunmaktadır. Bunların bazıları oldukça lüks bazıları ise daha mütevazı bir yapıdadır. Her bütçeye hitap eden, uygun konaklama yerleri mevcuttur.

Hamamönü Ulaşım – Hamamönü’ne Nasıl Gidilir?

Hamamönü gezilecek yerler

Hamamönü’ne Kızılay’dan gitmek isteyenler öncelikle Kızılay metrosuna binmeli ve Kurtuluş durağında inmelidir. Buradan Hamamönü yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir. Kızılay’dan burası yaklaşık olarak 2,5 km uzaklıktadır.

Bu içerikte Hamamönü gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu