EdirneFestivaller

Edirne Kakava Şenlikleri Hıdırellez Ne Zaman

Kakava Festivalleri

Edirne Kakava şenlikleri hıdırellez ayının adeta bir habercisidir. Şenlikler her yıl 5 ile 6 Mayıs tarihlerinde yapılır. Ülkemizin dört bir yanından katılımcılar ile rengârenk görüntüye sahne olan şenliklerde, yarışma, dans etkinlikleri ve konserler birbiri ardını izler.

Hıdırellezin bir diğer önemli detayı ise şenliğin romanlardaki yansımasıdır adeta. Bu festival romanların bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklediği ve bu zaman dilimine kadar özenle hazırlandıkları bir etkinliktir. Ayrıca, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya gibi ülkelerden de gelen katılımcılar şenlikte bulunanlara enfes bir müzik ziyafeti sunmaktadırlar.

Edirne Kakava Şenlikleri Hıdırellezi’nde Neler Yapılır?

Edirne kakava şenlikleri hıdırellez

Edirne Kakava şenlikleri hıdırellez etkinlikleri iki gün süre ile dolu dolu kutlanır. İlk gün şenliğin özel ritüeli olarak kabul edilen kakava ateşi yakılarak eğlenceye start verilir. Ateşin yükselmesinden sonra pilav ikramı yapılır ve hıdırellezin bereketi insanlara yansısın istenir. Bu ritüellerin önemli detayı ise Sarayiçi’ nde yapılmasıdır.

Ritüeller iki etap olduğu için, ikincisi ise  bahara giriş olarak adlandırılır. İkinci kutlama ise sabah erken saatlerde başlar. Bu şenlik yeri ise Tunca Nehri kenarında gerçekleştirilir. Pek çok kişinin katılımı ile kutlanan festival iki gün sürse de, bu zaman dilimi içerisinde birbirinden farklı etkinlikler ile dolu dolu geçen bir hıdırelleze dönüşür.

Edirne Kakava Şenlikleri Bando Gösterisi

Edirne kakava şenlikleri hıdırellez

Edirne Kakava şenlikleri hıdırellez için olmazsa olmazlardan biri de müziğin insanlara verdiği neşedir. Romanların içindeki ritim her zaman dışarıya neşe, eğlence olarak yansımıştır. Bu etkinlik çerçevesinde ise ülkemizden ve Dünya ülkelerinden katılan müzik grupları hıdırellezi adeta müziğe doyurur.

Öncelikli olarak Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve diğer ülkeler bando takımları ve müzik grupları ile şenliğe katılım sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra Dünya çapında ciğeri ile ünlü olan Edirne’de gün içinde bolca ikramlar yapılır. Şenliğin kıyasıya kutlandığı bu iki gün boyunca müzik ve ciğer adeta bu festival için bir simge haline gelir.

Kakava Şenlikleri’nde Kırkpınar Güreşlerinin Ayrıcalığı

Edirne Kakava şenlikleri hıdırellez zamanı güreşler etkinliğin en özel spor faaliyetlerinden biridir. Kırkpınar güreşleri Edirne’nin fethinin önemli bir simgesi haline gelmiştir. Güreşler yüzyıllardır günümüze kadar nesilden nesile aktarılarak geleneksel sporun en özel ve en büyük halini almıştır. Kırkpınar güreşleri festivalin ikinci gününde oldukça büyük bir kalabalığın eşliğinde pek çok milli sporcunun da katılımı ile gerçekleştirilir.

Bu spor gösterisinin en önemli özelliği ise yıllardır hem Edirne halkı ile, hem de ülkeni hatta dünyanın farklı bölgelerinden seyircileri ile buluşturulmasıdır. Güreşlere ülke içinden ilgi oldukça yoğun olsa da, bize ait olan ve tarihi geçmişi günümüze kadar dayanan ata sporumuz farklı ülkelerin de oldukça dikkatini çekmektedir. Edirne kakava şenlikleri, müziğin büyülü gücü, Edirne ciğerinin tarifsiz lezzeti ve romanların neşeli halleri ile Mayıs ayının en özel etkinliklerinden biri olarak her yıl büyük bir coşku kutlanmaktadır.

Bu içerikte Edirne’de geleneksel olarak düzenlenen Kakava Şenlikleri hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Edirne gezinizin tarihini şenlik zamanına getirerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri